Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Kamila Wichrowska
Autorki scenariusza: Monika Ekert
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What Can Animals Do? / Co potrafią robić zwierzęta?
Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treść nauczania – cele szczegółowe: 1.1, 1.8, 1.12, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 6.1, 6.3, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa różne zwierzęta.
Uczeń mówi, co potrafią robić wybrane zwierzęta.
Cele motywacyjne:
Uczeń wzbogaca słownictwo dotyczące świata przyrody.
Uczeń rozwija umiejętności komunikacyjne.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje miękką piłeczkę i karteczki z nazwami różnych zwierząt.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj), żeby wprowadzić uczniów w tematykę lekcji. Wybrana osoba podchodzi do tablicy multimedialnej i odtwarza kolejne nagrania. Za każdym razem, kiedy lektor odczytuje zdanie, uczniowie je powtarzają, a następnie pokazują na migi jego treść.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel odtwarza nagrania do każdego obrazka (Przeczytaj), a uczniowie śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Nauczyciel odtwarza pierwsze nagranie i prosi uczniów, aby wybrali poprawną odpowiedź. Następnie pyta: How many horses are on the picture?, a u uczniowie głośno liczą. Tak samo postępuje z kolejnymi przykładami.
Nauczyciel wkłada do pudełka 5 karteczek z nazwami różnych zwierząt, np.: dog, horse. Ochotnicy losują po jednej karteczce, głośno odczytują zapisany wyraz, a następnie budują zdanie z can lub can’t dotyczące tego zwierzęcia.
Nauczyciel odtwarza nagranie z Exercise 3 (Przeczytaj) i pyta uczniów, który obrazek powinien być pierwszy, który drugi itd. Uczniowie określają kolejność, używając nazw zwierząt, a nauczyciel porządkuje zdjęcia.
Uczniowie w parach wykonują na tabletach Exercise 1 (Film). Następnie wskazane pary podchodzą do tablicy i przeciągają słowa na właściwe miejsca pod zdjęciami. Na koniec nauczyciel mówi: Dogs can run, but can’t…, a uczniowie dokańczają zdanie właściwym czasownikiem. Nauczyciel rzuca piłeczkę do osoby, która ma wykonać to samo z drugim zdaniem itd.
Nauczyciel odtwarza film dwukrotnie. Za drugim razem zatrzymuje nagranie przed planszami z pytaniami, a uczniowie odpowiadają na te pytania.
Nauczyciel kolejno odtwarza nagrania z Exercise 2 (Film) i celowo zaznacza niewłaściwe odpowiedzi. Za każdym razem pyta uczniów, czy odpowiedź jest poprawna, a dzieci ją korygują, opisując właściwy obrazek.
Ochotnik podchodzi do tablicy i wyświetla Exercise 3 (Film). Następnie głośno czyta początek zdania, a pozostałe dzieci je dokańczają. Ochotnik układa z rozsypanych liter właściwy wyraz.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby stanęli wspólnie po jednej stronie sali. Następnie głośno podaje różne wyrazy: nazwy zwierząt poznane podczas zajęć oraz np. nazwy przyborów szkolnych. Jeśli uczniowie usłyszą nazwę zwierzęcia, powinni przebiec na drugi koniec sali, jeśli usłyszą nazwę przyboru szkolnego, pozostają bez ruchu. Osoba, która skusi, staje obok nauczyciela i na zmianę z nim podaje różne wyrazy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze: Karteczki z nazwami różnych zwierząt i miękka piłeczka.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Każdy uczeń wybiera jedno zdanie dotyczące umiejętności danego zwierzęcia i układa do niego rebus. Następnie wymienia się rebusem z kolegą/koleżanką z ławki i go rozwiązuje, zapisując zdanie pod spodem.