Dla nauczyciela
Scenariusz
Autor
Learnetic SA
Temat zajęć
W jaki sposób można wytworzyć obraz za pomocą soczewki skupiającej?
Grupa docelowa
szkoła podstawowa, klasa VIII
Ogólny cel kształcenia
Zapoznanie z zagadnieniami związanymi z powstawaniem obrazów w soczewkach skupiających.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
1) porozumiewanie się w języku ojczystym;
3) kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne;
4) kompetencje informatyczne;
5) umiejętność uczenia się.
Cele (szczegółowe) operacyjne
Uczeń:
a) obserwuje powstawanie obrazów uzyskiwanych za pomocą soczewki skupiającej;
b) na podstawie obserwacji i pomiarów wyznacza ogniskową soczewki skupiającej;
c) podaje przykłady praktycznego wykorzystania obrazów uzyskiwanych za pomocą soczewek skupiających.
Metody kształcenia:
metoda problemowa: obserwacja i pomiar
Formy ogranizacji pracy:
praca w zespołąch
Czynności do wykonania przed lekcją
W ramach przygotowania się do lekcji uczniowie oglądają w domu film “W jaki sposób można wytworzyć obraz za pomocą soczewki skupiającej?” oraz rozwiązują powiązane z filmem zadania interaktywne.
Zestaw do przeprowadzenia doświadczenia
soczewki skupiające (najlepiej o różnych ogniskowych, można wykorzystać dostępne w handlu szkła powiększające),
świecące przedmioty (np. arkusze sztywnego papieru z wyciętym kształtem strzałki, podklejone kalką, które w trakcie doświadczenia będą podświetlane latarką),
sztywne arkusze białego papieru,
plastelina lub masa klejąca,
taśmy miernicze,
karta zawierająca instrukcję do wykonania doświadczenia i tabelę do notowania obserwacji
Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca
Czynności organizacyjne.
Nawiązanie do obejrzanego wcześniej przez uczniów filmu.
Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu.
Faza realizacyjna
Nauczyciel dzieli klasę na zespoły. Każdy zespół otrzymuje zestaw do przeprowadzenia doświadczenia.
Uczniowie wykonują doświadczenie, obserwują powstające obrazy i mierzą odległości. Obserwacje i wyniki pomiarów notują w tabeli.
Na podstawie wyników pomiarów uczniowie wyznaczają ogniskowe badanych soczewek.
Uczniowie sporządzają w zeszycie notatkę zawierającą opis doświadczenia, szkic stanowiska badawczego i wnioski z obserwacji.
Faza podsumowująca
Nauczyciel rysuje na tablicy proste schematy, ilustrujące dwa przypadki położenia przedmiotu względem soczewki, (omówione w trakcie lekcji). Prosi uczniów o podanie właściwości obrazów, jakie w tych przypadkach powstaną i omówienie przykładów praktycznych zastosowań tych obrazów.
Praca domowa
Nauczyciel prosi uczniów o narysowanie konstrukcji geometrycznej obrazu dla przypadku, kiedy przedmiot znajduje się w odległości mniejszej niż długość ogniskowej od środka soczewki oraz o podanie przykładu przyrządu, w którym taki sposób powstawania obrazu jest wykorzystywany.
Metryczka
Tytuł
W jaki sposób można wytworzyć obraz za pomocą soczewki skupiającej?
Temat lekcji z e‑podręcznika, do którego e‑materiał się odnosi
Gimnazjum, klasa 2
4.5. Konstrukcja obrazów powstających przy użyciu soczewek.
Przedmiot
Fizyka
Etap edukacyjny
szkoła podstawowa, klasa VIII
Nowa podstawa programowa
IX. Optyka. Uczeń:
7) opisuje bieg promieni równoległych do osi optycznej przechodzących przez soczewkę skupiającą i rozpraszającą, posługując się pojęciami ogniska i ogniskowej;
14) doświadczalnie:
b) otrzymuje za pomocą soczewki skupiającej ostre obrazy przedmiotu na ekranie.
Kompetencje kluczowe
Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 18.12.2006 w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie r.
1) porozumiewanie się w języku ojczystym;
3) kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne;
4) kompetencje informatyczne;
5) umiejętność uczenia się;
Cele edukacyjne zgodne z etapem kształcenia
Po zapoznaniu się z e‑materiałem uczeń:
a) konstruuje obrazy powstające za pomocą soczewek wklęsłych i wypukłych;
b) wymienia cechy obrazów powstających w soczewkach.
Powiązanie z e‑podręcznikiem
http://www.epodreczniki.pl/reader/c/140548/v/latest/t/student‑canon/m/iubr2fqNHw#iubr2fqNHw_d5e353