Autorki e‑materiału: Marta Godlewska, Elżbieta Laskowska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Let’s Go Shopping / Chodźmy na zakupy

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, II.1, II.2, II.5, III.4, V.10, VI.3, VI.11, VII.2, VII, X, XII, XIII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości

Cele operacyjne:

  1. Uczeń posługuje się słownictwem związanym z używanymi na co dzień produktami spożywczymi.

  2. Uczeń potrafi wyjaśnić, jak robi się zakupy w supermarkecie.

  3. Uczeń potrafi formułować gramatycznie poprawne zdania na temat policzalnych i niepoliczalnych produktów spożywczych.

  4. Uczeń potrafi uzasadnić opinię na temat aplikacji zakupowych.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija samodzielność w porozumiewaniu się w supermarkecie za granicą.

  2. Uczeń kształtuje świadomość potrzeby planowania zakupów w celu zapobiegania marnowaniu żywności.

  3. Uczeń rozwija wiedzę na temat narzędzi technologicznych ułatwiających zakupy.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. metoda podająca (praca z tekstem, wyjaśnienie, praca z prezentacją multimedialną)

  5. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  6. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  7. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/ogólnoklasowa, „burza mózgów”)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne::

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel zadaje uczniom pytania: When you go shopping, do you make shopping lists? Why? Why not? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, a nauczyciel zapisuje na tablicy argumenty za i przeciw. Może zwrócić uwagę na fakt, że planowanie zakupów jest nie tylko sposobem na gospodarowanie finansami, lecz także pożądanym sposobem na ograniczenie marnowania żywności na świecie.

  2. Uczniowie porządkują wyrazy policzalne i niepoliczalne w Exercise 1 (Przeczytaj).

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o sprawne przeczytanie tekstu (Przeczytaj) i wybranie tytułu w Exercise 2 (Przeczytaj).

  2. Uczniowie czytają tekst po raz drugi i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Prezentują je na forum klasy i nanoszą na tablicę multimedialną.

  3. Nauczyciel przypomina zasadę użycia przedimków a/an oraz some/any z rzeczownikami policzalnymi i niepoliczalnymi. Następnie uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną, wyjaśniając, dlaczego konkretny rzeczownik nazywający produkt żywnościowy jest policzalny bądź niepoliczalny.

  4. Pracując w małych grupach metodą burzy mózgów, uczniowie tworzą listę produktów, które mogliby kupić na piknik klasowy/szkolny. Nauczyciel dzieli tablicę na dwie kolumny: countableuncountable. Po zakończeniu pracy przedstawiciele grup nanoszą nazwy produktów na tablicę, umieszczając je w odpowiedniej kolumnie.

  5. W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  6. Uczniowie oglądają prezentację multimedialną, a następnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna) i odczytują je na forum klasy. W uzasadnieniu powołują się na prezentację.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna) i odczytują na forum klasy prawidłowe odpowiedzi zapisane pełnymi zdaniami.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Sprawdź się). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. W razie potrzeby nauczyciel wyjaśnia wątpliwości związane ze stosowaniem zasady gramatycznej dla przedimków a/ansome/any.

  2. Uczniowie sprawdzają swoje zrozumienie zasad gramatyki, wykonując Exercise 5 (Sprawdź się), a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–4, 67 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną z Exercise 8 (Sprawdź się): You are on holiday in the UK. Together with one of your friends, you have decided to organise a farewell party. Write a note to your friend telling him/her:

  • what food you have already bought for the party and what you are going to prepare from these ingredients;

  • what you haven’t managed to buy and what you were going to make from the missing groceries;

  • to purchase the missing food;

  • to come to your place and help you cook the food.

Write 100–150 words.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie pracują w małych grupach i odpowiadają na pytania:

  • Which of the shopping apps do you like the most? Why?

  • Which do you like the least? Why?

  • Do you know any other shopping apps?

Po zakończeniu dyskusji przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek. Nauczyciel tworzy ranking aplikacji na tablicy.