Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Doskonalenie umiejętności prowadzenia rozgrzewki

Scenariusz lekcji, III etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

–––––––––––––––––––––––––––––––––

Wymagania szczegółowe:

2. Trening zdrowotny. Uczeń:

2.4 przeprowadza rozgrzewkę;

Adresat: Uczniowie I klasy (z możliwością realizacji w klasach II i III)

Czas trwania: 90 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

  • zna podstawowe grupy ćwiczeń wykorzystywanych podczas rozgrzewki

  • zna rodzaje rozgrzewek i rolę rozgrzewki w aktywności fizycznej

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

  • planuje i prowadzi rozgrzewkę

Cele szczegółowe w zakresie postaw

Uczeń:

  • rozumie konieczność stosowania rozgrzewki w procesie treningu

Metody nauczania: zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisła

Formy i miejsce zajęć

Formy: indywidualna, grupowa

Miejsce ćwiczeń: Sala gimnastyczna lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć.

Przybory i przyrządy

Po 1 szt. na ucznia: piłki siatkowe, piłki lekarskie (2 kg), kije do unihokeja i skakanki, rzutnik, laptop.

Zasoby multimedialne

  1. prezentacja multimedialna: „Rozgrzewka w aktywności fizycznej”.

  2. quiz: „Rozgrzewka” .

Opis przebiegu zajęć

Tok

Opis przebiegu zajęć

Uwagi organizacyjno – metodyczne

Część wstępna 25 minut

  1. Czynności organizacyjno‑porządkowe

Zbiórka, przywitanie, sprawdzenie obecności
i gotowości do zajęć. Zapoznanie z tematem lekcji. Obejrzenie i omówienie prezentacji.

  1. Rozgrzewka

Zabawa ożywiająca – „Rybak i rybki”

Zabawa rozpoczyna się od wytypowania przez nauczyciela rybaka. Rybak łapie rybki przez klepnięcie. Kolejne złowione rybki tworzą
z rybakiem sieć, która może się przemieszczać
w dowolny sposób. Po przerwaniu sieci, rybki, które się oddzieliły dołączają do pozostałych rybek.

Ćwiczenia indywidualne w miejscu

  • Stojąc w rozkroku, krążenia biodrami w prawą
    i lewą stronę (po 3x),

  • stojąc w rozkroku, krążenia kolanami do wewnątrz i na zewnątrz, razem w lewą i prawą stronę (po 3x),

  • stojąc w rozkroku, skręty tułowia w prawą
    i lewą stronę (łącznie 6x),

  • stojąc w rozkroku, skłon z pogłębieniem kolejno do lewej nogi, do środka i do prawej nogi, powrót do pozycji wyjściowej (3x),

  • stojąc w rozkroku, ramiona złączone i uniesione
    w górę, krążenia tułowiem w prawą i lewą stronę (6x).

Ćwiczenia indywidualne w marszu

  • Co trzeci krok klęk jednonóż ze skrętem tułowia w bok, w stronę nogi postawnej (łącznie 4x),

  • co trzeci krok uniesienie kolana w górę
    i dotkniecie go przeciwległym łokciem
    (łącznie 4 x),

  • co czwarty krok przysiad i wyskok w górę (4x),

  • krok skrzyżny (przeplatanka) z przenoszeniem rąk w bok (6x),

  • wymachy ramion w przód i w tył zakończone klaśnięciem (10x).

Ćwiczenia indywidualne w truchcie, ustawienie dowolne

  • naprzemianstronne podskoki
    z naprzemianstronną pracą ramion (łącznie 8x),

  • „przeplatanka” ze zmianą nogi prowadzącej
    (łącznie 20 sek.),

  • skip „A” naprzemiennie ze skipem „C”, po
    5 sek. każdy (powtarzamy 3x),

  • krok odstawno – dostawny ze zmianą nogi prowadzącej i jednoczesnym wznosem ramion
    w górę – wdech i opustem – wydech
    (łącznie 20 sek.),

  • na sygnał nauczyciela przysiad podparty
    z jednoczesnym wyrzutem nóg obunóż w tył do podporu przodem. Zmiana kierunku poruszania się. (6 x).

Ćwiczenia w parach

  • W ustawieniu tyłem do siebie, chwyt pod łokcie. Równomierny i dynamiczny przysiad,
    a następnie wyskok w górę (6x),

  • siad klęczny tyłem do siebie, z chwytem za dłonie partnera na wysokości bioder. Przejście
    z siadu do klęku z wychyleniem tułowia
    w przód (6x),

  • klęk przodem do siebie, ramiona uniesione
    w bok i złączone. Skręty tułowia w lewą i prawą stronę (10x),

  • w ustawieniu jak wyżej boczne skłony tułowia
    z dotknięciem dłońmi podłoża (6x),

  • siad rozkroczny tyłem do siebie w odległości
    1 m. Jeden ćwiczący wykonuje skręt tułowia
    w prawo, a drugi w lewo do momentu klaśnięcia w dłonie (6 x).

Przykładowe ćwiczenia z piłkami

  • Stojąc w rozkroku w półprzysiadzie, naprzemienne przenoszenie piłki między nogami, ruchem ósemkowym z ręki do ręki (6x),

  • w staniu, podrzut piłki wysoko w górę, klaśnięcie w dłonie, przysiad, klaśnięcie i chwyt piłki (5x),

  • siady ugięte z leżenia tyłem – „brzuszki”
    z jednoczesnym krążeniem piłki wokół tułowia (10x),

Przykładowe ćwiczenia ze skakanką

  • Przeskoki obunóż (łącznie 20 sek.),

  • przeskoki kuczne w przód i w tył przez trzymaną oburącz skakankę złożoną na pół (6x),

  • wypady w prawą i lewą stronę z jednoczesnym unoszeniem ramion w górę, ze skakanką złożoną na pół (6x).

Przykładowe ćwiczenia z kijem do unihokeja

  • Krążenia nadgarstkiem, dłonią trzymającą kij. Zmiana dłoni (łącznie 12x),

  • siad rozkroczny, kij trzymany oburącz w górze. Skrętoskłony tułowia, prawa dłoń do lewej stopy i odwrotnie (6x),

  • leżenie tyłem z kijem trzymanym za głową, przejście do siadu ugiętego i położenie kija przed stopami – powrót do leżenia tyłem (3x).

Rozgrzewka specjalistyczna – ukierunkowana na rzut piłką lekarską (2 kg)

Ćwiczenia indywidualne

  • Stojąc w wykroku, unoszenie piłki lekarskiej
    w górę, jednym ramieniem od barku do pełnego wyprostu. Zmiana ramion i nogi wykrocznej (10x),

  • stojąc w wykroku, uczeń trzyma piłkę oburącz uniesioną nad głową. Następnie wykonuje zgięcie ramion i opuszcza piłkę na kark (10x),

  • stojąc w wykroku, uczeń trzyma piłkę oburącz
    z przodu, na wysokości bioder. Następnie wykonuje wznos prostych ramion z piłką w górę
    (6x),

  • w ustawieniu jak wyżej zgięcia i wyprosty ramion (6x),

  • stojąc w rozkroku, piłka trzymana oburącz nad głową, przysiady na całych stopach (6x).

Ćwiczenia w parach

  • W ustawieniu plecami do siebie w rozkroku, podania piłki na zmianę – nad głową i między nogami (10x),

  • w ustawieniu twarzą do siebie w odległości
    6 m rzuty/pchnięcia piłką lekarską do siebie. Raz prawą, raz lewą ręką (6x każdy),

  • w ustawieniu twarzą do siebie w odległości 6 m rzuty piłką oburącz sprzed klatki piersiowej
    (6x każdy),

  • w ustawieniu twarzą do siebie w odległości
    8 m rzuty piłką oburącz zza głowy (6x każdy),

  • w rozkroku, twarzą do siebie w odległości
    10 m, zamach piłką trzymaną między nogami
    i wyrzut do partnera (6x każdy).

Ustawienie w szeregu.

Uczniowie w dowolnym siadzie. Prezentacja multimedialna.

Ustawienie w rozsypce.

Ustawienie na obwodzie koła.

Ustawienie w parach,
w rozsypce.

Rozgrzewka z przyborem. Ustawienie w rozsypce.

Po rozgrzewce ogólnej nauczyciel prowadzi rozgrzewkę specjalistyczną.

Ustawienie w rozsypce.

Ustawienie w parach.

Część główna 50 minut

Praca w grupach

  • Nauczyciel dzieli uczniów na 3 grupy, którym zleca przygotowanie własnych wariantów rozgrzewek specjalistycznych (1 – do gier zespołowych, 2 – do gimnastyki, 3 – do lekkoatletyki), trwających 7 minut.

Przeprowadzenie rozgrzewki przez poszczególne grupy.

  • Uczniowie jednej grupy przeprowadzają rozgrzewkę dla wszystkich ćwiczących. Gdy pierwsza grupa skończy rozgrzewkę, druga grupa rozpoczyna swoją rozgrzewkę.

Podział na 3 grupy.

Każda grupa przygotowuje:

  • ćwiczenia indywidualne,

  • ćwiczenia w parach,

  • ćwiczenia z dowolnym przyborem.

Ustawienie w zależności od rodzaju proponowanych ćwiczeń.

Część końcowa 15 minut

  1. Ćwiczenia relaksacyjno‑kompensacyjne

W trakcie wszystkich ćwiczeń obowiązuje zasada wdechu nosem i wydechu ustami.

  • W leżeniu tyłem wykonanie tzw. „kołyski”
    z chwytem za podudzia,

  • w leżeniu przodem, naprzemienne wznosy lewej ręki i prawej nogi oraz prawej ręki i lewej nogi,

  • w siadzie skrzyżnym, trzymając ręce na kolanach, wdech z jednoczesnym unoszeniem
    i wydech z opuszczaniem barków i ściągnięciem łopatek,

  • w siadzie prostym podpartym, wdech
    z wypchnięciem miednicy do przodu,
    a następnie spokojny wydech i powrót do pozycji wyjściowej.

  1. Czynności organizacyjne.

Zbiórka, podsumowanie lekcji, pochwały dla uczniów za samodzielność i inwencję podczas własnych rozgrzewek. Przeprowadzenie quizu dotyczącego rodzajów rozgrzewek. Pożegnanie.

Ustawienie w dowolnym siadzie. Wykorzystanie zasobu multimedialnego.

W podsumowaniu nauczyciel podkreśla rolę rozgrzewki
w przygotowaniu do planowanego wysiłku.

RYvxxjfblesZ6

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 102.50 KB w języku polskim
R1baXdsDBhnug

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 54.01 KB w języku polskim