Dokumentowanie podejmowanych czynności
Właściwie sporządzona dokumentacja jest bardzo ważnym elementem działalności w zakresie ochrony osób i mienia, w tym również w zakresie zabezpieczenia bezpieczeństwa imprez masowych. Dokumentowanie podejmowanych działań winno być rzeczywistym odzwierciedleniem zaistniałej sytuacji. Elementy w niej zawarte, a w szczególności podstawa prawna i rzeczywista oraz zakres podjętych działań i ich skutki, stanowią bardzo często podstawę do oceny tych działań przez organy kontrolne, a często również przez organy ścigania. Zdarza się, że właściwe działania, ale wadliwie udokumentowane, mogą być negatywnie ocenione przez wskazane wyżej podmioty, co w konsekwencji może skutkować pociągnięciem członka służby porządkowej do odpowiedzialności karnej lub cywilnej, np. w przypadku stwierdzenia przekroczenia uprawnień.
W zakresie zabezpieczenia bezpieczeństwa imprez masowych członkowie służby porządkowej obligatoryjnie dokumentują notatką przebieg czynności:
ujęcia osoby uczestniczącej w imprezie masowej, w przypadku, gdy stwierdzi się, że w zawartości przeglądanego bagażu lub przeglądanej odzieży znajduje się broń lub niebezpieczne przedmioty, materiały wybuchowe, wyroby pirotechniczne, materiały pożarowo niebezpieczne, napoje alkoholowe, środki odurzające lub substancje psychotropowe;
odmowy wpuszczenia osoby na imprezę masową lub usunięcia jej z miejsca przeprowadzania tej imprezy w przypadku stwierdzenia w zawartości przeglądanego bagażu lub przeglądanej odzieży przedmiotów, których wnoszenie i posiadanie na imprezie masowej jest niedozwolone, lub zachowania się osoby uczestniczącej w imprezie masowej niezgodnie z regulaminem tej imprezy lub regulaminem obiektu (terenu);
usunięcia poza obiekt lub teren imprezy masowej osoby uczestniczącej w imprezie masowej zakłócającej przebieg tej imprezy w przypadku niepodporządkowania się wezwaniu do opuszczenia miejsca przeprowadzania imprezy masowej.
Notatka zawiera następujące dane:
imię i nazwisko członka służby porządkowej oraz jego numer identyfikacyjny;
dane osoby, w stosunku do której zostały podjęte czynności:
imię i nazwisko,
serię i numer dokumentu tożsamości,
datę urodzenia;
określenie czasu i miejsca podjęcia czynności;
określenie celu, przyczyn oraz skutków podjętych czynności;
podpisy członków służby porządkowej, którzy dokonali tych czynności.
Jeżeli uzyskanie danych, o których mowa w pkt 2, było niemożliwe, w notatce podaje się przyczyny ich nieumieszczenia. Notatkę przekazuje się kierownikowi do spraw bezpieczeństwa, który jest obowiązany udostępnić ją na żądanie Policji.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści