Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Justyna Wasek, Katarzyna Król
Autorka scenariusza: Monika Ekert
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: My Country / Mój kraj
Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.9, 2.1, 2.2, 3.1, 4.2, 5.1, 5.2, 6.1, 6.3, 8.1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
Cele operacyjne:
Uczeń opisuje symbole Polski.
Uczeń podaje nazwę stolicy Polski.
Cele motywacyjne:
Uczeń wzmacnia świadomość narodową i patriotyzm.
Uczeń kształci umiejętność pracy zespołowej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (zabawa z kartami obrazkowymi, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel przygotowuje flagę Polski, kartę z wydrukiem godła Polski oraz nagranie hymnu Polski.
Nauczyciel pokazuje przygotowane rekwizyty i odtwarza nagranie, po czym pyta uczniów, z czym im się one kojarzą. Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi pyta uczniów, czy znają jeszcze inne rzeczy/symbole, które kojarzą się z Polską. Następnie wyświetla na tablicy i odtwarza powitanie Mii w sekcji Przeczytaj, a dzieci odpowiadają yes lub no na pytanie Mii.
Nauczyciel odtwarza kolejne słowa z Exercise 1 (Przeczytaj), a uczniowie je powtarzają – raz głośno, raz po cichu.
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. Następnie, oglądają historyjkę raz jeszcze, z tym, że tym razem ich zadaniem jest odpowiedzieć na pytania:
Who says „I know. It's Poland”? (Patrick)
Who says „Warsaw is beautiful”? (Olivia)Nauczyciel pyta dzieci, czy wszystkie informacje o Polsce, które pojawiły się w historyjce, są prawdziwe.
Uczniowie wspólnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Ochotnicy po kolei podchodzą do tablicy multimedialnej, odtwarzają nagranie i zaznaczają właściwy obrazek.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Nauczyciel odczytuje zdania z ćwiczenia, a uczniowie przeciągają elementy w odpowiednie miejsca.
Uczniowie układają w parach na urządzeniach mobilnych puzzle z Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę. Nauczyciel pyta: What is this?, a dzieci odpowiadają chórem.
Nauczyciel wyświetla ilustrację interaktywną i odtwarza nagrania do niej (Ilustracja interaktywna). Następnie robi to jeszcze raz, ale zatrzymuje nagrania i prosi, żeby dzieci dokończyły zdania.
Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy. Odtwarza pierwsze nagranie z Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Jeśli drużyna zna poprawną odpowiedź, zgłasza się i ją podaje, a nauczyciel zaznacza.
Nadal pracując w grupach, uczniowie wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Ochotnicy podchodzą do tablicy i uzupełniają rysunki z ćwiczenia pasującymi elementami. Za każdym razem nauczyciel tworzy ze znalezionym wyrazem jakieś zdanie i głośno je wypowiada, a dzieci chórem powtarzają, np.: The flag of Poland is white and red.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
1. Nauczyciel rozdaje uczniom wydrukowane karty pracy z e‑materiału i wyjaśnia, że zadaniem dzieci jest wpisać właściwe nazwy w luki i pokolorować obrazki na kartach. Uczniowie konsultując się w parach uzupełniają luki i kolorują obrazki.
2. Uczniowie otrzymują od nauczyciela kartki A4 i rysują trzy rzeczy/symbole, z którymi kojarzy im się Polska. Jeden z obrazków powinien być podpisany – w razie problemów uczniowie mogą sprawdzić pisownię wyrazu w słowniku.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze: Flaga Polski, karta z wydrukowanym godłem Polski oraz nagranie hymnu Polski, karty pracy z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie pracują w parach. Przygotowują trzy pytania do quizu o Polsce. Nauczyciel pomaga uczniom w tworzeniu pytań, a następnie zbiera pytania i przygotowuje quiz na następną lekcję. Na kolejnej lekcji uczniowie wspólnie rozwiązują quiz na tablicy.