Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Let’s Play Football! / Zagrajmy w piłkę!
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, II.5, III.1, III.4, III.6, V.2, V.6, V.7
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze sportem i piłką nożną.
Uczeń potrafi opisać, co dzieje się na boisku piłkarskim.
Uczeń potrafi scharakteryzować, na czym polega pozycja obrońcy, bramkarza, napastnika i sędziego w piłce nożnej.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje umiejętność rozmawiania z rówieśnikami o sporcie.
Uczeń kształtuje świadomość pozytywnego wpływu sportów zespołowych na własne poczucie wartości.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją uczniowie przygotowują zdjęcie ulubionego sportowca (niekoniecznie piłkarza) i krótki opis: This is X. I like him/her the most, because…
Chętni uczniowie na początku lekcji prezentują informacje o swoich idolach, a następnie reszta zespołu w parach robi to samo. Nauczyciel zapisuje nazwiska ulubionych sportowców na tablicy.
Nauczyciel wyświetla zdjęcie bramkarza (Przeczytaj) i mówi: Today we will talk about football. Do you play football? Do you like it? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie Exercise 1 (Przeczytaj).
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst o piłce nożnej i samodzielnie wybierają właściwy tytuł w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają propozycje na forum klasy.
Uczniowie ponownie czytają tekst i w parach wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Chętni odczytują zdania na forum klasy. Uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie, pracując w parach, ćwiczą literowanie i pisownię wyrażeń związanych z piłką nożną. Jeden uczeń literuje dane słowo, a partner stara się poprawnie je zapisać. Następnie zamieniają się rolami.
Uczniowie uzupełniają na tablicy multimedialnej Exercise 4 (Przeczytaj).
Uczniowie rozmawiają w parach, odpowiadając na pytania:
Would you like to play football?
If not, what other sport would you like to be good at?
Nauczyciel podaje uczniom potrzebne słownictwo.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie opisują zdjęcie Why do you like football? i rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna).
Korzystając z informacji zawartych w prezentacji multimedialnej, uczniowie samodzielnie porządkują wyrażenia w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach, a chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach wybierają odpowiedzi w Exercise 3 (Prezentacja multimedialna), po czym słuchają nagrań do prezentacji i sprawdzają odpowiedzi.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna).
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Sprawdź się). W parach układają zdania z wyrazami z ćwiczenia i odczytują je na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 3–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an e‑mail about what you do on the pitch to a friend from England. In the e‑mail:
write about your position and the tasks you have;
tell your friend about the team you play for;
explain why you love football.
Your answer shouldn’t be longer than 50 words.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W fazie podsumowującej lekcji uczniowie rozmawiają w parach na temat: Imagine you play on the position of goalkeeper, defender, or forward. Describe what you do. Na koniec ochotnicy opisują zadania zawodnika grającego na danej pozycji na forum klasy.