Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV.

Czas trwania zajęć – 45 min

Przedmiot nauczania – język polski

Etap edukacyjny – szkoła podstawowa, klasa szósta.

Temat: Dlaczego wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły?

1. Cele i zadania lekcji:

Uczeń potrafi:

- wymienić postacie występujące w utworze;

- odszukać w tekście wygłaszane przez nich role;

- czytać tekst z podziałem na role;

- wypisać z utworu cechy postaci (zajączka);

- interpretować wskazane fragmenty utworu;

- wyjaśnić, na czym polega problem w utworze;

- ocenić postawę przyjaciół (na podstawie wiersza);

- omówić morał zawarty w bajce;

- zaprezentować własne opinie na temat zachowań charakteryzujących przyjaciół;

- wyciągnąć wnioski z wcześniejszych rozważań;

- pracować metodą metaplanu.

2**. Metody:**

- praca indywidualna, praca zbiorowa;

- metoda metaplanu (wprowadzenie);

- graficzne przedstawienie cech („zajączek”, „serduszko”).

3**. Materiały**:

- tekst wiersza pt. Przyjaciele, autorstwa Ignacego Krasickiego;

- materiały papiernicze: arkusz papieru, mazaki;

- ankieta ewaluacyjna dla ucznia.

4. Przebieg lekcji:

Czynności wstępne:

- Witam uczniów, sprawdzam listę obecności, zapisuję temat lekcji na tablicy.

Faza realizacyjna:

a) Zapoznanie uczniów z celami i zadaniami lekcji.

b) Rozdanie przez nauczyciela tekstu utworu, który uczniowie będą omawiać w czasie zajęć. Prezentacja tekstu pt. Przyjaciele Ignacego Krasickiego*.*

c) Wyszukiwanie postaci występujących w tekście. Podział utworu na role. Odczytanie wiersza z podziałem na role.

d) Wypisanie z utworu cech zajączka, np. w następującej formie:

Młody

R1JVKXcQXSUah
R9dcVEjv1zStF
RlzVgmvdVvCkC
R1BV0l0I1s8vv

Przyjaciel wszystkich

Beztroski

R10JNoZ8a1Pts

Lubiany Grzeczny

R3DpHsosaro9d

Miły Rozkoszny

e) Wspólne wypełnianie arkusza metaplanu (pierwsze zetknięcie uczniów z tą metodą pracy):

- Przedstawienie przez nauczyciela tematu dyskusji (temat ten jest jednocześnie tematem zajęć).

- Podział plakatu na sfery: Jak było? Jak powinno być? Dlaczego nie było tak, jak powinno być? Wnioski.

- Wspólne wypełnianie sfer. Wyjaśnienia. Omówienie cech poszczególnych zwierzątek, ich motywów postępowania.

- Zebranie wniosków.

Metaplan przyjmuje np.: taką formę zapisu:

Problem: Dlaczego wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły?

Jak było? Jak powinno być?

- zwierzęta nie pomogły zajączkowi - powinny bezwzględnie udzielić

w potrzebie; zajączkowi pomocy;

- zawiodły jego zaufanie; - żadne sprawy nie są ważne,

- przyczyniły się do śmierci gdy ktoś potrzebuje pomocy;

przyjaciela. - nie można zawieść przyjaciela

w potrzebie;

- prawdziwych przyjaciół poznaje

się w biedzie.

Dlaczego nie było tak, jak być powinno?

- zwierzęta bały się zaatakowania przez psy (tchórzostwo);

- nie rozumiały, na czym polega przyjaźń (niedojrzałość);

- były fałszywymi przyjaciółmi, samolubami (egoistami).

Wnioski:

Prawdziwy przyjaciel powinien być:

- szczery;

- wierny;

- życzliwy;

- oddany;

- pomocny;

- koleżeński;

- uczciwy;

- niezawodny;

- dobry;

- troskliwy;

- uczynny;

- serdeczny;

- godny zaufania.

Faza podsumowująca

Utrwalenie wiadomości - Pytam uczniów, czy wszystko jest dla nich zrozumiałe. Pytam ich, jak sądzą, czy prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie? I co to właściwie oznacza?

5. Praca w domu:

Czy Twoim zdaniem, życie potwierdza smutną prawdę, wynikającą z historii zajączka, że na przyjaciół nie można liczyć? Uzasadnij odpowiedź w kilku zdaniach.

6. Ankieta ewaluacyjna dla ucznia:

a) Jak oceniasz poznaną metodę pracy?

b) Czego nauczyłeś się na dzisiejszych zajęciach?

c) Jakie wnioski można wysnuć na podstawie historii poznanej w czasie lekcji?

R10h10aXNP9rs

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 48.00 KB w języku polskim