Autorzy e‑materiału: Marta Godlewska, Ibrahim Mertcan Alcinkaya, Konrad Gniazdowski

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Health Comes First / Zdrowie ponad wszystko

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Poziom nauczania: podstawowy

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.11, II.1, II.5, III.4, III.7, V.6, V.10, VII.11, XIII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;

  2. [K2] kompetencje językowe

  3. [K3]kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane ze stanem zdrowia i leczeniem chorób.

  2. Uczeń potrafi nazywać niektóre symptomy towarzyszące różnym infekcjom.

  3. Uczeń potrafi wypowiadać się na temat przebiegu przeziębienia i sposobów jego leczenia.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane ze stanem zdrowia i leczeniem chorób.

  2. Uczeń poszerza wiedzę na temat sposobów leczenia przeziębienia.

  3. Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów oraz przewidywanie znaczeń nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. kognitywizm

  2. konektywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (plik audio, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie termometru (Przeczytaj) i zdjęcie karetki (znalezione we własnym zakresie) i pyta uczniów, kiedy ostatnio byli chorzy i jak poradzili sobie z chorobą:

  • When was the last time you were ill?

  • What were your symptoms?

  • How did you feel?

  • Did you have to lie in bed?

  • Did you see a doctor?

  • What was his diagnosis?

  • What medication did you take?

  • Did someone take care of you? How?

  1. Uczniowie wyszukują w krzyżówce Exercise 1 (Przeczytaj) wyrazy związane z chorowaniem. Najszybsza osoba nanosi wyrazy na tablicę interaktywną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające przeziębioną kobietę i prosi o podanie jak największej liczby wyrażeń związanych z obrazkiem. Uczniowie w ciągu np. 2 minut, pracując w parach, przygotowują listę wyrażeń. Odczytują listy na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie wykorzystują wyrażenia z przygotowanych przez siebie list, żeby wspólnie na forum klasy opisać zdjęcie. 

  2. Uczniowie czytają tekst z poradami, co robić, gdy jest się przeziębionym, i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Po sprawdzeniu odpowiedzi nauczyciel pyta uczniów, czy znają inne sposoby na dbanie o siebie podczas choroby (The text says that tips how to get through a cold depend on a person. Do you have your own tips?) i czy wiedzą, jak należy chronić swoje otoczenie, gdy jest się przeziębionym (How should we behave socially when we have a cold? We should stay at home; avoid public places, avoid public transportation, avoid meeting friends until we get better).

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj).

  4. Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Przed przystąpieniem do realizacji zadania uczniowie wyszukują w lekcji przydatne słownictwo. Chętne lub wskazane przez nauczyciela osoby odczytują prace na forum klasy. Pozostali uczniowie monitorują stopień realizacji zadania oraz zakres słownictwa.

  5. Nauczyciel wprowadza temat opieki nad chorymi, wyświetlając zdjęcie pary (Plik audio) i informuje uczniów, że za chwilę wysłuchają rozmowy pomiędzy tymi osobami. Pyta uczniów:

  • What do you think he is suffering from?

  • What do you think she will do to help him?

Nauczyciel może wprowadzić tutaj humorystyczny element w postaci zapoznania uczniów z pojęciem man flu, czyli „męskiej grypy”, żartobliwego określenia na wyolbrzymianie lekkich objawów.

  1. Uczniowie na wyścigi wykonują Exercise 1 (Plik audio). Najszybsza osoba wprowadza odpowiedzi na tablicę interaktywną.

  2. Uczniowie słuchają dialogu (Plik audio) po raz pierwszy i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Następnie ponownie słuchają nagrania i uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do treści nagrania. Mogą sporządzać notatki w celu przygotowania odpowiedzi.

  3. Nauczyciel odtwarza plik audio kolejny raz i prosi uczniów o uzupełnienie zdań w Exercise 34 (Plik audio). Uczniowie porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę interaktywną.

Faza podsumowująca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy grafikę ilustrującą przysłowie „An apple a day keeps the doctor away” (Sprawdź się). Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie pracują w grupach czteroosobowych lub w parach. Jedna osoba jest zdania, że przysłowie jest prawdziwe, a druga nie zgadza się z treścią powiedzenia. Zadaniem uczniów jest wzajemnie siebie przekonać do prezentowanego stanowiska. Np. The proverb is true because apples and fruit are full of vitamins… You should not take vitamins during serious infections/people can be allergic to some fruit. Rozmowa powinna być poprzedzona krótką sesją gromadzenia argumentów i notatek.

  2. Uczniowie indywidualnie wykonują Exercise 45 (Sprawdź się), po czym porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę interaktywną.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–3, 6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się): It’s Monday. You didn’t go on a trip to the Bieszczady mountains last weekend. You had a cold. Write a blog entry to your readers in which you:

  • give answers to some questions you got from your readers this week;

  • explain that you fell ill and write about your symptoms;

  • describe what you did to feel better and how you feel after the treatment;

  • inform your readers when they can expect a note about your new trip to Bieszczady.

Use between 100 and 150 words

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Nauczyciel prosi uczniów o przeprowadzenie wywiadu (z rodzicami, dziadkami lub rówieśnikami) na temat sposobów radzenia sobie z przeziębieniem oraz zapisanie po angielsku wszystkich rad w formie tekstu lub listu do kolegi/koleżanki. Dodatkowo, jeśli nauczyciel zdecyduje się wprowadzić element humorystyczny w postaci wprowadzenia pojęcia man flu, to w ramach pracy domowej proponuje obejrzenie w internecie półtoraminutowego skeczu na temat tego wyrażenia.