Autorka e‑materiału: Marta Mrozik

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: My Holiday Plans / Moje wakacyjne plany

Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.8, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 4.1, 4.3, 5.1, 6.3, 7, 8.1

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa miejsca, w których można spędzać wakacje.

  2. Uczeń opisuje, gdzie chce pojechać na wakacje.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija wiedzę na temat miejsc, w których można spędzić wakacje.

  2. Uczeń kształtuje świadomość własnych preferencji związanych ze spędzaniem wakacji.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w grupach

  2. praca w parach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed lekcją nauczyciel wkłada kolorowe wakacyjne ubrania.

  1. Nauczyciel prezentuje uczniom swój strój i mówi: Today, we will talk about holiday. Do you like holiday? Dzieci odpowiadają na forum klasy.

  2. Nauczyciel prezentuje na tablicy ilustrację z Exercise 1 (Przeczytaj). Wskazuje kolejne miejsca i pyta: What is this? Następnie odtwarza nagranie z nazwą danego miejsca i prosi uczniów o powtórzenie. Później uczniowie stają na środku sali, a nauczyciel mówi: You will hear a name of a holiday place. When you like the place, swim to the blackboard (demonstruje, co należy zrobić, i naśladując gestami pływanie, „dopływa” do tablicy np. na hasło seaside, jednocześnie wykrzykując to słowo). Za każdym razem, gdy nauczyciel wypowie (lub odtworzy) występującą w ćwiczeniu nazwę miejsca, które dzieci lubią bądź chciałyby odwiedzić, dzieci „podpływają” do tablicy. Ćwiczenie można powtórzyć w wariancie, w którym zamiast wypowiadania/odtwarzania wyrazów, prezentuje się dzieciom zapisaną nazwę miejsca, którą muszą samodzielnie przeczytać.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.

  2. Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je po każdym zdaniu zawierającym nazwę miejsca wypoczynkowego. Prosi uczniów o powtórzenie danego zdania. Dzieci powtarzają raz głośno, raz szeptem.

  3. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 2 (Przeczytaj). Jeszcze raz pyta dzieci: What is this? Następnie w różnych miejscach sali rozmieszcza karty obrazkowe zawierające podobne do tych z ćwiczenia ilustracje morza, jeziora, gór, lasu i plaży. Odtwarza wybrane nagranie z ćwiczenia, a zadaniem uczniów jest podejść do karty z odpowiednim rysunkiem. Po czym uczniowie wracają do ławek, łączą nagranie z ilustracją, słuchają kolejnego zdania i podchodzą do odpowiedniej karty.

  4. Nauczyciel rozdaje dzieciom minikarty obrazkowe z literami z Exercise 3 (Przeczytaj). Każdy otrzymuje jedną literę. Następnie nauczyciel wskazuje pierwszy rysunek z ćwiczenia i mówi: This is a forest. Dzieci powtarzają. Nauczyciel mówi: I want to write „forest”. I need one F… (dziecko z literą F podchodzi do tablicy), one S… (dziecko z literą S podchodzi do tablicy) itd. Gdy wszystkie „litery” są już przy tablicy, ochotnik lub osoba wybrana rzutem piłeczki ustawia kolegów/koleżanki w odpowiedniej kolejności, tak aby stworzyli wyraz forest. Następnie ten sam ochotnik lub inna osoba nanosi wyraz na tablicę. W taki sam sposób formowane są pozostałe wyrazy z ćwiczenia.

  5. Uczniowie stają obok ławek. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 1 (Piosenka), a dzieci demonstrują pokazywaną czynność gestami. Nauczyciel wykonuje gesty razem z nimi, wykrzykując dodatkowo np.: Yes, let’s walk! i prosząc uczniów o powtórzenie. Nanosi odpowiedzi na tablicę. Następnie powtarza w różnej kolejności tę samą komendę, np.: Let’s swim. Wówczas zadaniem uczniów jest zareagować odpowiednimi gestami.

  6. Nauczyciel dwukrotnie odtwarza piosenkę (Plik audio) i zachęca dzieci, żeby włączyły się w trakcie refrenu i śpiewały razem z nagraniem. Jeśli naśladowanie czynności wakacyjnych gestami jeszcze się im nie znudziło, mogą wykonywać je w trakcie drugiego odtwarzania.

  7. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 2 (Plik audio). Odtwarza nagranie z ćwiczenia, a uczniowie, pracując w parach, porządkują ilustracje na urządzeniach mobilnych. Następnie ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie zaznaczają odpowiednią drogę w labiryncie w ćwiczeniu na urządzeniach mobilnych w Exercise 3 (Plik audio). Następnie, słuchają nagrania do ćwiczenia i sprawdzają odpowiedzi. Na koniec ochotnicy nanoszą trasy labiryntu na tablicę i odczytują zdania np. I want to go to the lake. Pozostali uczniowie powtarzają chórem.

  2. Nauczyciel odtwarza piosenkę, a uczniowie śpiewają wraz z nagraniem.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze:

Kolorowy strój nauczyciela, minikarty obrazkowe z literami z Exercise 3 (Przeczytaj), karty obrazkowe zawierające ilustracje morza, jeziora, gór, lasu i plaży, miękka piłeczka.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

  1. W domu uczniowie uczą się na pamięć piosenki i śpiewają ją wspólnie na początku kolejnej lekcji.

  2. Nauczyciel dzieli klasę na dwa zespoły. Zespoły stają naprzeciw siebie w dwóch szeregach. Śpiewają piosenkę. Jeden zespół śpiewa zwrotkę, drugi wykonuje opisywane w piosence gesty, po czym, po wspólnie zaśpiewanym refrenie, zespoły zamieniają się rolami.