Dla nauczyciela
Autora e‑materiału: Marcin Legeżyński
Autorki scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: TV – A Time Suck, or a Fantastic Medium? / Telewizja – złodziej czasu czy jedno ze wspanialszych mass mediów?
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.9, I.12, I.14, II.2, II.3, II.5, III.4, III.5, III.6, V.1, V.2, V.6, V.8, VIII.1, VIII.2, VIII.3, X
Poziom nauczanial – podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z radiem i telewizją.
Uczeń potrafi przeanalizować przyczyny zjawiska „skakania po kanałach” i zawrzeć swoje spostrzeżenia we wpisie na blog.
Uczeń potrafi omówić wady i zalety różnych technologii przesyłania sygnału radiowego i telewizyjnego.
Uczeń potrafi doradzić koledze/koleżance wybór najlepszego sposobu odbioru sygnału telewizyjnego.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z radiem i telewizją.
Uczeń poszerza wiedzę z zakresu radia i telewizji oraz różnych technologii przesyłania sygnału radiowego i telewizyjnego.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście);
strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części);
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu).
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (mapa pojęć, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie na początku sekcji Przeczytaj i pyta: How much time do you spend in front of the TV daily? Uczniowie podają odpowiedzi na forum klasy. Nauczyciel może zadać dodatkowe pytania: What programmes do you watch? What is your favourite channel? itp.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na tytuł tekstu Flipping Through the Channels i prosi o wymienienie możliwych przyczyn zjawiska „skakania po kanałach”. Uczniowie pracują w parach, a następnie podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie czytają tekst Flipping Through the Channels i sprawdzają, czy ich odpowiedzi pokrywają się z przyczynami zjawiska wymienionymi w tekście.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi, a nauczyciel nanosi je tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują na podstawie tekstu mapę pojęć, w której umieszczają kluczowe informacje wraz z odpowiednim słownictwem.
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie na początku sekcji Mapa pojęć i pyta się klasy: What technology gives us television? How many of your neighbours have satellite dishes? W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z mapą pojęć oraz nagraniami pod nią, a następnie wykonują Exercise 2‑3 (Mapa pojęć).
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Mapa pojęć). Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach lub indywidualnie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się).
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj).
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się).
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie wcielają się w role: osoba A – odbiorcy naziemnego sygnału telewizyjnego, który ma problemy z odbiorem; osoba B – osoby zachęcającej do korzystania z sygnału satelitarnego. Uczniowie dobrani parami A + B prowadzą rozmowę na temat jakości odbioru obydwóch sygnałów.