Autorka e‑materiału: Anna Lech

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Helpful Assistants / Pomocni sprzedawcy

Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, II.5, II.7, III.1, III.3, III.4, III.6, V.1, V.4, VII.8, VII.15, XIII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  4. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z zakupami i obsługą klienta.

  2. Uczeń wie jakich środków leksykalnych użyć podczas zakupów w charity shop.

  3. Uczeń umie scharakteryzować pracę w charity shop.

  4. Uczeń opisuje zasady działania organizacji charytatywnych.

  5. Uczeń potrafi przeanalizować i przedstawić plusy i minusy pracy w charakterze wolontariusza w organizacji charytatywnej.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje społeczne i obywatelskie, pogłębia wrażliwość na kwestie społeczne, takie jak nierówności ekonomiczne. 

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat organizacji charytatywnych.

  3. Uczeń rozwija świadomość własnych możliwości zaangażowania się w działalność charytatywną jako wolontariusz/wolontariuszka.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. praca z tekstem

  2. ćwiczenia przedmiotowe

  3. praca z audiobookiem

  4. dyskusja w parach

  5. dyskusja klasowa

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. karty ćwiczeń interaktywnych

  2. plik audio

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Przed lekcją uczniowie wynotowują trzy cele charytatywne, które uważają za najważniejsze i zapisują uzasadnienie. Wyszukują podstawowe informacje o lokalnych, krajowych, europejskich lub ogólnoświatowych organizacjach, które na tych celach się skupiają.

  2. Na początku lekcji uczniowie prezentują najbardziej, według nich, wartościowe cele i wymieniają organizacje. Podają własne przykłady.

  3. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrażenia z definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Charity Shops i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do właściwych fragmentów tekstu.

  3. Uczniowie uzupełniają na tablicy multimedialnej zdania w Exercise 4 (Przeczytaj).

  4. Nauczyciel podkreśla zdanie: Nowadays used things are called pre‑owned or even pre‑loved, a następnie uczniowie w niewielkich grupach rozmawiają na temat tego, które z posiadanych przez nich rzeczy mogliby oddać do charity shop. Reprezentanci grup relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.

  5. W ramach przygotowania do pracy z nagraniem uczniowie łączą wyrażenia w Exercise 1 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  6. Uczniowie słuchają nagrania i oceniają, czy zdania w Exercise 2 (Plik audio) są prawdziwe, czy fałszywe. Podają odpowiedzi na forum klasy.

  7. Uczniowie ponownie słuchają nagrania i grupują czynności w Exercise 3 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  8. Uczniowie wykonują w parach Exercise 45 (Plik audio). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

Pracując w parach, uczniowie rozmawiają i odpowiadają na pytania: 

  • Would you like to work as a volunteer?

  • What are the pluses and the minuses of the job?

  • Would you like to work in a charity shop such as the one described by Vanessa? Why? Why not?

Po zakończeniu rozmów podają na forum klasy argumenty dotyczące plusów i minusów pracy wolontariusza/wolontariuszki.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You and your schoolmates are planning to organise a garage sale to raise money for an animal shelter. Prepare an ad in which you:

  • explain what you want to raise money for;

  • ask your schoolmates to donate used items for the garage sale;

  • inform when and where the event will take place.

Your ad should be 50 –120 words long.

  1. Uczniowie słuchają nagrania z e‑materiału i dopisują akapit na temat najbardziej, z perspektywy Vanessy, wyjątkowego i pamiętnego dnia w jej karierze. Polecenie:  Listen to the podcast in e‑materiał again. Write an additional paragraph describing your most memorable day at the charity shop. Here are some possible events to describe: serving an unusual customer, breaking something, finding a treasure item, etc.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie słuchają nagrania z e‑materiału i dopisują akapit na temat najbardziej, z perspektywy Vanessy, wyjątkowego i pamiętnego dnia w jej karierze. Polecenie: Listen to the podcast in e‑materiał again. Write an additional paragraph describing your most memorable day at the charity shop. Here are some possible events to describe: serving an unusual customer, breaking something, finding a treasure item, etc.