Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Travel the World on a Shoestring / Podróżuj po świecie ze skromnym budżetem
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.8, II.5, II.7, III.3, III.4, III.7, V.2, V.10, VII.9, XIII, XIV
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z podróżowaniem tanim kosztem.
Uczeń umie wyrazić opinię na temat możliwości podróżowania z niewielkim budżetem.
Uczeń potrafi napisać dla działu porad w lokalnej gazecie kilka rad dotyczących świadomego i oszczędnego podróżowania.
Uczeń potrafi stworzyć wpis na blog podróżniczy, w którym dzieli się z czytelnikami wrażeniami z ostatniej podróży przy ograniczonych środkach finansowych.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat podróżowania tanim kosztem.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat świadomego i oszczędnego podróżowania.
Uczeń rozwija postawę zaangażowania w proces uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (prezentacja multimedialna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o interpretację cytatu: „Let your memory be your travel bag” Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach wprowadzenia do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj).
Faza realizacyjna:
Nauczyciel pyta uczniów, jakie ich zdaniem mogą być sposoby na tanie podróżowanie. Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie przygotowują odpowiedź w parach, a następnie na forum klasy dzielą się pomysłami.
Uczniowie czytają tekst Travel Smart, Travel Cheap? i sprawdzają, na ile ich sugestie dotyczące oszczędnego podróżowania pokrywają się z wymienionymi w tekście propozycjami.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Po sprawdzeniu odpowiedzi mogą na forum klasy w parach lub grupach przećwiczyć wpisane wyrażenia w celu ich utrwalenia. Jedna osoba zadaje pytanie do konkretnego zdania, tak aby w odpowiedzi udzielonej przez kolejnego ucznia musiało paść kluczowe wyrażenie, np.: What is a great way to connect with others when you want to cut the costs of travelling?.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie odpowiadają na poszczególne pytania w parach, po czym na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Następnie w parach interpretują przysłowia. Wybierają przysłowie, które najbardziej do nich przemawia.
Uczniowie zapoznają się z prezentacja multimedialną i wykonują Exercise 2 i 3 (Prezentacja multimedialna).
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Przed przystąpieniem do realizacji zadania z wcześniejszych etapów lekcji wybierają słownictwo, które uwzględnią w odpowiedzi na pytanie. Chętne osoby odczytują prace na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie ustnie wykonują zadanie w parach, zwracając szczególną uwagę na wykorzystanie w wypowiedzi wyrażeń z lekcji.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 4 i 6 (Sprawdź się). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 7 (Sprawdź się).
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 i 5 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You are a travel blogger. You have just returned from a journey and want to share some impressions about it with your readers. Write a post (100–150 words) and
explain where you went and how you had prepared for the trip;
give some travel tips on how to travel on a budget;
suggest ways of lowering the costs;
encourage the readers to dare to start travelling the world.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, na podstawie prezentacji multimedialnej z e‑materiału, uczniowie przygotowują mapę pojęć, w której umieszczają istotne informacje oraz słownictwo dotyczące oszczędnego podróżowania. Centralnym hasłem na mapie ma być travelling on a shoestring, od którego odchodzą promieniście strzałki wskazujące na omówione w prezentacji aspekty zagadnienia. Na kolejnej lekcji uczniowie „oprowadzają” kolegów/koleżanki po stworzonych mapach i omawiają wskazane przez nich fragmenty mapy.