Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Caruk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: To Rent or to Buy? That Is the Question! / Wynająć czy kupić? Oto jest pytanie!
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, II.1, II.2, II.3, II.4, II.5, III.2, III.3, III.4, III.6, III.7, IV.3, IV.6, IV.8, V.6, V.8, V.11, VIII.2, VIII.3
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń korzysta ze słownictwa związanego z wynajmem nieruchomości.
Uczeń poznaje formalności związane z wynajmem mieszkania za granicą.
Uczeń potrafi rozmawiać o problemach związanych z wynajmem mieszkania.
Uczeń potrafi wykorzystać czasowniki wyrażające sugestię i używać ich w nowych kontekstach sytuacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i rozwija słownictwo związane z wynajmem mieszkania.
Uczeń potrafi wyrażać sugestię posługując się odpowiednimi czasownikami.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z plikiem audio, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza temat, wyświetlając zdjęcia dwóch mieszkań (Przeczytaj). Następnie pyta: The picture shows two different flats to rent. Which one would you choose to move into? Why? Uczniowie odpowiadają na forum zespołu klasowego.
Nauczyciel prosi uczniów, aby w ramach przygotowania do czytanki, pogrupowali wyrażenia w Exercise 1 (Przeczytaj). Uczniowie odczytują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi, aby uczniowie przeczytali tekst Home Sweet (Rented) Home i samodzielnie wybrali odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie podają odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je fragmentami tekstu. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 3 i 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą kolokacje na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach wykonują ćwiczenie gramatyczne w Exercise 5 (Przeczytaj, 1 ćwiczenie bloku gramatycznego).
Nauczyciel przypomina zasady używania mowy zależnej dla czasownika suggest, korzystając z instrukcji z e‑materiału. Uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj, 2 ćwiczenie bloku gramatycznego) i odczytują zdania na forum klasy.
Nauczyciel przypomina zasady używania mowy zależnej dla czasownika recommend, zgodnie z instrukcją z e‑materiału. Po czym prosi uczniów o wykonanie w parach Exercise 7 (Przeczytaj, 3 ćwiczenie bloku gramatycznego). Uczniowie odczytują prawidłowe zdania na forum klasy.
Nauczyciel przypomina zasady używania mowy zależnej dla czasowników insist oraz demand, korzystając z instrukcji z e‑materiału. Uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 8–10 (Przeczytaj, 4, 5 i 6 ćwiczenie bloku gramatycznego) i odczytują odpowiedzi na forum klasy.
W ramach rozgrzewki do materiału audio uczniowie wykonują Exercise 1 (Audio). Chętny uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie wysłuchali pięciu nagrań (Plik audio). Uczniowie słuchają po raz pierwszy i oznaczają odpowiedzi w Exercise 2 i 3 (Plik audio)
Uczniowie słuchają materiału audio po raz drugi i samodzielnie wybierają właściwe zdania w Exercise 4 (Plik audio).
Uczniowie w parach wykonują zadanie Exercise 5, udzielając rad i wskazówek w odpowiedzi na pytanie: What advice would you give him in this situation? Talk to your friend and suggest some solutions.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują w parach Exercise 1–3 (Sprawdź się). Następnie odczytują odpowiedzi na forum klasy lub nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozmawiają w grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
Describe the advantages of living in a flat.
Describe the disadvantages of living in a flat.
If you had the possibility of renting a flat or buying it with a huge mortgage, what would you choose and why?
Uczniowie rozmawiają, a po zakończeniu rozmów przedstawiciele grup opowiadają na forum klasy, jakie opinie pojawiały się w ich grupach.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 4–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email to a friend from abroad telling him about your newly rented apartment. Your email should be 100–150 words long and include the following information:
how you found the apartment;
who the landlord is;
how much the rent is and whether you had to pay a deposit;
whether you intend to live there long‑term.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Podczas lekcji (na koniec fazy realizacyjnej) lub w ramach pracy domowej nauczyciel prosi, aby uczniowie, pracując w parach, napisali do każdego nagrania 4 zdania z czasownikami: suggest, recommend, insist, demand z perspektywy wynajmującego (landlorda). Polecenie: Imagine that you are the landord of each speaker in the Audio material. Write 4 sentences that you, as a landlord, would use to set rules of the rental, e.g. I recommend that you open this window gently, because it is old.