Autorzy e‑materiału: Marzena Pepłowska, Konrad Gniazdowski

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Don’t Forget that You Are the Best! / Nie zapominajcie, że jesteście najlepsi!

Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, II.2, II.5, III.4, V.6, VII.1, XIII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń potrafi opisać wybrane cechy charakteru.

  2. Uczeń tworzy wpis na blog, w którym opisuje pozytywne i negatywne cechy osobowości znanych osób.

Cele motywacyjne:

Uczeń rozwija umiejętności i kompetencje językowe oraz poszerza słownictwo potrzebne do opisu osób, rzeczy i zjawisk.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie amerykańskiego poety WaltWhitmana dołączone do pierwszego wydania jego poematu Leaves of Grass (1955) – Whitman był bardzo pewny siebie i był ekstrawertykiem, a zdjęcie wyraża te cechy oraz wiele emocji, więc jego wizerunek koresponduje z tematem lekcji i pozwala wprowadzić uczniów w tematykę uczuć. Zdjęcie można zastąpić też kadrem z filmu Stowarzyszenie umarłych poetów, gdzie nauczyciel angielskiego stoi na ławce.

  2. Nauczyciel prosi uczniów, aby opisali, jaką osobą może być postać na zdjęciu. Naprowadza uczniów na wypowiedzi:

  • He keeps his hands in his pockets, so he is….confident.

  • His hat is not straight, so he is….playful.

  • He looks straight into the camera…..so he is extroverted.

  1. Uczniowie analizują przymiotniki w Exercise 1 (Przeczytaj) i proponują ich przeciwieństwa. Nauczyciel zapisuje propozycje na tablicy multimedialnej.

  2. Nauczyciel prosi uczniów, aby powiedzieli, jakie swoje cechy uważają za najlepsze i ewentualnie za najgorsze, używając słownictwa z ćwiczenia.

  • What do you like most about your personality? What is your best feature? (I am punctual).

  • What don't you like about yourself? What is your worst feature? (I am impatient).

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Don’t Forget the Great Things About You! (Przeczytaj) i pyta, czy zgadzają się z fragmentem:

  • Do you agree with the text?

  • Which sentence do you agree with the most?

Thinking highly of oneself is a very important skill to learn. It helps you achieve happiness in life, but you also need to become resistant to unfriendly people. Taking constructive feedback and using it to grow might be difficult, but an honest approach towards oneself could help in becoming increasingly better.

  1. Korzystając z informacji zawartych w tekście, uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Odpowiedzi powinny być uzasadnione fragmentami tekstu.

  2. Uczniowie samodzielnie uzupełniają przedrostki w Exercise 3 (Przeczytaj), po czym porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę interaktywną.

  3. Uczniowie przyglądają się wypełnionemu na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Starają się wywnioskować, jaka zasada rządzi rodzajem przedrostków negatywnych. Następnie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj), uzupełniając zasady w nim zawarte. Uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę interaktywną.

  4. Nauczyciel wprowadza dodatkowe informacje uzupełniające do zasady przedrostków (według instrukcji z e‑materiału). Informuje, że można formować negację przez przedrostki oraz słowo not. Informuje o użyteczności synonimów (tidy - untidy = messy).

  5. W ramach wprowadzenia do prezentacji nauczyciel zadaje uczniom pytania z Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Rozpoczynając tę aktywność, nauczyciel może przywołać wizerunek WaltWhitmana (jeżeli go użył), mówiąc, że poeta był słynnym ekstrawertykiem: Whitman was a famous extrovert. Are you an extrovert or an introvert?

  6. Uczniowie czytają prezentację o różnicach osobowości i samodzielnie wybierają poprawne odpowiedzi w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna).

  7. Uczniowie porządkują cechy osób intro- i ekstrawertycznych w Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Osoba, która najszybciej wykona zadanie odczytuje odpowiedzi.

  8. Nauczyciel używa polecenia z Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Prosi uczniów, żeby przez kilka minut zastanowili się nad odpowiedzią na pytanie: Is it better to be introverted or extroverted? Uczniowie robią notatki, po czym rozmawiają w grupach czteroosobowych na temat przemyśleń, używając wyrażeń z ćwiczenia:

  • One advantage/one disadvantage of being extraverted….

  • One advantage/one disadvantage of being introverted….

  • My final opinion is that it is better to be….

Faza podsumowująca:

  1. W ramach wprowadzenia do wysłuchania dialogu uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie dwukrotnie słuchają dialogu AngieLuke’a o cechach osobowości, po czym samodzielnie wykonują Exercise 4 (Sprawdź się). Odczytują odpowiedzi w celu ćwiczenia wymowy, poprawiają nieprawdziwe zdania.

  3. Uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 5 (Sprawdź się). W parach sprawdzają odpowiedzi i odczytują dialog.

  4. Nauczyciel prosi, aby uczniowie pomyśleli, zrobili notatki, a następnie porozmawiali w parach na temat z Exercise 8 (Sprawdź się). Uczniowie opisują ulubioną oraz najmniej lubianą osobę z dialogu, wykorzystując słownictwo i zasady słowotwórcze nabyte podczas lekcji.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 67 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): Write a blog entry about someone (100‑150 words). In your writing include the following:

    ·        their best personality trait;

    ·        a personality trait that has both good and bad sides;

    ·        their worst personality trait;

    ·        how their behaviour makes you feel.

Materiały pomocnicze: Zdjęcie WaltWhitmana oraz materiał audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie słuchają nagrania z e‑materiału, wypisują wszystkie przymiotniki opisujące osobowość i znajdują po dwa synonimy dla każdego z nich. OPCJONALNIE: Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie amerykańskiego poety WaltWhitmana dołączone do pierwszego wydania jego poematu Leaves of Grass (1955). Zdjęcie można zastąpić też kadrem z filmu Stowarzyszenie umarłych poetów. Nauczyciel prosi uczniów, by opisali, jaką osobą może być ta postać.