Długość okręgu, pole koła – rozwiązywanie zadań
Scenariusz lekcji: Długość okręgu, pole koła – rozwiązywanie zadań.
Nazwa i nr programu: Matematyka z plusem DKW –4014 – 139/99
Cel ogólny zajęć:
rozwiązywanie zadań związanych z obliczaniem długości okręgu i pola koła.
Cele szczegółowe zajęć:
Uczeń:
oblicza długość promienia koła,
oblicza długość średnicy koła,
definiuje i oblicza pole koła,
oblicza długość okręgu.
Umiejętności ponadprzedmiotowe:
Umiejętność efektywnego i skutecznego współdziałanie w grupie.
Umiejętność skutecznego porozumiewania się.
Metody i techniki pracy:
Praca w grupach: gra „Prawda – fałsz”.
Praca samodzielna.
Dyskusja.
Środki dydaktyczne:
Papierowa plansza A4, na której znajduje się 5 pól: „KARTY”, „PRAWDA”, „FAŁSZ”, „BRAK DECYZJI” i „?”.
Zestaw kart z działaniami (zał. 1).
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Czynności organizacyjne. Nauczyciel dzieli klasę na 4–osobowe grupy. Wyjaśnia zasady gry „Prawda – fałsz”. Rozdaje plansze do gry i karty z zadaniami.
Faza właściwa:
Uczniowie przypominają wzory na pole koła i obwód okręgu. Ta wiedza przyda im się do gry. Przystępują do niej. Po upływie określonego czasu grupy prezentują swoje wyniki.
Wspólnie wyjaśniane są wszelkie wątpliwości, szczególnie przykłady z tych kart, które zostały położone na pola „BRAK DECYZJI” i „?”.
Ewaluacja
Nauczyciel rozdaje karty samooceny. (zał. 2)
Uczniowie uzupełniają karty samooceny.
Opis gry „Prawda – fałsz”:
Przygotowane karty połóżcie na polu oznaczonym „KARTY” pustą stroną do góry.
Każdy z was kolejno wyciąga po jednej karcie i odczytuje głośno umieszczone na nich teksty.
Cała grupa musi zdecydować, czy przeczytana odpowiedź, jej zdaniem, jest prawdą czy fałszem i następnie karta wędruje odpowiednio na pole „PRAWDA” lub „FAŁSZ”.
Jeżeli w przewidzianym czasie nie dojdziecie do porozumienia, należy odłożyć kartę na pole „BRAK DECYZJI”.
Możecie również dojść do wniosku, że posiadacie zbyt mało informacji, aby podjąć decyzję. W tym przypadku karta odkładana jest na pole „MAŁO INFORMACJI” („?”).
ZAŁĄCZNIK 1
Koło o promieniu 3,5 dm ma średnicę równą 7 dm. | |
Średnica koła o promieniu 4 m jest równa 2 m. | |
Promień koła o średnicy 3 cm jest równy 6 cm. | |
Pole koła o promieniu 4 cm równa się cm. | |
Pole koła, którego promień jest równy cm, wynosi 3 cmIndeks górny 22. | |
Obwód koła o polu równym wynosi . | |
Pole koła, którego promień jest równy cm, wynosi 9 cm. | |
Pole koła o promieniu 4 jest cztery razy większe od pola o promieniu | |
Okrąg o promieniu 5,8 cm ma długość 11,6 cm. | |
Obwód koła o polu 0,25 mmIndeks górny 22 wynosi mm. | |
Pole koła o obwodzie 0,12 mm jest równe 0,36 mm. | |
Średnica koła o obwodzie wynosi . | |
Różnica między długością okręgu o promieniu 15 m a obwodem koła o promieniu 3 m mniejszym jest równa . | |
Koło o polu cmIndeks górny 22 ma większy promień od koła o obwodzie . |
ZAŁĄCZNIK 2
Karta samooceny
Imię i nazwisko ucznia............................................................. klasa II....... Tematyka: Długość okręgu, pole koła – rozwiązywanie zadań. | |||
Czy potrafię: | Obliczam, ale często popełniam błędy | Czasami popełniam błędy | Prawie zawsze wykonuję bezbłędnie |
Obliczać promień koła, gdy dana jest średnica? | |||
Obliczać promień okręgu, gdy dane jest pole? | |||
Obliczać promień okręgu, gdy dany jest obwód? | |||
Obliczać średnicę koła, gdy dany jest promień? | |||
Obliczać obwód koła, gdy dana jest średnica? | |||
Obliczać obwód koła, gdy dany jest promień? | |||
Obliczać obwód koła, gdy dane jest pole koła? | |||
Obliczać pole koła, gdy dany jest promień? | |||
Obliczać pole koła, gdy dana jest średnica? | |||
Obliczać pole koła, gdy dany jest obwód koła? |