Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Anna Faszcza
Autorki scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Meteorology, Weather, and Health* / Meteorologia, pogoda i ich wpływ na zdrowie
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.11, I.13, II.2, II.5, III.4, V.2, V.12, VII.2, VII.14, VII.15, VIII.2, VIII.3, X, XII, XIII, XIV
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z warunkami pogodowymi i ich wpływem na zdrowie i samopoczucie.
Uczeń umie wymienić czynniki determinujące wpływ pogody na zdrowie i samopoczucie człowieka oraz wskazać ich konsekwencje.
Uczeń potrafi napisać e‑mail, w którym dzieli się z kolegą/koleżanką informacjami o wpływie pogody na samopoczucie.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z warunkami pogodowymi i ich wpływem na zdrowie i samopoczucie.
Uczeń kształtuje zrozumienie istoty wpływu pogody na samopoczucie.
Uczeń rozwija zaangażowanie w proces uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (prezentacja multimedialna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
prezentacja multimedialna
mapa pojęć
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające chłopca spoglądającego przez okno pociągu i pyta: Do you think the boy is bored with the journey or is it the weather that makes him feel this way? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel podaje, w jaki sposób idiomy są używane w kontekście.
Faza realizacyjna:
Przed przeczytaniem tekstu A Bit Under the Weather? Wait for That! uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj) – przewidują, które ze stwierdzeń mogą być prawdziwe, a które nie.
Uczniowie czytają tekst A Bit Under the Weather? Wait for That! i sprawdzają, czy odpowiedzi, które wybrali w Exercise 2, pokrywają się z informacjami zawartymi w tekście. W parach rozwijają każdy punkt zadania o dodatkowe informacje. Zadanie omawiane jest na forum klasy.
Uczniowie w zeszycie odręcznie wykonują mapę pojęć, w której uwzględniają kluczowe informacje oraz słownictwo z tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, następnie nauczyciel dzieli pary na dwie grupy. Uczniowie w grupach próbują ustalić wspólny klucz odpowiedzi (dyskusja po angielsku). Obie grupy prezentują odpowiedzi na forum klasy (uzasadniając je), a następnie nauczyciel wskazuje błędy. Wygrywa grupa, która zrobi najmniej błędów..
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające mapę pogody i pyta: How would you interpret this weather forecast map? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Dodatkowo nauczyciel może zapytać: Do you follow the weather forecast on a regular basis? Why (not)?
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy. Ponownie słuchają nagrania i w parach uzupełniają ustnie każdy punkt o dodatkowe informacje.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Alternatywnie: uczniowie uzupełniają mapę pojęć wykonaną na wcześniejszym etapie lekcji o kluczowe informacje i słownictwo z prezentacji multimedialnej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Sprawdź się). Porównują odpowiedzi w parach i tam, gdzie to możliwe, podają dodatkowe informacje.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3, 5–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
Recently you’ve watched a programme about the influence of the weather on peoples’ well‑being and health. You found out that some weather‑related conditions might be dangerous to us. You decided to share your knowledge with your friend from England. In the email:
inform him/her when and where you watched the programme;
mention and describe one aspect of a weather‑related issue that you learnt from the programme;
explain if and how the spring onset affects you;
ask your friend if anyone in their family suffers from any weather‑related problems and how he/she copes with it.
Use 100–150 words. Try to use at least one idiom associated with the weather you learnt in this material.
Begin in this way:
Hi Tom,
How are you? Recently, I’ve watched a very interesting programme about the influence of the weather conditions on human health.
End in this way:
Write to me soon!
Take care,
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie na podstawie prezentacji multimedialnej przygotowują wypowiedź na temat: The impact of weather on human health.