Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Inside a Shopping Mall / Wizyta w centrum handlowym
Grupa docelowa: klasa 8 SP
Podstawa programowa:
cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
treść nauczania – cele szczegółowe I.7, II.5, III.4, III.6, V.2, V.5, V.6, V.7
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
[K2] Kompetencje w zakresie wielojęzyczności.
[K4] Kompetencje cyfrowe.
[K5] Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze sklepami i zakupami.
Uczeń potrafi opisać wizytę w centrum handlowym i sposoby korzystania z jego oferty.
Uczeń rozróżnia shopping mall od department store.
Uczeń potrafi uzasadnić swoje preferencje spędzania czasu w centrum handlowym.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zakupów.
Uczeń kształtuje świadomość schematów konsumenckich.
Strategie uczenia się::
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście);
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części);
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu).
Metody/techniki nauczania::
podejście komunikacyjne;
metoda kognitywna;
grywalizacja, konstruktywizm;
konektywizm;
podejście humanistyczne.
Formy zajęć::
praca w parach;
praca w grupach;
praca indywidualna;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne::
gra edukacyjna;
zestaw ćwiczeń interaktywnych.
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie What do you do when you go to the shopping mall? (Przeczytaj) i pyta uczniów: Do you like shopping? Do you go to shopping malls? What do you usually do there? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrazy z ilustracjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst What We Do at the Shopping Mall i sprawdzają, czy zaproponowane przez nich w pkt. 1 fazy wprowadzającej sposoby spędzania czasu w centrum handlowym pokrywają się z tymi podanymi w tekście.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiedni fragment tekstu.
Uczniowie uzupełniają luki w Exercise 4 (Przeczytaj) i odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Pracując w parach, uczniowie rozmawiają, relacjonując sobie nawzajem swoją ostatnią (prawdziwą lub wymyśloną) wizytę w centrum handlowym: The last time I went to a shopping mall, I first did X, then did Y…
W ramach przygotowania do pracy z multimedium, uczniowie rozmawiają na forum klasy na temat zdjęcia How much do you know about shopping malls? (Gra edukacyjna) a następnie łączą wyrażenia w Exercise 1 (Gra edukacyjna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel wyświetla na tablicy pierwszy poziom krzyżówki (Gra edukacyjna) Kolejne osoby odczytują definicje i nanoszą odpowiedzi na tablicę. Następnie, w parach rozwiązują drugi poziom krzyżówki i nanoszą odpowiedzi na tablicę. Trzeci poziom krzyżówki rozwiązują wspólnie z nauczycielem na tablicy.
Na podstawie informacji z gry uczniowie wykonują w parach na urządzeniach mobilnych Exercise 2, 3 i 4 (Gra edukacyjna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w grupach trzy-, czteroosobowych, zbierając argumenty dla obu wersji odpowiedzi na pytanie: What are the pluses and minuses of spending time at shopping malls? Po zakończeniu pracy każda grupa prezentuje listę plusów i minusów spędzania czasu w centrach handlowych, a nauczyciel zapisuje pomysły na tablicy. Uczniowie decydują, które argumenty są najbardziej przekonujące. Which arguments for or against do you find the most convincing? Why? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Pozostając w grupach, uczniowie odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się): Do you like shopping? (Why/why not?) How often do you go shopping? / What shops do you usually visit? Why? / What shops don't you like to visit at all? Why? Po zakończeniu rozmów, przedstawiciele grup relacjonują opinie kolegów i koleżanek na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
Yesterday there was the grand opening of a new shopping mall in your town. You went to see it. Write an email to your friend from England, in which:
tell him/her what shops one can find in the mall;
inform him/her whether there’s a food court;
describe what part of the mall was your favourite.
Your answer should be 50–120 words long.
Uczniowie dopisują dwa dodatkowe hasła do krzyżówki.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie piszą własne zdania ze słownictwem z trzeciego poziomu krzyżówki.