Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Doskonalenie odbicia piłki sposobem oburącz dolnym

Scenariusz lekcji, III etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

–––––––––––––––––––––––––––––––––

Wymagania szczegółowe:

3. Sporty całego życia i wypoczynek. Uczeń:

3.1 stosuje w grze: odbicie piłki oburącz sposobem dolnym, zagrywkę, forhend i bekhend, zwody

Adresat: Uczniowie klasy I (z możliwością realizacji w klasach II i III)

Czas trwania: 45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

  • zna prawidłową postawę siatkarską

  • zna przepisy gry w piłkę siatkową

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

  • odbija piłkę sposobem oburącz dolnym

  • właściwie porusza się po boisku

Cele szczegółowe w zakresie postaw

Uczeń:

  • rozumie konieczność współpracy w grupie

Metody nauczania: zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisła

Formy i miejsce zajęć

Formy nauczania: indywidualna, grupowa

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Przybory i przyrządy: Piłki siatkowe dla każdego, rzutnik, komputer.

Zasoby multimedialne

  1. prezentacja multimedialna: „Odbicia piłki w piłce siatkowej”.

  2. zestaw zdjęć: „Odbicie piłki sposobem oburącz dolnym – właściwa postawa
    i odpowiednia technika”.

Opis przebiegu zajęć

Tok

Opis przebiegu zajęć

Uwagi organizacyjno – metodyczne

Część wstępna 10 minut

  1. Czynności organizacyjno‑porządkowe

Przygotowanie sprzętu; zbiórka w szeregu, przywitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Zapoznanie z tematem lekcji. Obejrzenie
i omówienie prezentacji multimedialnej.

  1. Rozgrzewka

Zabawa ożywiająca – „Berek siatkarski”

Uczniowie grający w berka mogą się przemieszczać tylko po liniach boiska do siatkówki. Przemieszczają się krokiem odstawno – dostawnym po liniach: końcowych, środkowej i trzech metrów. Berek rusza
z wyznaczonego miejsca startu, dając 10 sek. przewagi uciekającym. Uciekający złapani przez berka odchodzą na bok i wykonują po 10 bloków siatkarskich
w miejscu. Następnie wracają do zabawy w miejscu startu berka.

Ćwiczenia indywidualne:

  • Krążenia ramion: oburącz w przód i w tył (po 10x),

  • wymachy ramion w przód i w tył (po 10x),

  • krążenia biodrami w prawą i lewą stronę (po 10x),

  • krążenia kolanami: do wewnątrz, na zewnątrz,
    w lewą i prawą stronę (po 10x),

  • skoki: obunóż, na lewej i prawej nodze (po 10x).

Ćwiczenia w parach:

  • Ćwiczący ustawieni tyłem do siebie, wspólne uniesienie rąk do góry nad głową. Uczniowie jednocześnie wykonują wypad w przód prawą,
    a następnie lewą nogę z jednoczesnym wychyleniem tułowia w tył (5x każdą nogą),

  • w takim samym ustawieniu uczniowie wykonują chwyt rąk uniesionych bokiem, a następnie starając się utrzymać równowagę robią przysiady. (6x),

  • ustawienie bez zmiany, ale chwyt rękoma pod łokcie i równoczesne wykonywania wypadu w bok z równomiernie i równocześnie wykonywanym przysiadem lub półprzysiadem na jedną nogę inicjującą ruch (po 5 x na każdą nogę).

Ustawienie w szeregu.

Uczniowie w dowolnym siadzie.

Prezentacja multimedialna.

W razie potrzeby utrudnienia zabawy można wytypować drugiego berka.

Część główna 25– 30 minut

Ćwiczenia doskonalące poprawną postawę siatkarską

  • Nauczyciel demonstruje poprawne ułożenie rąk do odbicia sposobem oburącz dolnym. Uczniowie naśladują prowadzącego,

  • ćwiczący w sposób dowolny przemieszczają się po całym boisku. Po sygnale przyjmują właściwą postawę do odbicia sposobem oburącz dolnym.

Ćwiczenia indywidualne z piłką

  • Ćwiczący podrzucają piłki do góry i wykonując właściwą postawę siatkarską starają się przyjąć piłkę sposobem dolnym z „amortyzacją” (10 powtórzeń),

  • uczniowie odbijają piłkę sposobem oburącz dolnym starając się wykonać jak najwięcej odbić,

  • uczniowie odbijają piłkę sposobem oburącz dolnym z dodatkowymi zadaniami wykonywanymi na sygnał gwizdka:

długi – klaśnięcie,

krótki– klaśnięcie za plecami,

dwa krótkie – przysiad,

  • uczniowie odbiją piłkę na różnych wysokościach (od najniższej do najwyższej).

Ćwiczenia w parach z piłką

  • ćwiczący stoją naprzeciwko siebie w odległości
    3 m. Jeden z nich rzuca piłkę, a drugi odbija do niego piłkę sposobem oburącz dolnym. Po
    10 odbiciach następuje zmiana,

  • ćwiczący stoją naprzeciwko siebie w odległości
    3 m. Jeden z nich rzuca piłkę, tak aby odbiła się od podłoża w połowie dystansu dzielącego uczniów, co wymusza podbiegnięcie drugiego ćwiczącego. Po 10 odbiciach zmiana,

  • uczniowie odbijają na zmianę piłkę sposobem oburącz dolnym, starając się wykonać jak najwięcej odbić,

  • uczniowie ustawiają się po obu stronach siatki
    i ponawiają wykonywanie ćwiczenia 1 i 3
    w parach. Zostaje zwiększona odległość, tak aby każdy z ćwiczących był w odległości 2 – 3 m od siatki.

Gra właściwa

  • Gra toczy się do trzech odbić. Przekroczenie przepisu powoduje stratę piłki.

Warianty w zależności od stopnia zaawansowania grupy:

  • dla początkujących – trzecie odbicie „przebijające” musi być wykonane sposobem oburącz dolnym,

  • dla średniozaawansowanych – każde przyjęcie zagrywki przeciwnika ma się odbywać sposobem oburącz dolnym,

  • dla zaawansowanych – 1 i 3 odbicie albo wszystkie mają się odbywać tylko sposobem oburącz dolnym.

Ustawienie w rozsypce.

Zestaw zdjęć.

Nauczyciel w razie potrzeby koryguje błędy, uczniowie dokonują samooceny.

Nauczyciel koryguje błędy w ustawieniu
i sposobie odbijania piłki.

Nauczyciel zwraca uwagę na właściwą, obniżoną postawę i na to, aby odbicie następowało po zatrzymaniu, a nie w biegu.

Nauczyciel dzieli grupę na 2 zespoły.

Część końcowa 5 – 10 minut

  1. Ćwiczenia relaksacyjno‑kompensacyjne

W trakcie wszystkich ćwiczeń obowiązuje zasada wdechu nosem i wydechu ustami.

Uczniowie w leżeniu tyłem wykonują:

  • unoszenie ramion za głowę z jednoczesnym wdechem i opust ramion do pozycji wzdłuż tułowia z jednoczesnym, powolnym wydechem,

  • przyciąganie nogi do klatki piersiowej
    z jednoczesnym wydechem, a następnie opuszczanie z wdechem.

  1. Czynności organizacyjne

Zbiórka, podsumowanie lekcji. Pożegnanie.

W podsumowaniu nauczyciel zachęca do wykorzystywania poznanych elementów technicznych w czasie wolnym podczas gry rekreacyjnej.

RsALKebHlQ85w

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 106.50 KB w języku polskim
R1Phh7SGmv0KZ

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 56.42 KB w języku polskim