Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Caruk
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Unusual Hobbies / Nietypowe hobby
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.5, I.8, I.10, I.11, I.13, III.4, III.6, V.1, V.2, V.3, V.4, V.5, V.6, V.7, V.8, V.10, V.11, VII.1, VII.4
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze spędzaniem wolnego czasu.
Uczeń potrafi wyrazić opinię na temat niezwykłych hobby oraz przedstawić ich zalety.
Uczeń potrafi opisać doświadczenia innych osób związane z rozpoczynaniem nietypowych hobby.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat hobby i różnorodnych zainteresowań.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat nietypowych sposobów spędzania czasu i intrygujących zainteresowań.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie mężczyzny prasującego ubranie na wierzchołku skały i pyta uczniów: What does the photo show? Why is the man doing the ironing in such an unusual place? Nauczyciel zachęca uczniów do stosowania czasowników modalnych may/might/could/must itp. Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą ilustracje z wyrażeniami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Dodatkowo nauczyciel może poprosić uczniów, żeby spróbowali odgadnąć, na czym polegają hobby przedstawione w Exercise 1 (Przeczytaj). Tutaj również uczniowie stosują czasowniki modalne oraz inne struktury stosowane do wyrażania przypuszczenia, np: be likely to, be bound to, be certain to itd.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Unusual Hobbies (Przeczytaj) i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Uczniowie ponownie czytają tekst, a następnie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). W parach przygotowują ustnie krótkie streszczenie rozmowy z tego zadania.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach przeanalizowali wyrażenia umieszczone w słowniku i odnaleźli w czytance zdania, w których te wyrazy występują. Następnie, nadal pracując w parach, uczniowie sprawdzają stopień opanowania podanych wyrażeń – jeden uczeń podaje słowo po angielsku, a zadaniem drugiego jest podanie polskiego odpowiednika danego wyrażenia. Następnie jeden uczeń podaje polskie słowo, a partner tłumaczy je na angielski. Nauczyciel na forum klasy pyta, które słowa sprawiły uczniom problemy, a które okazały się łatwe do zapamiętania. Dodatkowo uczniowie, np. w ramach pracy domowej, mogą ułożyć własne zdania z wybranymi wyrazami.
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na obrazek na początku sekcji Mapa pojęć. Pyta się: In which of those settings can you do extreme ironing? Why? Następnie w ramach rozgrzewki uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z mapą pojęć i wykonują Exercise 2 i 3 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Mapa pojęć). Porównują odpowiedzi w parach, następnie odczytują je na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, uzupełniają luki w Exercise 6 (Sprawdź się).
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–5 i 7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have just talked to a friend who decided to start a new, very unusual hobby. Write a blog entry in which you describe the experience of this person. Include the following:
the reason they had started it;
how they prepared for it and what they needed to do beforehand;
what advantages of the hobby they have noticed;
what difficulties they had with it.
Write 100–150 words.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie ponownie analizują mapę pojęć z e‑materiału i przygotowują zestaw pytań do osoby, która uprawia extreme ironing. Na kolejnej lekcji uczniowie odgrywają rolę dziennikarzy i przeprowadzają wywiad z uczniem, który wciela się w postać uprawiającą to hobby.