Dla nauczyciela
Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Common Cold. An Untreatable Disease? / Czy przeziębienie jest nieuleczalną chorobą?
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.11, II.2, II.3, II.5, III.2, III.4, III.5, V.2, V.6, V.8, V.10, VII.9, X
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu leczenia przeziębień.
Uczeń rozumie wypowiedzi dotyczące skuteczności popularnych środków na przeziębienie.
Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki e‑mail na temat sposobów na ochronę przed przeziębieniem oraz postępowania w razie jego wystąpienia.
Uczeń potrafi przygotować wpis na blog dotyczący przeziębienia, ocrony przed nim i dostępnych metod leczenia.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat leczenia przeziębień oraz sposobów na ochronę przed przeziębieniem.
Uczeń poszerza wiedzę na temat leczenia przeziębień oraz sposobów na ochronę przed przeziębieniem.
Uczeń kształtuje postawę dbania o zdrowie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne ( analizowanie i rozwijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z plikiem audio, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: What are the symptoms of the common cold? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Udzielają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z pierwszym akapitem tekstu Keeping a Cold at Bay, a następnie z nagłówkami kolejnych trzech akapitów. Pracując w parach, odpowiadają na pytania nauczyciela:
What is the common cold?
How can we keep the cold away?
What are the lifestyle remedies to the cold?
Dzielą się sugestiami na forum klasy.
Uczniowie czytają trzy akapity tekstu Keeping a Cold at Bay, w których znajdują się odpowiedzi na pytania z pkt 1 (Faza realizacyjna). Sprawdzają w słowniku niezrozumiałe słownictwo. Na forum klasy porównują odpowiedzi z informacjami zawartymi w tekście.
Uczniowie czytają ostatni akapit tekstu Keeping a Cold at Bay i wymieniają środki medyczne, jakie można zastosować w przypadku przeziębienia.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do odpowiednich fragmentów tekstu.
Uczniowie wyszukują w tekście Keeping a Cold at Bay słownictwo związane z tematem lekcji, które uważają za przydatne. Porównują wybory w parach, a następnie porządkują według wymyślonych przez siebie kategorii.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Przeczytaj). Odpowiadając na każde pytanie, wykorzystują wybrane wcześniej z tekstu słownictwo. Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Udzielają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrania i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do treści nagrania.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania i wykonują Exercise 3 (Plik audio). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy, a chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Plik audio). Przed przystąpieniem do realizacji zadania sporządzają listę słownictwa z tekstu i nagrania, którą wykorzystają do udzielenia odpowiedzi na pytania. Chętne osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Po sprawdzeniu odpowiedzi odgrywają role: pacjent/lekarz, kolega/koleżanka. Tematem rozmowy jest przeziębienie, jego objawy, sposoby zapobiegania i leczenia.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): Your school has recently hosted a health advisor who provided your class with a workshop on how to tackle the onset of the common cold in autumn. Write an email to your friend from England about what you learned about this disease. In your email:
explain what the common cold is and how it affects the body;
refer to some common misconceptions on the common cold;
write about the mistake you made when trying to cure the cold;
point out what you resolved to change in your lifestyle after the workshop.
Your answer should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie tworzą quiz dla kolegów/koleżanek, bazując na informacjach z pliku audio. Quiz powinien składać się z dwóch części – część pierwsza to 10 zdań sprawdzających znajomość zagadnienia (zadania typu prawda/fałsz, pytania otwarte, uzupełnianie fragmentów zdań), część druga to test na znajomość słownictwa (np. tłumaczenie fragmentów zdań na angielski, uzupełnianie brakujących liter w wyrazie, łączenie elementów). Na kolejnej lekcji uczniowie wymieniają się w parach testami i rozwiązują otrzymane zadania. Prace omawiane są na forum klasy.