Autorka e‑materiału: Joanna Sobierska‑Paczesny

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Deep work / Praca głęboka

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.3, I.4, I.5, I.12, I.14, II.5, III.4, III.5, III.6, V.2, V.6, V.8, V.9, V.11, V.12, VII.4, VII.15, X, XII, XIII, XIV

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń rozmawia o problemach z efektywną pracą i sposobach ich rozwiązania.

  2. Uczeń potrafi opisać metody pracy głębokiej.

  3. Uczeń potrafi wyszczególnić czynności zaburzające pracę.

  4. Uczeń potrafi przeanalizować problemy towarzyszące jego stylowi pracy/nauki i dobrać do nich odpowiednie remedium.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozumie pojęcie pracy głębokiej i potrafi o niej rozmawiać.

  2. Uczeń potrafi opisywać i rozwiązywać problemy towarzyszące jego stylowi pracy.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej wizerunek osoby próbującej się uczyć (Przeczytaj) i pyta:

  • Does this look familiar?

  • Is that what happens when you try to do your schoolwork?

Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów, żeby przejrzeli tekst Biology Project i uporządkowali wyrażenia w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej. Uczniowie sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst Biology Project, a następnie samodzielnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum zespołu klasowego i uzasadniają je cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą je na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie łączą wyrażenia w logiczne zdania w Exercise 3 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  5. Nauczyciel prosi uczniów, żeby w grupach trzy-, czteroosobowych porozmawiali na temat:

  • What are my main problems with focusing?

  • How can they be solved?

    Uczniowie rozmawiają w grupach i dzielą się opiniami i pomysłami na forum klasy.

  1. Uczniowie słuchają nagrania i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej. Nauczyciel pyta: Do you know what deep work is? If not, you are going to find out.

  2. Uczniowie odtwarzają prezentację multimedialną, a następnie wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Odczytują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi poprawne odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie powtórnie oglądają prezentację, a później samodzielnie lub w parach wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie pracują w parach i wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna): Consider the ideas from the presentation above. It says that to be able to have deep work time, we should divide our task into stages and plan times and deadlines for it. Take one assignment or study topic that you have for school and create such a work timeline for it.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 2 (Sprawdź się). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  2. Nauczyciel prosi uczniów, żeby w grupach trzy-, czteroosobowych porozmawiali na tematy z Exercise 7 (Sprawdź się). Po zakończeniu rozmów uczniowie dzielą się opisami na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1, 3–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You just read an article about deep work and want to leave a comment in the discussion forum below it. In your entry (100–150 words):

  • describe a problem you had with doing your school work lately;

  • present your opinion on the main reason for that problem;

  • explain whether you think the deep work theory can help you with solving such problems and justify your opinion;

  • encourage other readers to share their opinion on one of the aspects of deep work.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przekształcają prezentację multimedialną w listę 10 wskazówek umożliwiających efektywną pracę. Na następnej lekcji wybrane osoby prezentują listy na forum klasy.