Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Faszcza
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Sled Dog Racing. Mushing / Wyścigi psich zaprzęgów. Sport zaprzęgowy
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, II.5, III.1, III.4, V.1, V.12, VII.15, VIII.1, VIII.2, IX.1, IX.2, X, XII, XIII, XIV
Poziom nauczania - podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu wyścigów psich zaprzęgów, poznaje nazwy psów wchodzących w ich skład i rodzaje wyścigów.
Uczeń umie wskazać najbardziej zaskakującą dla siebie informację dotyczącą psich zaprzęgów oraz uzasadnić swój wybór.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy dotyczące wyścigów psich zaprzęgów.
Uczeń kształtuje wiedzę z zakresu wyścigów psich zaprzęgów i innych sportów, w których biorą udział psy.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (mapa pojęć, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcia przedstawiające wyścigi psich zaprzęgów „Dog sled on the route”: Would you like to take part in a dog sled? Why/why not? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy fragment tekstu Something For Sports And Dogs Lovers – Two In One! i odpowiadają na pytanie nauczyciela: What do you think attracts people to take part in a dog sled? Udzielają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie pracują w czteroosobowych grupach (uczeń A, uczeń B, uczeń C, uczeń D). Każdy uczeń czyta jeden z czterech fragmentów tekstu. W obrębie grupy uczniowie wymieniają się informacjami dotyczącymi przypisanych im fragmentów. Na forum klasy nauczyciel pyta uczniów, czego dowiedzieli się od kolegów/koleżanek.
Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując właściwe fragmenty tekstu.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętne osoby na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki. Alternatywnie: Uczniowie realizują zadanie ustnie, w parach.
W ramach przygotowania do pracy z multimedium uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy mapę pojęć i wspólnie z uczniami analizują mapę oraz uzupełniają ją podanymi wyrazami. Następnie uzupełniają wyrażenia w Exercise 2 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie słuchają nagrania w Exercise 3 (Mapa pojęć). Na urządzeniach mobilnych przeciągają wyrazy i wyrażenia na zdjęcie z ćwiczenia. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie samodzielnie łączą wyrażenia w zdania w Exercise 4 (Mapa pojęć). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę.
Faza podsumowująca:
1. Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach i odpowiadają na pytanie z Exercise 5 (Mapa pojęć): Which type of mushing: functional, recreational, or competitive do you find the most useful to people? Why? Na koniec, dzielą się opiniami na forum klasy.
2. Uczniowie dyskutują na forum klasy odpowiadając na pytanie z Exercise 7 (Sprawdź się): Would you like to participate in sled dog racing? Why/ why not?
Praca domowa:
Chętni uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Wszyscy czniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You recently watched a programme about sledding dogs. You decided to share your feelings about it with your friend from England. Write an email to your friend and:
inform him/ her when you watched the programme and who with;
summarise the topic of the documentary;
describe your feelings after watching the programme;
encourage your friend to watch documentaries and suggest having a film‑watching evening together.
Use 100–150 words.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, wykorzystując informacje z mapy pojęć z e‑materiału, uczniowie przygotowują się do wypowiedzi na temat aspektów psich zaprzęgów ujętych w mapie, np. Do you think dog racing is safe for dogs? Why/Why not?, Where do you think using dogs in pulks or carting are still common ways of transportation?, Do you think training team dogs is hard? Why/Why not? Na kolejnej lekcji w parach lub trzyosobowych grupach uczniowie omawiają poszczególne zagadnienia przedstawione na mapie pojęć. Dodatkowo odpowiadają na ewentualne pytania kolegów/koleżanek.