Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: This Is My Town / Oto moje miasto
Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.1, 1.2, 2.1, 2.2, 3.1, 4.2, 6.1, 6.3, 7, 8.1, 9, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa różne miejsca w mieście, m.in. park, museum, cinema.
Uczeń wskazuje, co można robić w danym miejscu lub co się w nim znajduje.
Cele motywacyjne:
Uczeń wzbogaca słownictwo dotyczące różnych miejsc użyteczności publicznej, np. park, museum, cinema.
Uczeń rozwija umiejętność orientacji w terenie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj), żeby wprowadzić uczniów w tematykę lekcji. Wybrana osoba podchodzi do tablicy i klika w kolejne nazwy. Za każdym razem, kiedy lektor odczytuje dany wyraz, uczniowie trzykrotnie go powtarzają: głośno, ciszej i szeptem.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel odtwarza nagrania do każdego obrazka z historyjki (Przeczytaj), a uczniowie śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie historyjki i rozdaje uczniom wycięte ilustracje różnych miejsc w mieście (Załącznik 1). Uczniowie pracują w parach i układają je w kolejności występowania w historyjce. Nie wszystkie obrazki zostaną użyte.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Nauczyciel odtwarza pierwsze nagranie i prosi uczniów, aby wybrali poprawną odpowiedź. Następnie pyta: Is there any cinema in uncle Greg town?, a uczniowie odpowiadają: Yes, No lub We don’t know. Potem analogicznie postępuje z kolejnymi nagraniami z zadania.
Nauczyciel wkłada do pudełka 5 karteczek z wyrazami: hospital, park, cafe, library, cinema. Ochotnicy losują po jednej karteczce, głośno odczytują zapisany wyraz, a następnie podchodzą do tablicy multimedialnej i układają go z podanych liter – Exercise 3 (Przeczytaj).
Nauczyciel odtwarza nagranie z Exercise 1 (Gra edukacyjna), a uczniowie na urządzeniach mobilnych numerują zdjęcia w ćwiczeniu. Następnie, nauczyciel pyta o każde zdjęcie What is it? a uczniowie odpowiadają chórem.
Nauczyciel dzieli klasę na pięcioosobowe grupy. Następnie wyświetla na tablicy grę w koło fortuny. Reprezentanci kolejnych drużyn podchodzą do tablicy i kręcą kołem fortuny. Pozostałe drużyny uzgadniają odpowiedź na dane pytanie z gry i prezentują ją na forum klasy. Za każdą poprawną odpowiedź drużyna otrzymuje punkt. Wygrywa drużyna, która zgromadzi największą liczbę punktów.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Gra edukacyjna). Ochotnik podchodzi do tablicy i głośno czyta początek zdania, a pozostałe osoby z klasy wybierają jego zakończenie spośród podanych w ćwiczeniu.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Gra edukacyjna). Wyznacza kolejne osoby, aby odczytały po jednej nazwie miejsca z ćwiczenia, a pozostali zaznaczają miejsce na urządzeniach mobilnych.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby stanęli wspólnie po jednej stronie sali. Następnie głośno podaje różne wyrazy: nazwy miejsc poznane podczas zajęć oraz np. kolory. Kiedy uczniowie usłyszą nazwę miejsca, powinni przebiec na drugi koniec sali, jeśli usłyszą nazwę koloru, pozostają bez ruchu. Osoba, która skusi, staje obok nauczyciela i na zmianę z nim podaje różne wyrazy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze:
Karteczki z wybranymi nazwami miejsc.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel wyświetla grę na tablicy. Następnie wskazane osoby kolejno losują po jednym pytaniu. Po wylosowaniu pytania każda osoba ma za zadanie tylko za pomocą gestów pokazać, o jakie miejsce chodzi. Jeśli reszta klasy poprawnie odgadnie, uczeń zaznacza odpowiedź.
Załączniki dla nauczyciela:
Załącznik nr 1