Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Monika Sitek |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Co nowego odkryła sonda kosmiczna Galileo? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowej: | Cele kształcenia – wymagania ogólne IV. Posługiwanie się informacjami pochodzącymi z analizy materiałów źródłowych, w tym tekstów popularnonaukowych. Zakres rozszerzony Treści nauczania – wymagania szczegółowe I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: 18) przedstawia własnymi słowami główne tezy tekstu popularnonaukowego z dziedziny fizyki lub astronomii. IV. Grawitacja i elementy astronomii. Uczeń: 9) opisuje budowę Układu Słonecznego i jego miejsce w Galaktyce. |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | Game‑based learning |
Metody nauczania: | - pokaz multimedialny, |
Formy zajęć: | praca w parach |
Środki dydaktyczne: | Urządzenia multimedialne umożliwiające uczniom rozgrywki gry edukacyjnej. |
Materiały pomocnicze: | E‑materiały: „Dlaczego Wenus jest najjaśniejszą planetą?”, „Co wiesz o Ziemi jako planecie?”, „Z czego zbudowany jest Jowisz?”, „Co wiemy o księżycach Jowisza?”. |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel pyta uczniów, czy znają postać Galileusza. Jeżeli nie, to w trzech zdaniach przedstawia sylwetkę naukowca, ale jeżeli chociaż jeden z uczniów wie, kim był Galileusz, to ten uczeń udziela odpowiedzi. | |
Faza realizacyjna: | |
Uczniowie w parach rozgrywają grę edukacyjną z tego e‑materiału. Każda para musi zanotować swój wynik i czas przebiegu gry. Nauczyciel tworzy ranking: wygrywa para, która miała najwięcej punktów i najlepszy czas. Nauczyciel kontroluje każdy etap gry i tworzy zestawienie zagadnień, z którymi uczniowie radzili sobie najsłabiej. Można zrobić to zestawienie na podstawie opinii samych uczniów. | |
Faza podsumowująca: | |
Każdy z uczniów zapisuje trzy pytania związane z Galileo i podaje je osobie siedzącej obok. Druga osoba odpowiada na pytania. Następnie kartki przekazywane są do trzeciej osoby. Osoba ta sprawdza czy pytania były jasno sformułowane, a udzielone odpowiedzi były pełne. Nauczyciel podsumowuje najważniejsze fakty i ciekawostki związane z sondą kosmiczną Galileo w oparciu o pytania, jakie konstruowali uczniowie. Pyta uczniów, czy osiągnęli postawione na początku lekcji cele. Każdy e‑materiał o planetach zawiera gry edukacyjne bazujące na pytaniach i odpowiedziach. Nauczyciel może połączyć rozgrywki gry o Galileo z grami edukacyjnymi o Jowiszu i księżycach galileuszowych. | |
Praca domowa: | |
Zadania sprawdzające z tego e‑materiału w celu utrwalenia wiadomości. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Gra edukacyjna może również służyć uczniom do powtórzenia i utrwalenia wiadomości o sondzie Galileo. |