Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: In the World of Sport / W świecie sportu
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, II.1, III.4, IX.1, IX.2, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo dotyczące różnych dyscyplin sportowych.
Uczeń potrafi opowiedzieć i uzasadnić, które sporty lubi.
Cele motywacyjne:
Uczeń poszerza słownictwo o różne dyscypliny sportowe i stosuje je w nowych kontekstach komunikacyjnych.
Uczeń potrafi wyrazić swoje preferencje dotyczące sportów oraz je uzasadnić.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej zdjęcie dzieci uprawiających różne sporty (Przeczytaj) i wyjaśnia, że dziś będzie mowa o sporcie.
Nauczyciel pyta uczniów na forum klasy:
Do you play any sports?
What sports do you play?
Uczniowie odpowiadają na pytania i dzielą się informacjami na forum klasy.
W ramach przygotowania do czytanki uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Zwycięzca nanosi odpowiedzi na tablicę.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst o sporcie (Przeczytaj) i samodzielnie wykonali Exercise 2 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie samodzielnie wybierają prawidłowe informacje w Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą zdania na tablicę interaktywną, uzasadniając wybory poprzez wskazanie fragmentów czytanki.
Uczniowie samodzielnie układają wykonują Exercise 4 (Przeczytaj), sprawdzają odpowiedzi w parach, a następnie wskazane osoby odczytują zdania.
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na zdania z czasownikiem like według instrukcji w e‑materiale, wyjaśnia zasadę, a następnie prosi, aby uczniowie, używając konstrukcji like+gerund, ułożyli na swój temat 5 zdań. Następnie uczniowie w parach wymieniają się pracami i odczytują zdania kolegi/koleżanki z pary w 3. osobie liczby pojedynczej (I like playing tennis. Kasia likes playing tennis).
Uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj) w celu utrwalenia zasady gramatycznej. Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel wprowadza zasadę can + verb według instrukcji w e‑materiale. Uczniowie zadają nauczycielowi pytania na temat umiejętności sportowych (około 12 pytań), np.: Can you play volleyball? Uczniowie notują odpowiedzi i zapisują w parach opis umiejętności nauczyciela. Odczytują opis na forum klasy. Następnie uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj) w celu utrwalenia zasady gramatycznej. Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
W ramach przygotowania do materiału audio (Plik audio) uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają wywiadu z siatkarzem i samodzielnie wykonują Exercise 2 i 3 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi w parach. Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.
Uczniowie w parach ustnie wykonują Exercise 4 (Plik audio). Odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się). Następnie wynaczeni przez nauczyciela ucznowie relacjonują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie mówią, czego się nauczyli podczas lekcji – wymieniają nowo poznane słownictwo i zasady gramatyczne.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie piszą odpowiedzi na pytanie w Exercise 8 (Sprawdź się): Write a short article for the school magazine about your school's sport teams. In the article:
list the teams your school has;
describe what you can play/like playing;
explain which sport is your favourite and why.
Your answer shouldn't be longer than 50 words.
Materiały pomocnicze: Materał audio z e‑materiału – wywiad ze sportowcem.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie słuchają nagrania i zapisują odpowiedzi na następujące pytania:
What sports does Michael like playing?
What sports does Michael like watching?
Na kolejnej lekcji nauczyciel zbiera prace i sprawdza ich poprawność.