Dla nauczyciela
Autor e‑materiału: Tomasz Wiśniewski
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Insurance Companies and Services / Towarzystwa i usługi ubezpieczeniowe
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.4, I.5, I.7, I.8, I.11, I.14, II.1, II.5, III.4, III.6, III.9, V.8, V.10, V.11, V.12, VII.3, VII.8, VII.9, VII.14, VII.15, VIII.1, VIII.2, X, XII, XIII
Poziom nauczania: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące ubezpieczeń.
Uczeń potrafi ustosunkować się do konkretnych typów produktów ubezpieczeniowych.
Uczeń potrafi stworzyć i zaprezentować ofertę ubezpieczeniową.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat ofert ubezpieczeniowych.
Uczeń kształtuje zrozumienie istoty usług ubezpieczeniowych.
Uczeń rozwija wiedzę na temat działania usług ubezpieczeniowych, kształtuje świadomość konsumencką oraz postawę dbałości o mienie i zdrowie swoje i bliskich.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy, inscenizacja)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Przeczytaj) i odpowiadają na pytania:
How does insurance work?
What other things apart from those mentioned in the crossword can you insure yourself against?
Do you have insurance against anything?
Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o sprawne przeczytanie tekstu How Does Insurance Work? i wybranie odpowiedniego streszczenia dla każdego z akapitów tekstu w Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają definicje na forum klasy i sprawdzają nieznane wyrażenia w słowniku.
Uczniowie, pracując w parach, wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 4 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu. Dodatkowo streszczają sobie w parach, jak działa ubezpieczenie, starając się używać jak najwięcej słownictwa z tekstu How Does Insurance Work?
Uczniowie rozmawiają w małych grupach na temat z Exercise 5 (Przeczytaj): Think about what are the most valuable or treasured possessions or people in your life, and write a short written response to the question: What are the most precious things to buy insurance for? Use the words and ideas from the text and your own experiences. Rozmawiają zarówno o rzeczach wspomnianych w e‑materiale, jak i tych szczególnie cennych dla nich samych.
Nauczyciel zwraca uwagę na różnicę pomiędzy zwrotami insurance against sth i insurance for sth, po czym uczniowie uzupełniają wyrazy w Exercise 1 (Plik audio) i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrań i wybierają odpowiednie nazwy typów ubezpieczeń w Exercise 2 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie słuchają nagrań i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 i 4 (Plik audio). Nauczyciel może podać przykłady kolokacji dla wyrazów z Exercise 4 (Plik audio) i dodatkowo poprosić uczniów o ułożenie własnych zdań z użyciem podanych kolokacji.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 5 (Plik audio). Starają się uzasadnić odpowiedzi, powołując się na nagranie.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują ustnie w parach Exercise 7 (Sprawdź się): Imagine you are an insurance agent operating an online helpdesk. You need to answer the potential clients’ questions proposing a specific type of insurance and shortly outline how it works. Try to match your register and tone to the age of your customer (the age is provided in their names). Jedna osoba wciela się w rolę agenta ubezpieczeniowego, a druga – klienta przedstawiającego na infolinii problem z ćwiczenia. Uczniowie przeprowadzają dialog, a następnie zamieniają się rolami. Odgrywają tę samą scenę lub proponują samodzielnie wymyślony problem z ubezpieczeniem. Na koniec chętni prezentują rozmowy na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have recently talked about different types of insurance in your basic economics classes. Write a blog entry to share your knowledge and opinions with your peers. In your blog entry:
explain what insurance is and why people decide to buy one;
describe one type of insurance;
mention a situation in which insurance saved you some problems;
encourage your readers to buy travel insurance when they plan a trip.
Your blog entry should have 100–150 words.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie pracują w parach. Najpierw każdy z uczniów tworzy mapę pojęć ze słownictwem dotyczącym każdego z pięciu rodzajów ubezpieczeń opisanych w nagraniu. Następnie uczniowie rozmawiają w parach i posiłkując się mapami pojęć, ćwiczą słownictwo opisujące kolejne rodzaje ubezpieczeń.