Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Lech
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: We Are All Superheroes / Wszyscy jesteśmy super bohaterami
Grupa docelowa: klasa 4 szkoły podstawowej
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, II.1, II.2, III.1, III.4, V.1, VII.1
Kształtowane kompetencje kluczowe
[K1] Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
[K2] Kompetencje w zakresie wielojęzyczności.
[K4] Kompetencje cyfrowe.
[K5] Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
[K8] Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne
Uczeń stosuje słownictwo związane ze zwykłymi umiejętnościami oraz z niespotykanymi sprawnościami.
Uczeń potrafi wskazać najbardziej zaskakujące fakty dotyczące niezwykłych zdolności superbohaterów.
Uczeń potrafi opisać swoje zwykłe i niezwykłe umiejętności.
Cele motywacyjne
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zwykłych i niezwykłych umiejętności.
Strategie uczenia się
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca
Nauczyciel pyta uczniów: Do you like playing computer games? What is your favourite game and why?
Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu (Przeczytaj) i wymienienie postaci, które występują w grze. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 2‑4 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie w większych grupach, a finalnie na forum klasy. Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi. Uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z sekcją Gramatyka, a następnie wykonują Exercise 5 i 6 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Wykorzystując konstrukcję can/can’t, uczniowie indywidualnie przygotowują trzy zdania na temat swoich umiejętności. Dwa zdania prawdziwe i jedno fałszywe. Czytają je na forum klasy. Zadaniem kolegów jest odgadnąć, które zdania dotyczące umiejętności ucznia są zgodne z prawdą.
W ramach rozgrzewki uczniowie łączą ilustracje z wyrażeniami w Exercise 1 (Gra edukacyjna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie grają w grę edukacyjną, po czym wykonują Exercise 2, 3, 4 (Gra edukacyjna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Gra edukacyjna). Starają się wymienić jak największą liczbę czynności, które mogą wykonać w domu i poza domem. Para, która osiągnie najlepszy wynik, wygrywa.
Faza podsumowująca
Uczniowie wykonują Exercise 3, 4, 6 (Sprawdź się). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Praca domowa
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1, 2, 5, 7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
Imagine you have some superpowers your family don’t know about. Write an email to a friend and
write what regular household duties you can do during the day;
describe your superpowers.
Your email should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze
Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
W ramach pracy domowej uczniowie, w oparciu o grę edukacyjną z e‑materiału, piszą notatkę (5‑7 zdań) na temat swoich umiejętności i umiejętności członków swojej rodziny. W tym celu wykorzystują konstrukcję can/can’t oraz wyrażenia, które pojawiły się w grze.