Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Where Do You Work? / Gdzie pracujesz?
Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.3, 1.4, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 4.1, 4.3, 6.2, 6.3, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa wybrane zawody.
Uczeń określa, gdzie pracują osoby wykonujące wybrane zawody.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat różnych zawodów oraz miejsc, w których są wykonywane.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem/katalogiem interaktywnym)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w grupach
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel przygotowuje materiały, które wykorzysta podczas zajęć: kartki z nazwami zawodów, karty obrazkowe przedstawiające poszczególne miejsca, jak szpital, sklep, restaurację, szkołę i studio telewizyjne. Dodatkowo organizuje miękką piłeczkę, którą wykorzysta podczas jednej z zabaw.
Jeżeli nauczyciel korzystał z poprzedniego e‑materiału What Do You Do?, rozpoczyna lekcję od odtworzenia piosenki, a dzieci śpiewają wraz z nagraniem.
Nauczyciel odtwarza wypowiedź Patricka otwierającą sekcję Przeczytaj, po czym prezentuje na tablicy ilustracje z Exercise 1 (Przeczytaj) i pyta: Who is this?, a dzieci odpowiadają. Następnie nauczyciel odtwarza nagrania z ćwiczenia, a dzieci powtarzają – raz głośno, raz cicho.
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają nagrania dialogów (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je po kluczowych zdaniach (Where do you work? / I work in a shop). Prosi uczniów o powtórzenie danego zdania. Wskazuje miejsce na ilustracji.
Nauczyciel rozmieszcza w sali karty obrazkowe przedstawiające sklep, szpital, restaurację, szkołę i studio telewizyjne. Odczytuje zdania z dialogów, w których bohaterowie wykonują jakiś zawód, np.: I’m a shop assistant. Zadaniem dzieci jest podejść do karty przedstawiającej miejsce, w którym nazwany zawód jest wykonywany.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania, a nauczyciel zatrzymuje je przed ostatnim zdaniem każdego dialogu i prosi uczniów o uzupełnienie: I work in a…
Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z nazwami zawodów z Exercise 2 (Przeczytaj) – a nurse, a teacher, a shop assistant, a chef, a reporter. Każdy dostaje jedną kartkę z nazwą zawodu. Gdy kartki zostaną rozdane, nauczyciel prosi wybrane osoby (po jednej dla każdej profesji), aby zaprezentowały swoją kartkę i przeczytały nazwę zawodu. Następnie prosi przedstawicieli różnych zawodów, aby podeszli do karty obrazkowej (rozmieszczonej w jakimś miejscu sali w pkt 3 fazy realizacyjnej), która przedstawia odpowiednie dla zawodu miejsce pracy: Nurse, where do you work? Gdy wszystkie dzieci reprezentujące zawody znajdą się przy swoim miejscu pracy, nauczyciel ponawia pytanie. Uczniowie reprezentujący dany zawód odpowiadają np.: I work in a hospital. Na koniec uczniowie wracają do ławek i łączą na urządzeniach mobilnych obrazki w ćwiczeniu. Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie pracują w parach. Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 3 (Przeczytaj), a uczniowie wybierają na urządzeniach mobilnych właściwe ilustracje. Po czym ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie w parach grają w memo z Exercise 1 (Katalog interaktywny) na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel wyświetla na tablicy katalog interaktywny. Zaprasza do tablicy kolejnych uczniów, żeby odtwarzali nagrania z katalogu.
Uczniowie stają w kręgu na środku sali. Nauczyciel rzuca piłeczkę do wybranego ucznia i mówi: I am a chef. Wyjaśnia, że zadaniem dziecka jest powtórzyć zdanie i dodać kolejne o miejscu pracy: I am a chef. I work in a restaurant. Gdy dany uczeń wykona zadanie, rzuca piłeczkę i daje nowe wyzwanie kolejnemu dziecku, np.: I am a teacher.
Nauczyciel ponownie odtwarza nagrania z katalogu (Katalog interaktywny), a później wyświetla na tablicy Exercise 2 (Katalog interaktywny). Odtwarza kolejne nagrania i prosi uczniów o wybranie poprawnej odpowiedzi. Jeśli dzieci uważają, że zdanie jest prawdziwe, wstają i kierują kciuki w górę, mówiąc: Yes, it’s true; jeśli uważają zdanie za fałszywe, kierują kciuki w dół i mówią: No, it’s false. Nauczyciel zaznacza odpowiedzi na tablicy.
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdania z Exercise 3 (Katalog interaktywny). Najpierw wskazuje wyrazy, które uczniowie będą zaznaczać: hospital, restaurant, reporter, teacher, shop, school, nurse oraz shop assistant. Prosi poszczególnych uczniów o ich odczytanie, a całą klasę o powtórzenie. Następnie odtwarza nagrania, a uczniowie zaznaczają prawidłowe wyrazy na urządzeniach mobilnych. Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel dzieli uczniów na dwie drużyny, które przystąpią do rywalizacji na zagadki. Każda drużyna typuje pierwszego zawodnika, który zada zagadkę drużynie przeciwnej i wspólnie ustalają zawód, którego zagadka będzie dotyczyć. Zawodnik zadaje zagadkę w następujący sposób: I work in a hospital. Drużyna przeciwna zgaduje. Nauczyciel przyznaje punkty za poprawnie zadaną zagadkę i za poprawne jej odgadnięcie i nazwanie zawodu (A nurse lub You are a nurse). Następnie zagadkę zadaje drużyna przeciwna. Rywalizację wygrywa drużyna, która zgromadzi większą liczbę punktów.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze:
Miękka piłeczka, kartki z nazwami zawodów, karty obrazkowe przedstawiające sklep, szpital, restaurację, szkołę i studio telewizyjne.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie wykonują prace plastyczne – komiksy – z najbardziej podobającym się im zawodem, spośród tych, które pojawiają się w katalogu. Komiks składa się z dwóch rysunków. Na pierwszym widać postać reportera i wykonawcę wybranego zawodu, a w dymkach pytanie: What do you do? oraz np.: I’m a nurse. Na drugim rysunku reporter zadaje pytanie: Where do you work?, a postać odpowiada: I work in a hospital. Z komiksów powstaje wystawa klasowa. Jeśli istnieje taka możliwość, dzieci mogą się przebrać za reportera i wykonawcę danego zawodu i w parach nagrać telefonami krótkie filmy, według schematu z pkt. 1. Filmy mogą zostać zaprezentowane na kolejnej lekcji. Nauczyciel powinien podać szczegółowy schemat komiksu i scenariusz filmu.