Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Lech
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Cities of the Future / Miasta przyszłości
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.4, V.5, V.6, VII.5
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu życia w mieście i ochrony środowiska.
Uczeń potrafi stworzyć wpis na blog, w którym opisuje własną wizję zielonego miasta przyszłości.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy z zakresu życia w mieście i ochrony środowiska.
Uczeń poszerza wiedzę na temat tego, jak mogą wyglądać miasta przyszłości.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem/filmem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 i 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Wykorzystując słownictwo z Exercise 1 i 2 (Przeczytaj), uczniowie odpowiadają na pytanie nauczyciela: What do you think cities of the future will look like?
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu Green Cities of the Future. Uczniowie w dwóch zdaniach ustnie streszczają ten fragment.
Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy (A, B, C, D). Każdej grupie przydziela fragment tekstu (1–4). Uczniowie zapoznają się z odpowiednimi fragmentami.
Uczniowie pracują w czteroosobowych grupach (po jednym uczniu z każdej grupy A, B, C, D) i dzielą się z kolegami/koleżankami z nowej grupy informacjami na temat poszczególnych fragmentów tekstu. Pozostali uczniowie sporządzają notatki. Po wykonaniu zadania nauczyciel pyta uczniów na forum klasy, czego dowiedzieli się od kolegów/koleżanek na temat poszczególnych części tekstu.
Uczniowie czytają cały tekst Green Cities of the Future i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie zapoznają się z działem gramatycznym (Przeczytaj), po czym wykonują Exercise 6–8 (Przeczytaj). Chętne osoby wykonują zadania na tablicy.
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj). Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Na podstawie tekstu Green Cities of the Future uczniowie tworzą mapę pojęć, w której umieszczają kluczowe informacje dotyczące omawianego zagadnienia wraz z odpowiednim słownictwem.
Uczniowie w ramach rozgrzewki wykonują Exercise 1 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie oglądają film, po czym wykonują Exercise 2 i 3 (Film). Chętne osoby przenoszą zadania na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Film). Najpierw na urządzeniach mobilnych zaznaczają odpowiedzi zgodnie z tym co zapamiętali, a następnie w transkrypcie filmu wskazują zdania, które uzasadniają poszczególne odpowiedzi.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach wykonują Exercise 6 i 7 (Sprawdź się).
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–5 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You’re taking part in a competition for the most innovative blog about cities of the future. Write a blog entry in which you:
describe what the buildings will look like in a city of the future;
explain where people will take energy from;
give examples of sustainable water usage in such a city.
Sign as XYZ.
Your blog should be 50–120 words long. Remember to use the Future Simple tense for future predictions.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, na podstawie filmu, uczniowie uzupełniają wcześniej przygotowane (pkt. 8 fazy realizacyjnej) mapy pojęć. Wykorzystują do tego kluczowe informacje i słownictwo zawarte w filmie.