Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Problems of the City Life / Życie w mieście i jego problemy

Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, II.5, III.4, III.6, V.1, V.6, X

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  6. [K6] kompetencje obywatelskie

Cele operacyjne:

  1. Uczeń posługuje się słownictwem pozwalającym na opisanie skutków i przyczyn problemów w mieście.

  2. Uczeń potrafi zaproponować rozwiązania problemów miejskich.

  3. Uczeń redaguje wiadomość e‑mail, w której opowiada o problemach w swoim mieście.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń potrafi mówić o przyczynach i skutkach problemów w obszarach miejskich

  2. Uczeń posługuje się słownictwem dotyczącym problemów miejskich w nowych kontekstach komunikacyjnych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. metoda kognitywna

  2. konektywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie miasta (Przeczytaj) i pyta uczniów: When we think about big cities, we think mostly about entertainments spaces like cinemas or shopping centres. But big cities also mean big problems. What problems can a big city have? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Nauczyciel prosi uczniów w ramach przygotowania do czytanki wykonali Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi grupy słów na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów, by przeczytali tekst o problemach wielkich miast (Przeczytaj), a następnie prosi, aby uczniowie indywidualnie wybrali prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie czytają zdania na forum zespołu klasowego i uzasadniają swoje wybory cytatem z tekstu.

  2. Nauczyciel prosi, aby uczniowie przeczytali tekst jeszcze raz i w parach połączyli wyrazy aby utworzyć prawidłowe wyrażenia w Exercise 3 (Przeczytaj). Uczniowie czytają odpowiedzi na forum zespołu klasowego.

  3. Nauczyciel prosi, by uczniowie w parach wykonali Exercise 4 (Przeczytaj). Uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Nauczyciel prosi, aby uczniowie znaleźli w tekście czytanki i wynotowali w zeszytach wszystkie wyrazy odnoszące się do przyczyn i skutków, które został w nim użyte. Uczniowie pracują indywidualnie, a następnie chętna osoba podkreśla je na tablicy multimedialnej.

  5. Nauczyciel prosi uczniów, by przetłumaczyli podkreślone wyrażenia. Uzupełnia tłumaczenia według wskazówek w e‑materiale.

  6. Nauczyciel informuje uczniów, że za chwilę zagrają w grę edukacyjną na temat ulepszeń w funkcjonowaniu miast. Kieruje uwagę na zdjęcia na początku sekcji Gra edukacyjna i pyta się klasy: Can you solve your city's problems if you make good decisions? Nauczyciel inicjuje krótką dyskusję. Następnie prosi, by uczniowie rozwiązali wykreślankę w Exercise 1 (Gra edukacyjna). Najszybsza osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.

  7. Nauczyciel prosi, aby uczniowie odpowiedzieli indywidualnie na pytania w Grze edukacyjnej, a następnie wykonali Exercise 2 (Gra edukacyjna). Uczniowie pracują indywidualnie i odczytują odpowiedzi na forum klasy.

  8. Uczniowie analizują grę na forum klasy (Nauczyciel czyta pytania, a pojedynczy uczniowie zgłaszają się do przeczytania prawidłowej odpowiedzi). Następnie w parach wykonują Exercise 3 (Gra edukacyjna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  9. Nauczyciel prosi, aby uczniowie w parach uzupełnili zdania w Exercise 4 (Gra edukacyjna), a następnie uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  10. Nauczyciel prosi, aby uczniowie rozwiązali krzyżówkę w Exercise 1 (Sprawdź się). Uczniowie odczytują odpowiedzi na forum klasy.

  11. Uczniowie w parach wykonują Exercise 23 (Sprawdź się). Uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną oraz omawiają odpowiedzi na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Nauczyciel prosi, aby uczniowie w grupach 3–4 osobowych porozmawiali na tematy z Exercise 7 (Sprawdź się):

  • What do you think is the biggest problem in the city?

  • How can we help our cities, so they’re nice places to live in?

  • What are the results of overcrowding?

Uczniowie rozmawiają w grupach, a po zakończeniu pracy, przedstawiciele grup podsumowują dyskusje.

  1. Uczniowie dokonują samoewaluacji - ustalają czego się nauczyli, co było dla nich trudne, a co łatwe oraz identyfikują nowe słownictwo i tworzą własne zdania z wyrazami, które uznają za najbardziej warte zapamiętania.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 4, 56 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email about problems in your city to a friend from England. In the e‑mail:

  • describe what problems your city deals with;

  • explain what the city council does to help;

  • mention what else can be done to help your city.

Your answer should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie analizują Grę multimedialną w e‑materiale w parach i w ramach pracy domowej próbują dodać po jednym dodatkowym rozwiązaniu do każdego problemu zaprezentowanego w grze. Polecenie: Study the Educational game in e‑materiał at home. Add one more solution to each problem presented in the game.