Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Jerzy Ginter i Michał Kurek |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Właściwości fal |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy - rozszerzenie zapisu podstawy programowej |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres podstawowy |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | strategia eksperymentalno‑obserwacyjna - dostrzeganie i definiowanie problemów oraz odkrywanie rzeczywistości poprzez eksperymenty |
Metody nauczania: | pogadanka, wykład informacyjny, analiza pomysłów |
Formy zajęć: | praca w parach, praca indywidualna |
Środki dydaktyczne: | siatka dyfrakcyjna i laser, płyty CD, piłki kauczukowe, płytkie naczynia napełnione wodą, linijki – po jednym na parę |
Materiały pomocnicze: | e‑materiał „Jakie charakterystyczne właściwości wykazują fale?” |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Uczniowie zostają podzieleni na pary. Każda para dostaje zestaw: płytę CD, piłkę kauczukową, płytkie naczynie z wodą i linijkę. Mają za zadanie przy pomocy dostępnych narzędzi sprawdzić, w jaki sposób fale odbijają się od ścian naczynia. Najpierw sprawdzają, w jaki sposób odbija się piłka kauczukowa, a następnie szukają analogii w odbiciu fali na wodzie od ścian naczynia. Linijka może posłużyć do wytworzenia płaskiej fali. | |
Faza realizacyjna: | |
Na poziomie klasy nauczyciel podsumowuje wnioski, jakie uczniowie wyciągnęli na temat odbijania się fal. Wprowadza prawo odbicia, definiując normalną, kąt padania i kąt odbicia. Następnie przy pomocy lasera demonstruje prawo załamania na granicy powietrze – woda. Uczniowie przedstawiają pomysły na zależność między kątem padania a kątem załamania. Nauczyciel sprawdza ich pomysły kierując światło lasera pod różnymi kątami. Następnie wprowadza zależność opisującą kąty padania i załamania. | |
Faza podsumowująca: | |
W ramach utrwalenia zdobytych wiadomości uczniowie rozwiązują zadania 1, 3, 5 i 8 z zestawu ćwiczeń. | |
Praca domowa: | |
W ramach pracy domowej uczniowie rozwiązują zadania 4, 6 i 7 z zestawu ćwiczeń. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Multimedium może posłużyć do wprowadzenia właściwości fal, sprawdzenia umiejętności rozróżniania ich. |