Autorka e‑materiału: Anna Faszcza

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: What’s the Weather Like? / Jaką mamy dziś pogodę?

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.13, II.5, III.2, III.4, V.1, V.6, V.12, VII.15, VIII.3, IX.2, X, XII, XIII, XIV

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu zjawisk pogodowych.

  2. Uczeń umie wytłumaczyć różnicę pomiędzy pogodą a klimatem.

  3. Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki e‑mail, w którym wskazuje miejsce z niebezpiecznym zjawiskiem pogodowym, informuje, że chciałby je odwiedzić i wspomina o nietypowym zjawisku zachodzącym w jego kraju.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zjawisk pogodowych.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat zjawisk pogodowych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na idiom dotyczący pogody i pyta: What do you think the idiom means? Do you agree with the message? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). W parach interpretują znaczenie każdego idiomu. Dzielą się sugestiami na forum klasy. Dodatkowo uczniowie mogą w parach wymyślić konteksty sytuacyjne, w których używają nowo poznanych idiomów.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu Rest to the Extremes! i odpowiedzenie na pytanie: What holiday destinations do you think people usually choose with regard to the weather? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie pracują w grupach czteroosobowych. Każdy uczeń czyta jeden fragment tekstu (A–D), a następnie przedstawiciele grup relacjonują poszczególne fragmenty. Podsumowując, nauczyciel może poprosić uczniów o podzielenie się najciekawszymi informacjami, które uzyskali od kolegów/koleżanek.

  3. Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasowym, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasowym.

  5. Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Przeczytaj). Chętne osoby dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  6. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  7. Uczniowie analizują mapę pojęć i wykonują Exercise 2 oraz Exercise 3 (Mapa pojęć).

  8. Uczniowie słuchają nagrania i wykonują Exercise 4 (Mapa pojęć). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  9. Uczniowie w parach wykonują Exercise 5 (Mapa pojęć). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 6 (Sprawdź się). Wyjaśniają po angielsku każdy podany wyraz.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–5, 7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): While searching the internet, you came across an article about unusual extreme weather conditions and places where they occur. You found some information intriguing and decided to write about it to your friend. In the email (100–150 words):

  • mention which place drew your attention;

  • justify why you would like to visit this place;

  • explain what risks and dangers may these weather phenomena bring;

  • mention which unusual weather took place in your country.

Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach dodatkowego ćwiczenia uczniowie, posługując się mapą pojęć, tworzą ustną wypowiedź na temat rodzajów pogody, a w szczególności zjawisk ekstremalnych. Starają się używać słownictwa z mapy i dbają o logiczną strukturę wypowiedzi. Ćwiczą w ten sposób umiejętność konstruowania logicznych i spójnych wypowiedzi. Uczniowie mogą najpierw wykonać ćwiczenie w parach lub grupach. Chętne osoby prezentują wypowiedzi na forum klasy i uzyskują od kolegów/koleżanek informacje zwrotne na temat logiczności, spójności stylistycznej i słownictwa w wypowiedzi.