Scenariusz zajęć

Autor: Robert Wróbel, Krzysztof Błaszczak

Przedmiot: chemia

Temat: Przemiany promieniotwórcze – zapis równań

Grupa docelowa: uczniowie III etapu edukacyjnego; liceum, technikum – kształcenie w zakresie rozszerzonym

Podstawa programowa:

Zakres rozszerzony

I. Atomy, cząsteczki i stechiometria chemiczna. Uczeń:

4) oblicza zmianę masy promieniotwórczego nuklidu w określonym czasie, znając jego okres półtrwania; pisze równania naturalnych przemian promieniotwórczych (alfa, beta¯) oraz sztucznych reakcji jądrowych;.

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  • kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;

  • kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;

  • kompetencje cyfrowe;

  • kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.

Cele operacyjne:

Uczeń:

  • przedstawi równania reakcji rozpadów alfa, betagamma;

  • określi zmiany liczby atomowej i liczby masowej podczas przemiany promieniotwórczej;

  • proponuje ścieżki reakcji promieniotwórczych w celu otrzymania konkretnego pierwiastka.

Strategie dydaktyczne:

  • asocjacyjna;

  • badawcza.

Metody i techniki nauczania:

  • burza mózgów;

  • eksperyment;

  • dyskusja problemowa;

  • analiza materiału źródłowego;

  • ćwiczenia uczniowskie;

  • technika zdań podsumowujących.

Formy pracy:

  • praca indywidualna;

  • praca w parach;

  • praca w grupach;

  • praca zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

  • komputery z głośnikami i dostępem do Internetu;

  • słuchawki;

  • zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;

  • tablica interaktywna/tablica;

  • pisak/kreda.

Przebieg zajęć

Faza wstępna:

  1. Zaciekawienie i dyskusja. Nauczyciel wykorzystuje pytania zawarte we wprowadzeniu do e‑materiału, np.: Na jakiej zasadzie działały pierwsze czujniki dymu, które zawierały pierwiastki promieniotwórcze, np. pluton, ameryk?, Czy były one niebezpieczne dla zdrowia?

  2. Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele lekcji, które uczniowie zapisują w portfolio.

  3. Rozpoznawanie wiedzy wyjściowej uczniów. Burza mózgów wokół pojęcia przemiana promieniotwórcza.

Faza realizacyjna:

1. Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy zadaniowe. zadaniem uczniów jest scharakteryzowanie poszczególnych rodzajów promieniowania, wskazanie zastosowania tych przemian, schematyczne przedstawienie przemian:

  • I grupa – promieniowanie alfa;

  • II grupa – promieniowanie beta plus;

  • III grupa – promieniowanie beta minus;

  • IV grupa – promieniowanie gamma. Po ustalonym czasie pracy chętni uczniowie omawiają istotę każdego rodzaju promieniowania i zapisują na tablicy schematyczne przemiany tych promieniowań. Nauczyciel wyjaśnia ewentualne niezrozumiałe kwestie. Powrót do burzy mózgów z fazy wstępnej i skonfrontowanie pojęcia przemiana promieniotwórcza z wypowiedziami uczniów poszczególnych grup.

  1. Nauczyciel przeprowadza w formie pokazu eksperyment „Przenikalność promieniowania jonizującego: alfa, beta i gamma przez różne materiały” - instrukcja do doświadczenia nr 1 w materiałach pomocniczych (jeżeli posiada wskazane substancje). Zamiennie nauczyciel może też wykorzystać i wyświetlić na tablicy multimedialnej pokaz doświadczenia (link w materiałach pomocniczych).

  2. Uczniowie pracują z symulacją interaktywną – ćwiczenie zapisu równań naturalnych przemian promieniotwórczych – praca w parach.

  3. Nauczyciel inicjuje dyskusję na temat tego, co zdaniem uczniów mogło być powodem, tego że niektóre pierwiastki ulegają rozpadowi alfa, a niektóre beta.

  4. Uczniowie zapisują równania przemian promieniotwórczych izotopów wskazanych przez nauczyciela, w zeszytach, a następnie chętni uczniowie na tablicy.

Faza podsumowująca:

  1. Nauczyciel sprawdza wiedzę uczniów, wykorzystując pytania z e‑materiału, np. polecenia do multimedium.

  2. Jako podsumowanie lekcji nauczyciel może wykorzystać zdania do uzupełnienia, które uczniowie również zamieszczają w swoim portfolio:

  • Przypomniałem sobie, że...

  • Co było dla mnie łatwe...

  • Czego się nauczyłam/łem...

  • Co sprawiało mi trudność...

Praca domowa: Uczniowie sprawdzają swoją wiedzę, wykonując samodzielnie ćwiczenia zawarte w e‑materiale w zakładce „Sprawdź się”.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:

Symulacja interaktywna może być wykorzystana przez uczniów podczas przygotowywania się do zajęć lub i podczas podsumowania materiału.

Materiały pomocnicze:

  1. Doświadczenie nr 1: „Przenikalność promieniowania jonizującego: alfa, beta i gamma przez różne materiały”

Sprzęt laboratoryjny i materiały: penseta, kartka papieru, płytka aluminiowa, licznik Geigera‑Mulera, szalka Petriego, cegła ołowiana.

Odczynniki chemiczne: pluton‑239 (źródło cząstek alfa), KCl (źródło cząstek beta), izotop sodu – Indeks górny 22Na (źródło cząstek gamma).

Instrukcja:

  • Na krążek z plutonu‑239 postaw licznik Geigera‑Mulera i obserwuj zmiany. Następnie licznik odstaw na bok, połóż kartkę papieru na krążek plutonu‑239, a następnie postaw znów licznik na kartkę i pluton‑239. Obserwuj zmiany i porównaj z wynikiem poprzednim. Krążek plutony powinien być przechowywany w styropianowym opakowaniu.

  • Na szalkę Petriego z KCl postaw licznik Geigera‑Mulera i obserwuj zmiany. Następnie licznik odstaw na bok, połóż kartkę na szalkę Petriego,a następnie postaw znów licznik na kartkę i szalkę z KCl. Obserwuj zmiany i porównaj z wynikiem poprzednim. Odstaw licznik a na kartkę papieru połóż płytkę aluminiową, a na nią licznik. Obserwuj zmiany i porównaj z wynikiem poprzednim.

  • Izotop sodu Indeks górny 22Na powinien być umieszczony w plastikowym pudełku (pudełko powinno być przechowywane w obudowie ołowianej). Na to pudełko postaw licznik Geigera‑Mulera i obserwuj zmiany. Następnie powtórz czynności z kartką papieru i płytką aluminiową, jak w pkt. 2. Obserwuj zmiany i porównaj wyniki. Następnie na pudełku z izotopem sodu połóż cegłę ołowianą, a na nią licznik i obserwuj zmiany, porównaj wyniki.

Uwaga: Zasady bezpieczeństwa pracy z substancjami emitującymi promieniowanie jonizujące reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1968 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu promieniowania jonizującego.

Dla zachowania bezpieczeństwa nauczyciel może wyświetlić pokaz doświadczenia powyższego z wykorzystaniem linku: https://www.youtube.com/watch?v=TQDIKL8jOTs

  1. Polecenia podsumowujące (nauczyciel przed lekcją zapisuje je na niewielkich kartkach):

  • Które z promieni jest najbardziej przenikliwe?

  • Gdzie mają zastosowanie cząstki alfa?