Autorki e‑materiału: Renata Nowakowska, Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Friends Around the World / Przyjaciele z całego świata

Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV (w trybie pracy w klasie), V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.3, I.5, I.14, II.5, III.4, V.1, VII.3, VIII.3, IX.1, IX.2, X, XIII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z narodowościami.

  2. Uczeń potrafi opisać pochodzenie i narodowość kolegi/koleżanki z innego kraju.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje rozumienie pojęcia wielokulturowości. 

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat Londynu jako przykładu miasta wielokulturowego.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. podejście humanistyczne

  3. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  4. metoda podająca (praca z tekstem)

  5. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  6. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  7. metoda aktywizująca (ilustracja interaktywna, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej zdjęcie grupy przyjaciół (e‑materiał) i wyjaśnia, że dziś będzie mowa o przyjaźni.

  2. Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach odpowiedzieli na pytania:

  • Who is your best friend?

  • How/where/when did you meet?

  • What do you like about your best friend?

Następnie chętni uczniowie opowiadają na forum klasy o swoim najlepszym przyjacielu/ najlepszej przyjaciółce.

  1. Nauczyciel pyta: Do you have friends who come from a different country? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Is London the Most Multicultural City in the World?, a następnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, odwołując się do tekstu.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i uzasadniają je na forum klasy, odwołując się do tekstu.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi nauczycielowi, a ten nanosi je na tablicę multimedialną.

  4. Nauczyciel wprowadza wiedzę gramatyczną o formie „be + narodowość” według instrukcji z e‑materiału.

  5. W trybie pracy w klasie: Nauczyciel prosi, żeby uczniowie, pracując w parach, opisali swoją miejscowość pod kątem reprezentowanych w niej narodowości. Uczniowie starają się używać zdań podobnych pod względem gramatycznym do tych z tekstu o Londynie.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj).

  7. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na ilustrację interaktywną przedstawiającą osoby z różnych państw. Wskazuje pojedyncze obrazki, a uczniowie zgadują, skąd pochodzą poszczególne osoby: He’s from France. Następnie nauczyciel uruchamia nagranie audio do prezentacji, a uczniowie powtarzają, np.: I’m Pierre. I’m French.

  8. Uczniowie na wyścigi wyszukują nazwy narodowości w Exercise 1 (wykreślanka) i 2 (Ilustracja interaktywna). Najszybsza osoba nanosi wyrazy na tablicę multimedialną.

  9. Uczniowie wykonują indywidualnie Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Sprawdzają odpowiedzi, odwołując się do ilustracji interaktywnej.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie rozmawiają w parach lub grupach, odpowiadając na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się). Nauczyciel zapisuje wszystkie języki na tablicy i je zlicza. 

  2. Uczniowie mówią, czego się podczas lekcji nauczyli. Wymieniają nowo poznane słownictwo.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się): Imagine that you have a friend from a different country. Describe this friend in the box below. Mention his/her name, age, nationality, and what languages he/she speaks. Write 4–5 sentences.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie wysłuchują w domu zdań opisujących ilustrację i zapisują trzy własne opisy osób z krajów, o których coś wiedzą (wiedza kulturowa), a które nie zostały wspomniane w ilustracji.