Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: How to Travel Safely? / Jak bezpiecznie podróżować?

Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, II.5, II.6, III.2, III.4, IV.1, V.1, V.2, VII.9, VII.11, XII, XIII, XIV

Poziom kształcenia: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z podróżowaniem w różnych kontekstach i związkach frazeologicznych.

  2. Uczeń przedstawia własne doświadczenia związane z podróżowaniem.

  3. Uczeń udziela porady na temat bezpiecznego podróżowania.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat podróżowania.

  2. Uczeń kształtuje świadomość zasad bezpiecznego podróżowania.

  3. Uczeń rozwija ciekawość świata i chęć podróżowania.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. kognitywizm

  2. konstruktywizm

  3. konektywizm

  4. metoda podająca (praca z tekstem, praca z filmem projektu TED)

  5. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  6. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  7. metoda aktywizująca (dyskusja w parach, na forum klasy, inscenizacja)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel odwołuje się do parafrazy słów Marka Twaina na temat podróżowania (Wprowadzenie) i pyta:

  • Do you like travelling?

  • Do you agree that traveling broadens the mind?

Dodatkowo, może przywołać kompletny cytat z Twaina: Travel is fatal to prejudice, bigotry, and narrow‑mindedness, and many of our people need it sorely on these accounts, uprościć go składniowo i zapytać: Can travelling cure prejudice/bigotry/narrow‑mindedness? How? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Bad Experiences: Lesson Learnt! i wybierają odpowiedź w Exercise 2 (Przeczytaj).

  2. Uczniowie czytają tekst ponownie i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). 

  3. Uczniowie wskazują właściwe odpowiedzi w Exercise 4 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je cytatami z tekstu.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.

  5. Uczniowie w parach odpowiadają na pytania w Exercise 6 (Przeczytaj):

  • What experiences have you had while travelling? What happened?

  • Which 2 tips do you find the most important for a traveller? Why?

Na forum klasy relacjonują, czego dowiedzieli się od kolegi/koleżanki, z którymi pracowali. Alternatywnie: Pytania z ćwiczenia mogą zostać wykorzystane jako podstawa do ogólnoklasowej dyskusji.

  1. W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  2. Uczniowie zapoznają się z filmem i porządkują wyrażenia w Exercise 2 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.

  3. Uczniowie ponownie oglądają film i wykonują Exercise 3 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy, starając się je uzasadnić.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Film). Porównują odpowiedzi w parach i podają na forum klasy. Nauczyciel lub chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

Faza podsumowująca:

Uczniowie słuchają nagrania ponownie, po czym w parach odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się): 

  • Which place mentioned by Zoe in her presentation would you like to visit? Why?

  • What are the biggest dangers of travelling?

  • What 3 things can you do to travel safely?

Chętni relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your friend wants to travel on his/her own to a different country for the first time. He/she asked you for some information about your last trip and some tips. In the email:

  • write where and why you went there;

  • describe something that happened during the trip;

  • give the two most important tips about travelling;

  • ask your friend to share the experiences from his/her trip.

Sign as XYZ. Your email should be 100–150 words long.

Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie pracują w parach. Wykorzystując informacje i słownictwo z nagrania w sekcji Film, odgrywają scenkę wywiadu, w którym jedna osoba jest dziennikarzem/dziennikarką, a druga wciela się w rolę Zoe odpowiadającej na pytania związane z jej podróżami. Inscenizację uczniowie poprzedzają przygotowaniem listy sześciu pytań do podróżniczki. Nauczyciel sprawdza poprawność pytań, po czym uczniowie odgrywają scenkę wywiadu dwa razy, zamieniając się rolami. Chętni prezentują inscenizację na forum klasy.