Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Renata Nowakowska, Luiza Kubalska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Doing Sports / Uprawianie sportów
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1,I.10, II.1, II.2, II.4, II.5, III.3, III.4, III.7, IV.6, V.1, V.5, V.6, V.11, V.12, VII.5, VII.8, VII.14, VII.15, VIII.2, X, XIII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń poznaje słownictwo dotyczące sportu i dyscyplin sportowych.
Uczeń potrafi wskazać pozytywne i negatywne skutki uprawiania sportów.
Uczeń potrafi zredagować wiadomość, w której pomaga rówieśnikowi w wyborze odpowiedniego dla niego sportu.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i poznaje dyscypliny sportowe oraz słownictwo związane ze sportem.
Uczeń kształtuje umiejętność wskazywania pozytywnych i negatywnych skutków uprawiania sportu.
Uczeń rozwija kompetencje komunikacyjne i kształtuje postawę zainteresowania zdrowym trybem życia.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z plikiem audio, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie z e‑materiału (Przeczytaj) i pyta uczniów: Do you exercise regularly? What do you do? Uczniowie podają nazwy aktywności sportowych, które wykonują, a nauczyciel zapisuje je na tablicy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie Exercise 1 (Przeczytaj). Ochotnik nanosi odpowiedzi na tablicę interaktywną.
Uczniowie uważnie czytają tekst i samodzielnie wybierają odpowiedzi w Exercise 2–4 (Przeczytaj). Nanoszą je na tablicę multimedialną.
W ramach przygotowania do pracy z plikiem audio uczniowie wykonują Exercise 1 i 2 (Plik audio). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrania i, pracując w parach, uzupełniają Exercise 3 (Plik audio). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie wysłuchali dialogu (Plik audio) i samodzielnie odpowiedzieli na pytania z Exercise 4 i 5 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie w większych grupach, a finalnie na forum klasy (dyskusja po angielsku). Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Pracują w parach, a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie w grupach rozmawiają na temat z Exercise 7 (Sprawdź się): Why is it beneficial for teenagers to do sports? Think about the information you have learnt from the e‑material and write a short text (4–5 sentences). Type in your answer in the space below. Po zakończeniu dyskusji przedstawiciele grup podsumowują na forum zespołu klasowego opinie kolegów/koleżanek z grupy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 4–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną z Exercise 8 (Sprawdź się): Your friend wants to start doing sports, but has difficulty deciding which sport is suitable for them. Write an email to your friend:
describe what sport you practise;
give examples of sports that your classmates enjoy and explain why they like them;
suggest a suitable sport for your friend;
offer to help your friend when he/she starts doing the sport.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie analizują nagranie z e‑materiału, a następnie wypisują listę sprzętu sportowego potrzebnego do uprawiania każdego opisanego w nagraniu sportu.