Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: The Good and The Bad of Online Shopping / Dobre i złe strony zakupów online
Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, X
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, II.3, II.5, III.1, III.4, V.2, V.6
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczośc
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z kupowaniem rzeczy online.
Uczeń umie przeanalizować i przedstawić wady oraz zalety zakupów online.
Uczeń potrafi porównać zakupy online do tradycyjnych zakupów i wyrazić swoje preferencje w tym zakresie.
Uczeń potrafi przeanalizować i wskazać niebezpieczne praktyki sprzedawców w sieci.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija świadomości niebezpieczeństw związanych z zakupami w sieci i świadomość praw konsumenckich.
Uczeń poszerza słownictwo przydatne w rozmowie z anglojęzycznymi rówieśnikami na temat zakupów online, ćwiczy też umiejętność prowadzenia korespondencji ze sprzedawcami online.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, uporządkowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
karty zadań interaktywnych
plik audio
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie osoby robiącej zakupy online (Przeczytaj) i pyta uczniów:
Do you like online shopping or do you prefer to shop in an old‑fashioned way?
What do you like about online shopping/old‑fashioned shopping? What don’t you like?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie łączą wyrazy z definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Advantages and Disadvantages of Online Shopping, a następnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Prezentują je na forum klasy i uzasadniają cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i uzupełniają zdania w Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Powtarzają czynności w Exercise 4 (Przeczytaj).
Uczniowie, pracując w parach, tworzą na podstawie tekstu mapę pojęć na temat wad i zalet zakupów online. Dodają własne pomysły do mapy. Po zakończeniu pracy chętni prezentują swoją mapę na tablicy.
W ramach przygotowania do pracy z materiałem audio uczniowie rozwiązuj krzyżówkę w Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie ćwiczą literowanie i pisownię wyrazów z ćwiczenia. Pracują w parach, gdzie jeden uczeń literuje dane słowo, a drugi je zapisuje. Następnie zamieniają się rolami.
Uczniowie słuchają nagrania i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Czytają zdania na forum klasy i uzasadniają odpowiedzi, odnosząc się do treści nagrania.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Plik audio). Nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozmawiają w parach lub małych grupach. Odpowiadają na pytanie 1 z Exercise 4 (Plik audio): Who do you agree with more – Greg or Lucy? Why? Nauczyciel może zaproponować w miejsce ćwiczenia mini‑debatę oksfordzką w dwóch zespołach. Grupa A zbiera wszystkie argumenty na temat zalet zakupów online, a Grupa B na temat ich wad, po czym grupy dyskutują na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Sprawdź się). Chętni nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozmawiają w parach na tematy z Exercise 7 (Sprawdź się):
Do you like online shopping? Why/why not?
Do you use promo codes? Why/why not?
Have you ever returned things you bought? Why/why not?
Chętni relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 2, 5 i 6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an e‑mail about advantages and disadvantages of online shopping to a friend from England. In the e‑mail mention:
two advantages of online shopping;
two disadvantages of online shopping;
whether you like shopping online or not.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, uczniowie słuchają dialogu (Plik audio). Skupiają się na wypowiedzi Grega: Greg: I know, but shopping online usually doesn’t end up well. A lot of online shops manipulate their reviews. They delete all negative comments, so you think that they’re worth shopping at. Then, you get a product that doesn’t fit the description and you have to send it back. You have to fight for a refund, too. And the wait times? It’s so annoying to wait days for your package. Następnie piszą i/lub nagrywają odpowiedź, w której starają się przekonać Grega, że mimo wszystko warto kupować online.