Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: How Did You Spend Your Last Holiday? / Jak spędziłeś/spędziłaś wakacje?
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, II.5, III.4, III.5, III.6, V.2, V.6, V.7
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencja w zakresie porozumiewania w języku ojczystym
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społecznie i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z wakacjami.
Uczeń potrafi opowiadać o wydarzeniach z przeszłości za pomocą czasu Past Simple.
Uczeń potrafi opisywać własne doświadczenia związane z letnim wypoczynkiem.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe o leksykę umożliwiającą wypowiadanie się na temat własnych doświadczeń wakacyjnych.
Uczeń kształtuje świadomość preferencji innych osób w kwestii spędzania wakacji.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel prosi uczniów, by przynieśli lub przygotowali na swoich telefonach zdjęcia z ostatnich wakacji.
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie wakacyjne z e‑materiału (Przeczytaj) i pyta: Where did you go for holiday last summer? What did you do? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst listu do Veroniki (Przeczytaj) i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają je na forum klasy i uzasadniają, odnosząc się do tekstu.
Uczniowie uzupełniają Exercise 3 i 4 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów, że list Veroniki dotyczy przeszłości, i prosi, by uczniowie zaznaczyli w tekście czasowniki. Chętna osoba nanosi podkreślenia na tablicę.
Nauczyciel wyjaśnia zasadę tworzenia Past Simple, a następnie uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie pracują w parach i rozmawiają na temat zdjęć z wakacji, które przynieśli na lekcję. Opisują zdjęcia, używając czasu przeszłego. Nauczyciel pomaga uczniom w znalezieniu potrzebnego słownictwa. Następnie chętni relacjonują opowieści kolegów i koleżanek na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrań do ilustracji interaktywnej i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 i 3 (Ilustracja interaktywna). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i starają się je uzasadnić.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Ilustracja interaktywna):
What did you do last summer?
Did you enjoy your last holiday? Why/why not?
In your opinion, who had the most fun holidays: Ashley, Mike or Maggie? Why?
Na koniec chętni relacjonują odpowiedzi kolegów i koleżanek na forum klasy.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 2 i 5 (Sprawdź się). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie mówią, czego nauczyli się na lekcji, co było dla nich najciekawsze oraz co sprawiło im największą trudność.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1,3, 4, 6 i 7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną z Exercise 8 (Sprawdź się).
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie tworzą w parach mapę pojęć, odwołując się do ilustracji interaktywnej – każdemu bohaterowi nagrań z multimedium przypisują jego wakacyjne aktywności. Na następnej lekcji, pracując w parach, opisują wakacje bohaterów materiału. Posiłkują się mapami pojęć i ćwiczą użycie czasu przeszłego.