Dobór stroju w zależności od specyfiki zajęć i warunków atmosferycznych. Gry i zabawy z piłką siatkową

Scenariusz lekcji, II etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

–––––––––––––––––––––––––––––––––

Wymagania szczegółowe:

4. Bezpieczna aktywność fizyczna i higiena osobista

4.6 Uczeń dobiera strój i obuwie sportowe do ćwiczeń w zależności od miejsca zajęć oraz warunków atmosferycznych

Adresat: Uczniowie IV‑VI klasy

Czas trwania: 45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

  • zna właściwości strojów sportowych

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

  • dobiera właściwy strój sportowy

  • wykonuje ćwiczenia oswajające z piłką

  • uczestniczy w grach i zabawach z piłką

Cele szczegółowe w zakresie postaw

Uczeń:

  • rozumie konieczność dostosowania stroju do miejsca i rodzaju aktywności.

Metody nauczania: zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisła

Formy i miejsce zajęć

Formy nauczania: frontalna, zajęć w zespołach z dodatkowymi zadaniami, grupowa, indywidualna

Miejsce ćwiczeń: hala sportowa, boisko, teren

Przybory i przyrządy: Szarfy, piłki siatkowe, laptop, rzutnik.

Zasoby multimedialne

  1. prezentacja multimedialna: „Strój sportowy”

  2. zestaw ilustracji: „Zastosowanie stroju sportowego”

Opis przebiegu zajęć

Tok

Opis przebiegu zajęć

Uwagi organizacyjno – metodyczne

Część wstępna 10 – 15 minut

  1. Czynności organizacyjno‑porządkowe

Zbiórka w szeregu, przywitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Zapoznanie uczniów
z tematem i zadaniami lekcji.

Obejrzenie i omówienie prezentacji.

  1. Rozgrzewka

  • Zabawa ożywiająca – „Ogonki”

Zabawa odbywa się w obrębie boiska do siatkówki. Zadaniem uczestników jest wzajemne zabieranie sobie ogonków. Kto straci ogonek schodzi z boiska
i wykonuje 20 „brzuszków”, a następnie
w oczekiwaniu na koniec zabawy truchta wokół boiska, utrudniając tym samym jego wyciagnięcie przeciwnikowi.

  • Zabawa ożywiająca – „Wiewiórki”

Nauczyciel prosi uczniów o rozłożenie szarf na całej powierzchni boiska. Szarfy imitują dziuple wiewiórek, a sami uczniowie wcielają się w rolę wiewiórek. Uczniowie na sygnał nauczyciela, muszą jak najszybciej wskoczyć do najbliższej dziupli. Utrudnienie polega na tym, że dziupli jest o 5 mniej od wiewiórek. Uczniowie, którzy nie zdążą wskoczyć do dziupli, wykonują zadanie dodatkowe – 3 pompki.

Ćwiczenia indywidualne:

  • Krążenia ramion: oburącz w przód i w tył, naprzemiennie w przód i w tył (po 10x),

  • wymachy ramion w przód i w tył (10x),

  • wymachy ramion w bok (10x),

  • krążenia bioder w prawą i lewą stronę (po 10x),

  • krążenia kolan do wewnątrz, na zewnątrz, w lewą
    i prawą stronę (po 10x),

  • skoki: obunóż, na lewej i prawej nodze (po 10x),

  • stojąc, krążenia nadgarstkami do wewnątrz i na zewnątrz (po 10x),

  • stojąc, ręce wyprostowane przed siebie pod kątem 90 stopni; równoczesne unoszenie i opuszczanie dłoni w maksymalnym zakresie ruchowym stawu nadgarstkowego (10x),

  • stojąc, krążenie nadgarstków zsynchronizowane
    z krążeniem – na zmianę – prawej i lewej nogi
    w stawie skokowym (po 6x każda noga),

  • stojąc, ramiona ugięte przed klatka piersiową, dłonie złączone – naciskanie na siebie dłońmi, a następnie szeroko rozstawionymi palcami.

Ustawienie w szeregu

Dzieci w dowolnym siadzie.

Prezentacja multimedialna

Nauczyciel rozdając uczniom szarfy, prosi
o ich włożenie z tyłu spodenek (1/5 ich długości).

W trakcie zabawy nie można przytrzymywać swojego ogonka.

Nauczyciel zmienia zadania dodatkowe.

Ustawienie w rozsypce.

Część główna 25 – 30 minut

Nauczyciel rozmawia z dziećmi nt. stroju i obuwia sportowego z uwzględnieniem miejsca i rodzaju aktywności fizycznej, a także warunków pogodowych. Pyta dzieci, jak powinien wyglądać właściwy strój sportowy ucznia w zależności od miejsca ćwiczeń (sala sportowa, boisko szkolne, basen), a także, czy wiedzą jakie są rodzaje strojów sportowych w różnych dyscyplinach sportowych. Prosi uczniów o opisanie stroju zawodnika siatkówki.

Ćwiczenia indywidualne z piłką

  • W truchcie, krążenia piłką wokół bioder w lewą
    i prawą stronę,

  • w truchcie, kozłowanie piłki prawą i lewą ręką,

  • w truchcie, przerzucanie piłki zza pleców do przodu,

  • w truchcie, przerzucanie piłki nad głową z lewej ręki do prawej,

  • w truchcie, wysoki podrzut piłki do góry i chwyt
    w wyskoku,

  • w marszu, przekładanie piłki pod uniesioną i zgiętą w kolanie lewą i prawą nogą,

  • w marszu, ósemkowe przekładanie piłki pod nogą wykroczną,

  • w marszu, toczenie piłki pod nogą wykroczną,

  • w marszu, wysoki podrzut piłki w górę,
    a następnie bokserskie uniki (ruchy w formie uproszczonej, wcześniej zademonstrowane przez nauczyciela) z boku na bok pod odbijającą się piłką,

  • w postawie wysokiej, wyrzut piłki nad siebie i, po wykonaniu przysiadu, chwyt piłki w dłonie ułożone w tzw. „koszyczek”,

  • w postawie wysokiej, wyrzut piłki do góry i obrót
    o 360 stopni, zakończony chwytem w dłonie ułożone w „koszyczek”,

  • w postawie wysokiej, wyrzut piłki nad siebie
    i wykonanie skłonu w przód i zamortyzowanie opadającej piłki przedramionami ułożonymi
    w pozycji do odbicia oburącz sposobem oburącz dolnym, zakończone chwytem piłki.

Gry i zabawy z piłką

  • Trójkowa odbijanka

Każdy zespół ma jedną piłkę. Zadaniem uczniów jest jak najdłuższe odbijanie piłki dowolnym sposobem.

  • Celność

Uczniowie w parach leżą przodem zwróceni twarzą do siebie w odległości 4 m. W tej pozycji starają się równocześnie toczyć piłki w swoim kierunku z intencją trafienia jedna o drugą (powtarzają do 3 trafień).

Następnie siadają w siadzie prostym rozkrocznym
w odległości 5 m i w ten sam sposób również próbują doprowadzić do zderzenia piłek, powtarzają do 3 trafień. Kolejna zmiana polega na ustawienie się naprzeciw siebie w pozycji stojącej i próbie wzajemnego trafienia piłkami po rzucie sprzed klatki piersiowej, a następnie zza głowy.

  • 10 podań

Gra polega na wymianie między członkami drużyny 10 podań, w taki sposób, aby przeciwnik nie miał w ich trakcie kontaktu z piłką i aby piłka nie dotknęła podłoża. Jeśli dłoń przeciwnika muśnie piłkę lub piłka dotknie podłoża wynik się zeruje. Jeśli przeciwnik przechwyci piłkę wynik również się zeruje i zaczyna się naliczanie punktów dla przeciwników.

Dzieci w rozsypce.

Zestaw ilustracji.

Nauczyciel rozdaje piłki siatkowe. Dzieci poruszają się po obwodzie koła.

Nauczyciel dzieli uczniów na zespoły trzyosobowe.

piłka

Uczniowie dobrani
w pary. Każdy ma piłkę

Nauczyciel dzieli uczniów na dwa zespoły.

Punktacja polega na tym, że każde podanie oznacza 1 punkt. 10 podań to 10 punktów. Np. Jeżeli po
7 podaniu piłka dotkanie podłoża to drużyna ma
0 punktów.

Część końcowa 5 – 10 minut

  1. Ćwiczenia relaksacyjno‑kompensacyjne

W trakcie wszystkich ćwiczeń obowiązuje zasada wdechu nosem i wydechu ustami.

Uczniowie w leżeniu tyłem:

  • Unoszą ramiona przodem za głowę
    z jednoczesnym wdechem i opuszczają ramiona do pozycji wzdłuż tułowia z jednoczesnym, powolnym wydechem,

  • przyciągają nogę do klatki piersiowej wykonując głęboki wydech, a następnie opuszczają nogę wykonując wdech.

  1. Czynności organizacyjne

Zbiórka, podsumowanie lekcji, pożegnanie.

Uczniowie w rozsypce.

W podsumowaniu nauczyciel nawiązuje do obowiązku dostosowania stroju do warunków (zdrowie
i bezpieczeństwo).

R14jbkfcFtZoU

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 115.00 KB w języku polskim
R1Um0GKFiemWS

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 60.32 KB w języku polskim