Dokumentacja kasowa
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Osoba prowadząca: Katarzyna Wąsikowska
Nazwa przedmiotu: Rachunkowość i finanse w gastronomii
Temat zajęć: Dokumentacja kasowa
Klasa: III klasa technikum
Ilość godzin: 1
Cel ogólny zajęć: kształtowanie umiejętności wypełniania dokumentacji kasowej.
Cele szczegółowe w postaci zoperacjonalizowanej:
Uczeń:
definiuje pojecie dokumentacji kasowej;
wymienia operacje i dokumenty kasowe;
rozpoznaje dokumenty kasowe;
dopasowuje dokument kasowy do odpowiedniej operacji kasowej;
wypełnia dokumenty kasowe.
W czasie lekcji będą kształtowane następujące umiejętności ponadprzedmiotowe:
umiejętność planowania;
umiejętność organizowania.
Pojęcia do wyjaśnienia w toku lekcji:
dokumentacja kasowa;
asygnata przychodowa – dokument KP;
asygnata rozchodowa – dokument KW;
raport kasowy;
wniosek o zaliczkę;
rozliczenie zaliczki.
Metody i techniki pracy:
pogadanka z uczniami, wykład, ćwiczenie testowe, stacje uczenia się.
Do zajęć potrzebne będą następujące środki dydaktyczne:
tablica, rzutnik pisma, druki dokumentów kasowych (KP, KW, raport kasowy, wniosek o zaliczkę, rozliczenie zaliczki), foliogramy z wypełnionymi dokumentami kasowymi, lista z propozycjami operacji kasowych.
Przebieg zajęć:
wprowadzenie: zapoznanie z celami lekcji
Nauczyciel przeprowadza z uczniami pogadankę na temat zadań kasjera i operacji dokonujących się w kasie. Zdefiniowane zostaje pojęcie „dokumentacja kasowa”.
rozwinięcie:
Nauczyciel przypomina o podziale na dokumenty pierwotne i wtórne. Wszyscy wspólnie omawiają przykładowe wypełnione dokumenty kasowe. Odbywa się to na podstawie foliogramów. Uczniowie z pomocą nauczyciela charakteryzują zastosowanie dokumentów kasowych:
asygnata przychodowa KP
asygnata rozchodowa KW
raport kasowy
wniosek o zaliczkę
rozliczenie zaliczki
Następnie uczniowie wykonują ćwiczenie dotyczące łączenia operacji i dokumentów kasowych. Odbywa się to w ten sposób, że nauczyciel przytacza z przygotowanej listy przykład operacji kasowej, a uczeń wskazuje jaki dokument należy wypełnić do danej operacji. Np. jeśli odbiorca wpłaca do kasy pieniądze za odebrane produkty, należy wskazać dokument KP);
Kolejnym zadaniem będzie wypełnianie dokumentów kasowych. Wykorzystana jest tu metoda stacji uczenia się.
I stacja
Dobór odpowiedniego dokumentu do operacji kasowej (uczeń losuje karteczkę z nazwą operacji kasowej i wskazuje dokument, na którym operacja ma być zaksięgowana).
(1 punkt)
II stacja
Charakterystyka dokumentów kasowych. Uczeń losuje karteczkę z rozpoczętym zdaniem, które ma dokończyć. Np.:
Raport kasowy jest sporządzony na podstawie dokumentów............... (KP i KW).
KP i KW są dokumentami.................(pierwotnymi).
(2 punkty)
III stacja
Wypełnianie dokumentów (uczeń losuje karteczkę z nazwą operacji i dokonuje jej księgowania na odpowiednim dokumencie).
3 punkty
Podsumowanie:
uczniowie w parach sprawdzają sobie nawzajem wypełnione dokumenty;
uczniowie analizują popełnione błędy z pomocą nauczyciela.
Uzupełniające źródła informacji dla ucznia:
A.Kuczyńska‑Cesarz, Zasady rachunkowości, Difin, Warszawa 2003.
Z. Mielcarczyk, Zasady rachunkowości. Zadania, WSiP, Warszawa 2003.
Uzupełniające źródła informacji dla nauczyciela:
G. Borowska, Zasady rachunkowości, Warszawa, WSiP 1999.
I. Frymak, Uproszczone formy rachunkowości, Warszawa 2003.
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach:
Wypowiedzi uczniów: czy potrafię...?
Nauczyciel ocenia pracę uczniów przez obserwację i uzyskane punkty.