Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego dla klasy I liceum

Temat: Doskonalenie techniki przekazywania pałeczki sztafetowej oraz skoku w dal

1. Cele lekcji:

Umiejętności:

Uczeń:

  • doskonali technikę przekazywania pałeczki sztafetowej w pełnym biegu

doskonali technikę w skoku w dal

Wiadomości:

Uczeń:

- zna zasady bezpieczeństwa podczas ćwiczeń

2. Metody : zabawowo- naśladowcza, ruchowa, praca indywidualna, grupowa.

3. Środki dydaktyczne: 4 pałeczki sztafetowe, 2 piłki siatkowe, 16 szarf.

4. Przebieg lekcji:

Faza przygotowawcza:

1. Zorganizowanie grupy

2. Sprawdzenie listy obecności i gotowości uczniów do zajęć (ściągnięcie biżuterii, zegarków).

3. Ustawienie w szeregu.

4. Podanie zadań lekcji i motywacji do ćwiczeń (Na dzisiejszych zajęciach będziemy doskonalić przekazywanie pałeczki w pełnym biegu w strefie zmian oraz technikę naturalną w skoku w dal. Jest to kontynuacją tego, co zaczęliśmy robić w zeszłym tygodniu. Na końcu cyklu zajęć, trzeba będzie to zaliczyć).

5. Ustawienie w szeregu na boisku do koszykówki.

6. Ćwiczenia wszechstronnie przygotowujące:

- Zabawa ożywiająca „Ogonki”

Każda osoba posiada szarfę, którą wkłada sobie z tyłu za spodenki tak, aby wystawała. Dzieci biegają po określonym terenie i mają za zadanie zabrać ogonki współuczestnikom zabawy. Wygrywa ta osoba, która zbierze najwięcej szarf.

Szarfy rozdaje uczennica niećwicząca. Zabawa „Ogonki” toczy się na połowie boiska do koszykówki. Dziewczęta, które straciły „ogonki”, mogą dalej zbierać szarfy, lecz po ich zdobyciu należy je umieścić na swoim miejscu.

Szarfy służą do następnych ćwiczeń, które odbywają się na boisku do koszykówki.

Skipy, wieloskoki i przebieżki na bieżni lekkoatletycznej.

RGocDPqeOPegb

7. Ćwiczenia z szarfą:

  • krążenie z szarfą trzymaną nad głową

  • skłony w bok; szarfa nad głową

  • skłony w przód; szarfa nad głową

  • wymachy do szarfy; szarfa trzymana na wysokości barków

  • przekładanie szarfy dookoła bioder z krążeniem bioder 10x

  • przeskoki przez szarfę (szarfa na ziemi) 10x

  • podskoki z unoszeniem kolan do wyprostowanych rąk z szarfą 10x

  • przekładanie szarfy pod kolanem 10x

  • przekładanie szarfy pod kolanem w truchcie w miejscu 10x

Ćwiczenia w parach:

- partnerki tyłem do siebie; szarfy splecione nad głową; wypady nóg w przód 10x

- szarfy trzymane w rękach, obroty wokół osi długiej ciała 6x

Ćwiczenia w na odcinku 20 m:

- skipy A, B, C

- sześcioskok z nogi na nogę

- przebieżki

8. Doskonalenie przekazywania pałeczki sztafetowej

Ćwiczenie 1

Podawanie pałeczki czwórkami w lekkim biegu.

Ćwiczenie 2

- Zmiany pałeczki sztafetowej w pełnym biegu. Zmiana musi nastąpić w strefie zmian. Jedna osoba goni, druga ucieka. Nabieg wynosi 20 m.

- Zmiany pałeczki odbywają się w strefie zmian narysowanej na bieżni podczas rozgrzewki (trzy tory) przez niećwiczące uczennice:

Faza realizacyjna:

1. Doskonalenie skoku w dal techniką naturalną

Ćwiczenie 1

odbicie z lądowaniem na nogę odbijającą z kilku kroków nabiegu.

Ćwiczenie 2

odbicie z lądowaniem na nodze wymachowe z kilku kroków nabiegu.

Ćwiczenie 3

pełna technika naturalna z kilku kroków nabiegu (tj. dołączenie w powietrzu nogi odbijającej do wymachowej z lądowaniem w przysiadzie)

Każde ćwiczenie poprzedzone jest pokazem prowadzącego.

  1. Doskonalenie odbić w siatkówce.

  2. Odbicia piłki w kole różnymi sposobami.

3. Uczennice dzielą się na dwie grupy i przystępują do gry.

Faza podsumowująca:

1.Ćwiczenia rozluźniające i uspokajające

  • marsz dookoła boiska z regulacją oddechu

  • co trzeci krok skłon w przód

  • luźne podskoki z nogi na nogę

  • marsz na palcach i na piętach

2. podsumowanie lekcji.

3. wyróżnienie uczennic, które dobrze ćwiczyły

4. wstawienie ocen za uczestnictwo w lekcji

5. ustawienie na linii bocznej boiska

6. pożegnanie – okrzyk.

7. odmaszerowanie do szatni.

5. Bibliografia:

R. Trześniowski, Gry i zabawy ruchowe, Sport i Turystyka, Warszawa 1989.

6. Czas trwania lekcji: 45 minut

RAYKR5ggKYMZO

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 73.50 KB w języku polskim