Autorki e‑materiału: Anna Lech

Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Fashion Generation Gap / Moda różnych pokoleń

Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.4, V.5, V.6, VII.1, VII.5

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane ze stylami w modzie i ubraniami preferowanymi przez różne grupy wiekowe.

  2. Uczeń używa konstrukcji umożliwiających wyrażenie preferencji i upodobań.

  3. Uczeń potrafi opisać różnice pokoleniowe w postrzeganiu mody i wskazać ciekawe fakty dotyczące różnych stylów ubierania się.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje wiedzę na temat mody i różnych stylów ubierania się.

  2. Uczeń czuje się kompetentny, gdyż rozwiązuje zadania na miarę swoich możliwości; dostrzega użyteczność języka angielskiego w rozmowach o różnicach pokoleniowych; pracuje na autentycznych materiałach językowych; sam decyduje, jakie informacje użyje w pracy domowej.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów oraz przewidywanie znaczeń nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem, wyjaśnienie, praca z audiobookiem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w grupach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie dwóch pokoleń (Przeczytaj) i pyta: Do you like the way older generations dress? Why? Why not?
    Do you like the way elderly people dress? Why? Why not?
     Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Nauczyciel prosi uczniów, żeby wykonali na wyścigi Exercise 1 (Przeczytaj). Najszybszy uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Generation Gap (Przeczytaj) i indywidualnie grupują elementy w Exercise 2 (Przeczytaj), a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 34 (Przeczytaj). Ddczytują zdania na forum klasy, uzasadniając wybory cytatami z tekstu.

  3. Nauczyciel wprowadza zasady formułowania preferencji według instrukcji z e‑materiału, a następnie prosi o wykonanie w parach Exercise 57 (Przeczytaj). Uczniowie odczytują zdania na forum klasy.

  4. Nauczyciel prosi, żeby uczniowie porozmawiali w parach i opisali koledze/koleżance członków swojej rodziny i przyjaciół/znajomych oraz ich stylu ubierania się: Talk to your partner. Describe the fashion style preferred by your mother/father/grandmother/grandfather as well as some of your friends. Use expressions such as “be fond of”/”can’t stand” and “prefer”. Uczniowie rozmawiają w parach, po czym chętne osoby opowiadają o preferencjach swoich członków rodziny.

  5. W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć, uczniowie rozwiązują wykreślankę w Exercise 1 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  6. Uczniowie analizują mapę pojęć i wykonują Exercise 2 (Mapa pojęć), a następnie sprawdzają odpowiedzi w parach i czytają pełne zdania na forum klasy.

  7. Uczniowie ponownie analizują mapę pojęć i w parach grupują elementy w Exercise 3 (Mapa pojęć), a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  8. Uczniowie pracują w parach lub niewielkich grupach. Każdy ma za zadanie ułożyć własne zdania z wyrażeniami z węzła opinions oraz relations. Następnie, prezentują zdania na forum grupy i wybierają jedno, które zaprezentują na forum klasy. Gdy każda grupa prezentuje swoje zdania, nauczyciel zapisuje je na tablicy.

  9. Uczniowie wykonują Exercise 4 oraz Exercise 5 (Mapa pojęć). Chętna osoba wykonuje zadania na tablicy multimedialnej.

Faza podsumowująca:

  1. Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach uporządkowali elementy w Exercise 2 (Sprawdź się). Uczniowie odczytują zdania na forum klasy.

  2. Nauczyciel prosi, aby uczniowie indywidualnie wykonali Exercise 7 (Przeczytaj), a następnie nanieśli odpowiedzi na tablicę multimedialną. Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych rozmawiają na tematy z Exercise 7 (Sprawdź się):
    Which fashion styles do you prefer?
    What kind of music are you keen on?
    What kind of films are you fond of?

    Uczniowie rozmawiają w grupach, po czym przedstawiciele grup podsumowują na forum klasy preferencje kolegów/koleżanek.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1, 3–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

    In your school you organized meetings with elderly people to show it’s possible to communicate despite the generation gap. Write an email to your friend and:

  • describe how you understand the term generation gap,

  • write what activities you did together with the elderly,

  • Your email should be 50‑120 words long.

Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Na wzór pkt. 7 fazy realizacyjnej, uczniowie w ramach pracy domowej piszą samodzielnie własne zdania z wyrażeniami z węzłów mapy pojęć. Tym razem koncentrują się na wyrażeniach i wyrazach przypisanych do węzłów‑haseł expressions, relations oraz clothes. Na kolejnej lekcji nauczyciel wyznacza po trzy osoby do zaprezentowania zdań z użyciem danego wyrażenia.