Autorki e‑materiału: Marta Mrozik

Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: My Senses / Moje zmysły

Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.11, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 4.1, 6.2, 6.3, 7, 8.1

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa wybrane części ciała.

  2. Uczeń nazywa zmysły, którymi posługuje się na co dzień.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija wiedzę na temat zmysłów.

  2. Uczeń rozwija świadomość własnego ciała.

Strategie uczenia się

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem/filmem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w grupach

  2. praca w parach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed lekcją nauczyciel przygotowuje dowolny utwór muzyczny, magiczną torbę, w której znajdują się bębenek, cytryna i czekolada lub jakakolwiek przekąska, która prezentuje wszystkie ograniczenia zdrowotne i dietetyczne dzieci w klasie.

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy obrazki przedstawiające części ciała z Exercise 1 (Przeczytaj) i pyta: What is this?, a dzieci odpowiadają. Następnie nauczyciel modeluje nazwy i prosi: Show me your nose/eyes/tongue/ears/hand. Dzieci wskazują daną część ciała i powtarzają jej nazwę.

  2. Dzieci stają lub siadają w kole. Nauczyciel rzuca piłeczkę do wybranego ucznia i mówi np.: Show me your eyes. Uczeń wykonuje polecenie i mówi: My eyes, następnie odrzuca piłeczkę do kolejnej osoby, wydając jej podobne polecenie, np.: Show me your hands.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie słuchają nagrania dialogów (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.

  2. Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je po kluczowych zdaniach (I can see with my eyes) oraz pytaniach (What can you do with your eyes?). Prosi uczniów o powtórzenie danego zdania lub pytania.

  3. Dzieci stają w kole. Nauczyciel zaprasza je do zabawy w My senses. Nauczyciel pyta: What can you you do with your eyes? Dzieci odpowiadają: I can see with my eyes. Wówczas nauczyciel mów: Look around. What can you see? Dzieci zgłaszają się do odpowiedzi.

    Następnie nauczyciel mówi: Now let’s check your other senses. What can you do with your ears? Dzieci odpowiadają: I can hear with my ears. Wówczas nauczyciel mówi: Close your eyes and listen. Wyjmuje bębenek, uderza w niego i pyta: What can you hear? (A drum).

    Nauczyciel mówi: Now let’s check your other senses. What can you do with your nose? Dzieci odpowiadają: I can smell with my nose. Wówczas nauczyciel mówi: Close your eyes and smell. Wyjmuje cytrynę (przekrojoną), podchodzi do dzieci, tak żeby każdy poczuł jej zapach: What can you smell? (A lemon).

    Nauczyciel mówi: Now let’s check your other senses. What can you do with your hands? Dzieci odpowiadają: I can touch with my hands. Wówczas nauczyciel mówi: Please, touch the floor. Is it warm or cold? Dzieci odpowiadają.

    Nauczyciel mówi: What can you do with your tongue? Dzieci odpowiadają: I can taste with my tongue. Nauczyciel częstuje dzieci zdrową przekąską.

  4. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Wskazuje kolejne części ciała na rysunku i je nazywa, a dzieci pokazują na swoje uszy, oczy, nos, ręce lub wystawiają język, w zależności od tego, co usłyszą. Następnie nauczyciel wskazuje kolejne wyrazy, odczytuje je i ponownie prosi dzieci o pokazanie danej części ciała. Na koniec uczniowie w parach przeciągają na urządzeniach mobilnych nazwy części ciała w odpowiednie miejsca na rysunku w ćwiczeniu.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytuje kolejne zdania i prosi uczniów o dotknięcie opisywanej części ciała. Ochotnik przy tablicy łączy zdanie z odpowiednim obrazkiem.

  6. Nauczyciel odtwarza dowolny utwór muzyczny, a dzieci tańczą lub swobodnie poruszają się po klasie. Co jakiś czas nauczyciel zatrzymuje nagranie i wydaje polecenia związane ze zmysłami, które wprowadza i demonstruje przed zabawą:

    - Touch your desk.

    - Smell the air.

    - Show me you tongue.

    - Touch your ears.

    - Wave your hands.

  7. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 1 (Film) i pyta: What can you see? Can you see a fish? Dzieci odpowiadają gestem kciuka w górę i powtarzają: I can see a fish, jeśli dana rzecz widnieje na ilustracjach, lub kciuka w dół, mówiąc np.: I can’t see a teddy, jeśli nazwanej przez nauczyciela rzeczy nie ma na ilustracjach. Nauczyciel pyta w ten sam sposób o kolejne rzeczy z ćwiczenia. Następnie uczniowie samodzielnie zaznaczają odpowiedzi na urządzeniach mobilnych i nanoszą je na tablicę.

  8. Nauczyciel wyświetla na tablicy film z e‑materiału dwa razy. Następnie wyświetla zdania z Exercise 2 (Film), odczytuje je i prosi dzieci, aby odpowiedziały gestami. Jeśli dzieci uważają, że zdanie jest prawdziwe, wstają obok krzesełek i mówią: Yes, it’s true. Jeśli fałszywe, wystawiają język, a następnie mówią: No, it’s false.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy zdania z Exercise 3 (Film). Pyta uczniów:

    What can you do with ears? Uczniowie, dotykając uszu, mówią: Hear lub I can hear with my ears. W ten sposób nauczyciel pyta o pozostałe zmysły. Następnie uczniowie w parach uzupełniają zdania na urządzeniach mobilnych i na tablicy. Na tablicy dorysowują części ciała wymieniane w zdaniach w ćwiczeniu.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze:

Dowolny utwór muzyczny, magiczna torba, w której znajdują się bębenek, cytryna i czekolada lub jakakolwiek przekąska, która uwzględnia wszystkie ograniczenia zdrowotne i dietetyczne dzieci w klasie.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie wykonują autoportret i opisują części ciała nazwami zmysłów, np.: tworząc strzałkę do ręki, dodają wyraz touch. Następnie lub na kolejnej lekcji, korzystając z autoportretów jako map pojęć, opowiadają o sobie: I can touch with my hands,I can smell with my nose etc.