Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Ela Borowiec
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: A Trip to Los Angeles / Wycieczka do Los Angeles
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, I.9, II.1, II.5, III.4, III.5, III.6, V.1, V.4
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z ciekawymi miejscami w Los Angeles.
Uczeń potrafi wskazać i zarekomendować w e‑mailu do kolegi/koleżanki z Anglii najciekawsze miejsca, które chciałby odwiedzić w Los Angeles.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z ciekawymi miejscami w Los Angeles.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat atrakcyjnych miejsc w Los Angeles.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z katalogiem interaktywnym, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji nauczyciel wyświetla zdjęcie The City of Angels (Przeczytaj) i prosi uczniów o podanie skojarzeń jakie przywodzi im na myśl zdjęcie Los Angeles. Następnie, uczniowie w parach grają w memo w Exercise 1 (Przeczytaj) na urządzeniach mobilnych.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu The City Where Dreams Come True i odpowiedź na pytanie: What are the nicknames of Los Angeles? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy (A, B, C, D). Każdej grupie przydziela jeden z fragmentów tekstu dotyczących atrakcji LA. Uczniowie czytają odpowiednie fragmenty, sprawdzają niezrozumiałe słownictwo w słowniku.
.Uczniowie pracują w nowych grupach (do nowej grupy dołącza po jednej osobie z poprzednio utworzonych grup: uczeń A, uczeń B, uczeń C, uczeń D) i relacjonują sobie informacje zdobyte podczas lektury poszczególnych fragmentów tekstu. Po zakończeniu rozmów nauczyciel pyta, czego uczniowie dowiedzieli się od kolegów/koleżanek na temat atrakcji L.A.
Uczniowie czytają pozostałe fragmenty tekstu The City Where Dreams Come True i wykonują Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Odpowiedzi z Exercise 3 uzasadniają, powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 i 5 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie pracują w parach i ustnie odpowiadają na pytanie w Exercise 6 (Przeczytaj): Which L.A. attraction is the most interesting to you? Why? Porównują odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
W ramach przygotowania do pracy z multimedium, uczniowie wykonują Exercise 1 (Katalog interaktywny). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie oglądają katalog, a następnie wykonują Exercise 3 (Katalog interaktywny). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do treści katalogu.
Uczniowie ponownie oglądają katalog, po czym wykonują Exercise 2 (Katalog interaktywny). Każde ze zdań starają się rozwinąć o dodatkowe informacje. W razie potrzeby ponownie oglądają katalog.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Katalog interaktywny). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach i odpowiadają na pytanie z Exercise 5 (Katalog interaktywny): Imagine you are visiting the Hollywood Walk of Fame. Whose star would you like to visit? Chętni dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Faza podsumowująca:
Uczniowie odpowiadają w parach na pytania w Exercise 7 (Sprawdź się). Wypowiedzi poprzedzają wyszukaniem w tekście i katalogu interaktywnym odpowiedniego słownictwa.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You had a presentation about Los Angeles at school. Write a blog entry in which you:
inform your readers why they should visit L.A.;
tell them what L.A. attraction you want to see and why;
write your opinion about Los Angeles.
Sign as XYZ.
Your answer should be between 50–120 words.
Materiały pomocnicze: Katalog interaktywny z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie wcielają się w przewodników turystycznych i odwołując się do katalogu, przygotowują informacje na temat Hollywood. Na kolejnej lekcji dzielą się na małe grupki. Jeden z uczniów jest przewodnikiem oprowadzającym turystów po Hollywood. Jego zadaniem jest opowiedzieć turystom o stolicy show‑biznesu. Turyści mogą zadawać pytania.