Autorka e‑materiału: Ela Borowiec

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: A Trip to Edinburgh / Wycieczka do Edynburga

Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, I.9, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.2, V.3, V.4, V.6, VII.4, VII.5, VII.8, VIII.2, IX.1

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z charakterystycznymi obiektami Edynburga.

  2. Uczeń potrafi wskazać i zarekomendować w e‑mailu najciekawsze miejsce w Edynburgu.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat charakterystycznych obiektów Edynburga.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat wartych odwiedzenia miejsc w Edynburgu.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk, skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem, wyjaśnienie, praca z audiobookiem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

  9. podejście humanistyczne

  10. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca indywidualna

  3. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel na mapie Wielkiej Brytanii pokazuje Londyn, a następnie wskazuje na Szkocję i Edynburg.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu A City Like No Other i wybranie odpowiedniego streszczenia w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie uzasadniają, powołując się na fragmenty tekstu, dlaczego dwie pozostałe odpowiedzi w ćwiczeniu są niepoprawne.

  2. Nauczyciel prosi uczniów o odpowiedź na pytanie: What popular attractions in Edinburgh does the text mention? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  3. Uczniowie ponownie czytają tekst A City Like No Other i wykonują Exercise 34 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Następnie wyszukują dodatkowe informacje w tekście na temat każdej atrakcji. Ponadto uczniowie mogą te informacje przedstawić w formie mapy pojęć, gdzie kluczowym hasłem jest Edinburgh, od którego promieniście odchodzą strzałki do poszczególnych atrakcji miasta. Przy każdej atrakcji może pojawić się kluczowe słownictwo, które pomoże uczniom o nich opowiadać.

  4. Uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych wykonują kolejno Exercise 56 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 7 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, po czym na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki dotyczącymi wizyty w wybranym miejscu.

  6. W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Ochotnik nanosi zadanie na tablicę.

  7. Uczniowie oglądają film, po czym wykonują Exercise 23 (Film).

  8. Uczniowie ponownie oglądają film, łączą wyrażenia w zdania w Exercise 4 (Film) i starają się rozwinąć zdania z ćwiczenia na podstawie zapamiętanych informacji z filmu.

  9. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Film). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Na zakończenie uczniowie mogą powiedzieć, która z opowieści bardziej im się podoba.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Następnie ochotnicy odczytują odpowiedzi na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie porównują odpowiedzi w parach, po czym na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have just got back from a city break in Edinburgh. Write an email to a friend, in which you:

  • inform them about some attractions you visited;

  • tell a story about a funny thing that happened to you in the city;

  • suggest going sightseeing together in the summer.

Sign your name as XYZ.

Your answer should be between 50–120 words.

Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

  1. W ramach pracy domowej uczniowie ustnie przygotowują streszczenie obu legend, o których jest mowa w filmie zamieszczonym w e‑materiale.

  2. Na wzór historii przedstawionych w filmie w e‑materiale uczniowie mogą przygotować ustnie/pisemnie streszczenie polskiej legendy, w której występuje zwierzę (np.: Smok Wawelski). Na kolejnej lekcji uczniowie przedstawiają prace. Alternatywnie: Uczniowie opracowują swoją legendę w formie prezentacji pptx.