Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Ela Borowiec
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: I'm a Firefighter! / Jestem strażakiem/strażaczką
Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.4, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 4.1, 4.4, 5.1, 7, 9, 10.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa wybrane zawody.
Uczeń informuje, kto wykonuje dany zawód.
Cele motywacyjne:
Uczeń poznaje nazwy zawodów, z uwzględnieniem faktu czy jest to mężczyzna czy kobieta.
Uczeń rozwija refleksję na temat tego, jaki zawód w przyszłości chciałby wykonywać.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel przygotowuje magiczne pudełko z rekwizytami, takimi jak w historyjce z e‑materiału: stetoskop, czapka policyjna mikrofon, wiaderko, fartuch, narzędzie/klucz (najlepiej plastikowy).
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje zawodów z Exercise 1 (Przeczytaj), odtwarza nagrania, a dzieci powtarzają chórem nazwy zawodów. Następnie nauczyciel wykłada z magicznego pudełka rekwizyty, modeluje nazwę i wskazuje, który z zawodów z ćwiczenia używa danej rzeczy. Po czym nauczyciel rozkłada na biurku przedmioty z pudełka. Ponownie wskazuje kolejne ilustracje i wypowiada nazwy zawodów, a dzieci powtarzają chórem. Wskazuje biurko i pyta: What does a firefighter/nurse/doctor use? Rzutem piłeczki nauczyciel wybiera ucznia spośród zgłaszających się ochotników. Dziecko podchodzi do biurka i wskazuje przedmiot, na prośbę nauczyciela umieszcza go w jakimś miejscu w sali (np. na parapecie albo pod drzwiami). W ten sposób wszystkie przedmioty zostają rozmieszczone w sali.
Nauczyciel odtwarza dowolny utwór muzyczny i zachęca dzieci do tańczenia. Co jakiś czas zatrzymuje muzykę i wypowiada nazwę zawodu z Exercise 1 (Przeczytaj). Wówczas uczniowie muszą podejść do reprezentującego zawód rekwizytu.
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je zanim padnie nazwa zawodu i prosi dzieci o dokończenie zdań.
Uczniowie siadają w kręgu. Na środku rozłożone są rekwizyty. Rzutem piłeczki nauczyciel wybiera ucznia, którego zadaniem jest pomyśleć o wybranym zawodzie i przedstawić go za pomocą gestów. Następnie pyta pozostałych: Who is she/he? Uczniowie odpowiadają np.: She is a firefighter.
Uczniowie wracają do ławek. Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 2 (Przeczytaj), a uczniowie powtarzają zdania i zaznaczają prawidłowe odpowiedzi na urządzeniach mobilnych. Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj) i prosi uczniów, aby wstali od ławek i stanęli w dwóch drużynach: dziewczynki i chłopcy. Na zmianę reprezentanci drużyn odczytują z tablicy zdania z ćwiczenia. Jeśli zdanie dotyczy dziewczynek (zawiera she), drużyna dziewczynek podskakuje i głośno woła she. Jeśli zdanie dotyczy chłopców (zawiera he), drużyna chłopców podskakuje i głośno woła he. Przedstawiciel odpowiedniej płci zaznacza prawidłową odpowiedź na tablicy.
Uczniowie w parach wykonują na urządzeniach mobilnych Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Ochotnicy nanoszą rozwiązanie na tablicę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację interaktywną (Ilustracja interaktywna). Chętni uczniowie podchodzą do tablicy i odtwarzają kolejne nagrania demonstrując gest przedstawiający dany zawód, np. dynamiczne polewanie wodą dla She's a firefighter. Pozostałe dzieci naśladują gest, a następnie, po ponownym odtworzeniu nagrania powtarzają zdanie She's a firefighter i wykonują odpowiedni gest.
Następnie nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Odtwarza kolejno zdania z ćwiczenia a uczniowie wybierają ilustrujący zdanie obrazek w następujący sposób: stają obok ławki i jeśli prawidłowo ilustrującym dany zawód jest obrazek z lewej strony, podnoszą lewą rękę i lewą nogę, jeśli zaś za poprawny uważają obrazek po stronie prawej podnoszą prawą rękę i prawą nogę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Ponownie dzieli uczniów na grupy ze względu na płeć, podobnie jak w punkcie 5, i prosi o reagowanie podskokiem i okrzykiem, ale tym razem to chłopcy mają krzyknąć she, a dziewczynki he, jeśli taki zaimek pasuje do danego zdania w ćwiczeniu. Przedstawiciele grup nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w parach. Każda para wykonuje 5 kart z nazwami zawodów z e‑materiału. Na zmianę losują karty. Osoba, która wylosowała kartę, nie patrzy, co jest na niej napisane, tylko przykłada ją do czoła, napisem w stronę kolegi/koleżanki. Zadaniem partnera jest przedstawić gestami dany zawód tak, żeby osoba trzymająca kartę go odgadła. Dzieci powtarzają zgadywankę kilka razy, zamieniając się rolami.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze:
Miękka piłeczka, dowolny utwór muzyczny, magiczne pudełko zawierające stetoskop, mikrofon, wiaderko, fartuch, narzędzie/klucz (najlepiej plastikowy).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie pracują w parach. Na zmianę literują, pisząc palcem na plecach kolegi/koleżanki, nazwy zawodów z ilustracji interaktywnej.