Dla nauczyciela
Numer e‑materiału: 2.5.3.1
Imię i nazwisko autora: Agnieszka Świca
Przedmiot: Język obcy nowożytny – język niemiecki
Temat zajęć: Magst du deinen Stundenplan? / Czy lubisz swój plan lekcji?
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa V, poziom językowy A1+
Cel ogólny lekcji:
Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na temat planu lekcji i czynności wykonywanych podczas zajęć.
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie uczenia się.
Cele operacyjne – zgodne ze zrewidowaną taksonomią celów Blooma, w tym minimum jeden cel z poziomu 3–6 sfery kognitywnej, sformułowane w postaci SMART:
Uczeń:
wymieni nazwy przedmiotów szkolnych i dni tygodnia,
opisze czynności wykonywane podczas lekcji,
stworzy swój plan lekcji.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
odczuwa radość z możliwości stworzenia swojej pracy w sposób, jaki mu odpowiada;
czuje się kompetentny, gdyż rozwiązuje zadania na miarę swoich możliwości;
dokonuje samooceny.
Strategie uczenia się:
ćwiczenie – powtarzanie za nagraniem, naśladowanie rodzimych mówców;
rozumienie informacji – czytanie i słuchanie w celu znalezienia określonych informacji;
współpraca z innymi osobami – z koleżankami i kolegami na tym samym poziomie.
Metody i formy nauczania:
podająca: pogadanka, wyjaśnianie, praca z tekstem czytanym i słuchanym;
eksponująca: analiza przykładów użycia przyimka an;
praktyczna: metoda aktywizująca – gry i zabawy dydaktyczne, opowiadanie, e‑mail, ćwiczenia utrwalające;
kognitywna: udzielanie objaśnień (wskazówek) i komentarzy, metoda indukcyjna;
programowana: techniki multimedialne z użyciem komputera.
Formy zajęć:
praca indywidualna,
praca w parach,
praca w grupach,
praca na forum.
Środki dydaktyczne:
komputer (np. laptop) z dostępem do Internetu,
słowniczek,
tekst źródłowy,
multimedium (plik audio),
zestaw ćwiczeń interaktywnych.
Przebieg lekcji:
a) Faza wprowadzająca
Nauczyciel zachęca uczniów, aby przyjrzeli się zdjęciu otwierającemu, i pyta: Czy domyślacie się, co będzie tematem naszej dzisiejszej lekcji?
Nauczyciel pyta, czy uczniowie lubią swój plan lekcji, a następnie – w jakie dni tygodnia mają dużo lekcji, a w jakie mało. Przy okazji wskazuje na kalendarzu nazwy dni tygodnia.
Nauczyciel poleca uczniom, aby przeczytali informację wprowadzającą „Czy wiesz, że…” na temat wieku dzieci rozpoczynających edukację w Niemczech. Następnie inicjuje wymianę informacji na temat wieku szkolnego w Polsce.
Nauczyciel podaje pierwsze litery nazw przedmiotów szkolnych (rozpoczyna od internacjonalizmów); uczniowie dopowiadają pełne nazwy. Te nazwy, których uczniowie nie podają, uzupełnia nauczyciel.
b) Faza realizacyjna
Uczniowie czytają indywidualnie tekst Fabians Stundenplan, starając się zrozumieć jego treść na podstawie wyrazów i zwrotów zamieszczonych w słowniczku.
Uczniowie wykonują polecenia do tekstu w celu sprawdzenia jego rozumienia oraz rozpoznania w nim nowego słownictwa związanego z dniami tygodnia i przedmiotami szkolnymi: uzupełniają informacje na podstawie przeczytanego tekstu, wymieniają dni tygodnia i nazwy przedmiotów szkolnych.
Nauczyciel podaje nazwę dnia tygodnia, a wybrany uczeń podaje nazwę dnia poprzedzającego (zabawa dydaktyczna).
Nauczyciel dzieli uczniów na pary. Uczniowie na podstawie tekstu Fabians Stundenplan oraz Übung 2 i 3 odkrywają w parach znaczenie czasowe przyimka an/am (metoda indukcyjna). Swoimi wnioskami dzielą się na forum klasy.
Uczniowie wysłuchują tekstu (plik audio) dwukrotnie. Następnie wykonują w parach Übung 1 i 2 w części Plik audio w celu rozszerzenia słownictwa związanego z nazwami przedmiotów szkolnych i czynnościami wykonywanymi na zajęciach oraz rozwijania sprawności rozumienia ze słuchu:
wybierają poprawną odpowiedź na podstawie wysłuchanego tekstu,
znajdują w wypowiedzi określone informacje.
Nauczyciel, korzystając z treści Übung 3 w części Plik audio, pyta uczniów, co robią podczas lekcji na różnych przedmiotach. Uczniowie odpowiadają na pytania na podstawie słownictwa z ćwiczenia oraz słownictwa na tablicy. Zarówno w pracy zdalnej, jak i stacjonarnej pytania można wpisać w koło losujące (np. używając narzędzia Wheel Decide).
Uczniowie wykonują Aufgabe 1, 2, 5 i 6 w części Sprawdź się, które służą utrwaleniu słownictwa.
c) Faza podsumowująca
Uczniowie tworzą krótką wypowiedź ustną na temat swojego planu lekcji oraz opisują, jak wyglądają ich zajęcia. W wypowiedzi powinni zawrzeć dwie nieprawdziwe informacje. Pracując w grupach, opowiadają o swoim planie. Zadaniem pozostałych uczniów z grupy jest wychwycenie nieścisłości.
Nauczyciel zadaje na forum pytanie: Co ci dziś pomagało w nauce, a co ją utrudniało? Prosi o podanie argumentów za i przeciw.
Praca domowa
Napisz e‑mail do koleżanki/kolegi z klasy, w którym zapytasz o jej/jego plan lekcji, oraz opiszesz, jak wygląda twoja ulubiona lekcja.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania pliku audio:
przed lekcją: nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie sobie nazw dni tygodnia i zapisanie ich w zeszycie oraz sporządzenie listy czynności, które danego dnia wykonują;
w trakcie lekcji: nauczyciel prosi uczniów o odsłuchanie pliku audio i zapisanie słów, które są dla nich zrozumiałe, następnie poleca, aby sprawdzili ich poprawną wymowę i intonację w słowniczku, uczniowie w parach artykułują zapisane wyrazy i pytają koleżankę/kolegę o ich znaczenie;
po lekcji: uczniowie wykorzystują do nauki wyrażeń i zwrotów słowniczek zamieszczony w e‑materiale, pracują nad poprawną wymową i intonacją.
Indeks górny Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY‑SA 3.0 Indeks górny koniecŹródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY‑SA 3.0