Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Katarzyna Piotrowska
Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: The Art of Visual Merchandising / Sztuka Kreowania Ekspozycji
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.7, II.5, III.1, III.4, III.7, V.2, V.6, V.8, V.11, V.12, VII.5, VII.14, VII.15, VIII.1, VIII.2, XII, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące visual merchandisingu.
Uczeń poznaje zasady ekspozycji towaru według visual merchandisingu i wskazuje ich zastosowanie w przedstawionym materiale ikonograficznym.
Uczeń przedstawia zalety zastosowania zasad merchandisingu w odwiedzonym przez kogoś sklepie.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zjawiska visual merchandisingu.
Uczeń rozwija wiedzę w zakresie strategii marketingowych.
Uczeń kształtuje postawę zainteresowania mechanizmami rynkowymi.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z katalogiem interaktywnym, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie z sekcji Przeczytaj i pyta uczniów: What is visual merchandising? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel może poprosić o uzasadnienie lub podanie przykładów dla cytatów z ćwiczenia.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pobieżnie tekst Visual Merchandising: The Architecture of Purchasing i wybierają tytuły dla poszczególnych akapitów tekstu w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, powołując się na treść akapitów.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je odpowiednimi fragmentami tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie rozmawiają w parach lub małych grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj):
- What is visual merchandising?
- What do visual merchandisers do?
- Why is visual merchandising employed in shops?
W ramach przygotowania do pracy z katalogiem interaktywnym uczniowie wykonują Exercise 1 (Katalog interaktywny). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z katalogiem na forum klasy, po czym wykonują Exercise 2 (Katalog interaktywny). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie ponownie oglądają katalog i wykonują Exercise 3 (Katalog interaktywny). Podają odpowiedzi na forum klasy. Nauczyciel nanosi je na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Katalog interaktywny), po czym prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 7 (Sprawdź się). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
You have recently visited a shop that has undergone a major refurbishment and visual merchandising elements have been introduced there. Write an email to a friend in which you
- describe which changes are the most visible;
- inform what the benefits of introducing visual merchandising elements in this store are;
- explain what visual merchandising elements will be introduced soon and why they haven’t been introduced yet;
- give your opinion on the current shop design and ask if your friend knows of any similar examples of shop refurbishment.
Use between 100 and 150 words.
Materiały pomocnicze: Katalog interaktywny z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Na podstawie informacji z katalogu uczniowie w parach tworzą ulotkę informacyjną zawierającą 5 najważniejszych porad w zakresie visual merchandising dla właścicieli sklepów. Należy zachęcić uczniów do korzystania z różnych struktur gramatycznych - zdań rozkazujących, czasowników modalnych, okresów warunkowych, itp. Następnie na forum klasy prezentują ulotki.