Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

Autor: Jolanta Loritz‑Dobrowolska, Anna Juwan

Przedmiot: Biologia

Temat: Krajowe organizacje i programy ochrony bioróżnorodności

Grupa docelowa: uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym

Podstawa programowa:

Zakres podstawowy
Cele kształcenia - wymagania ogólne
VI. Rozwijanie postawy szacunku wobec przyrody i środowiska. Uczeń:
1) rozumie zasadność ochrony przyrody;
2) prezentuje postawę szacunku wobec wszystkich istot żywych oraz odpowiedzialnego i świadomego korzystania z dóbr przyrody;
Treści nauczania – wymagania szczegółowe
XI. Różnorodność biologiczna, jej zagrożenia i ochrona. Uczeń:
7) uzasadnia konieczność stosowania różnych form ochrony przyrody, w tym Natura 2000;
8) uzasadnia konieczność współpracy międzynarodowej (CITES, Konwencja o Różnorodności Biologicznej, Agenda 21) dla ochrony różnorodności biologicznej;
Zakres rozszerzony
Cele kształcenia - wymagania ogólne
VI. Rozwijanie postawy szacunku wobec przyrody i środowiska. Uczeń:
1) rozumie zasadność ochrony przyrody;
Treści nauczania – wymagania szczegółowe
XVIII. Różnorodność biologiczna, jej zagrożenia i ochrona. Uczeń:
7) uzasadnia konieczność stosowania różnych form ochrony przyrody, w tym Natura 2000;
8) uzasadnia konieczność współpracy międzynarodowej (CITES, Konwencja o Różnorodności Biologicznej, Agenda 21) dla ochrony różnorodności biologicznej;

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  • kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;

  • kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;

  • kompetencje cyfrowe;

  • kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.

Cele operacyjne:

Uczeń:

  • pozna polskie organizacje ekologiczne;

  • wyjaśni, jak prawo chroni bioróżnorodność;

  • zastanowi się nad działaniami, które mogłyby ochronić dziedzictwo przyrodnicze.

Strategie nauczania:

  • konstruktywizm;

  • konektywizm;

  • operacyjna.

Metody i techniki nauczania:

  • z użyciem komputera;

  • praca z filmem;

  • pogadanka;

  • dyskusja;

  • ćwiczenia interaktywne.

Formy pracy:

  • praca indywidualna;

  • praca w parach;

  • praca w grupach;

  • praca całego zespołu klasowego.

Środki dydaktyczne:

  • komputery z głośnikami i dostępem do internetu, słuchawki;

  • zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;

  • tablica interaktywna/tablica, pisak/kreda.

Przed lekcją:

  1. Uczniowie zapoznają się z treściami w sekcji „Przeczytaj” oraz filmem zawartym w e‑materiale.

  2. Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy. Uczniowie na podstawie e‑materiału oraz źródeł internetowych przygotowują prezentację na temat wybranego programu ochrony bioróżnorodności. Zespoły konsultują między sobą wybór, tak by każda grupa omówiła inny program. Nauczyciel zatwierdza wybór uczniów, w razie potrzeby sugeruje inny program.

Przebieg zajęć

Faza wstępna:

  1. Nauczyciel inicjuje burzę mózgów, zadając pytanie: „Dlaczego ochroną należy obejmować nie tylko sam gatunek, ale również jego siedlisko?”.

  2. Uczniowie prezentują i omawiają w grupach materiały przygotowane w domu. Pozostali uczniowie wraz z nauczycielem zadają pytania prezentującym oraz uzupełniają informacje.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy i przydziela im role (zob. materiały pomocnicze), które mają odegrać jako jedna ze stron w konflikcie związanym z budową autostrady przebiegającej przez las na obszarze Natura 2000. Uczniowie przygotowują argumenty do dyskusji na podstawie wiadomości zawartych w e‑materiale oraz wybranych źródeł internetowych.

  2. Uczniowie w grupach przeprowadzają dyskusję zgodnie z przydzielonymi rolami. Nauczyciel moderuje dyskusję, zwracając uwagę na wypracowanie kompromisu, a nie eskalację konfliktu (w razie potrzeby podsuwa rozwiązania).

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie, pracując w parach, wykonują polecenia do filmu: nr 2 („Wyjaśnij, jakie znaczenie mają lokalne organizacje chroniące środowisko”) oraz nr 3 („Wyjaśnij, na czym polega czynna ochrona środowiska”).

  2. Uczniowie wykonują ćwiczenie nr 6 z sekcji „Sprawdź się” (w którym mają za zadanie – na podstawie podanych danych – wykonać wykres obrazujący sfery działań organizacji ekologicznych). Wybrane osoby omawiają swój wykres na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Wykonaj ćwiczenia od 1 do 5 oraz 7 i 8 z sekcji „Sprawdź się”.

  2. Opisz, jakie działania podejmujesz lub zamierzasz podjąć, by ochronić dziedzictwo przyrodnicze.

Materiały pomocnicze:

  1. Witryna internetowa GDOS o sieci Natura 2000.

R1TuySEkX0nqF

Załącznik 1. Opis ról w dyskusji.
Plik PDF o rozmiarze 173.62 KB w języku polskim

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania filmu:

  1. Film można wykorzystać na lekcji WOS lub godzinie wychowawczej.